Nepřehlédněte

Forman vs. Forman vyvolal ve Varech nadšený aplaus pro tvůrce (rozhovor)

Světová premiéra střihového snímku Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny o režisérské ikoně Miloši Formanovi se odehrála v květnu v Cannes. První čeští diváci ale film viděli až v pondělí dopoledne na MFF Karlovy Vary. Po filmu tvůrce diváci odměnili dlouhým a nadšeným potleskem. “Nečekal jsem, že nás čeká tak dlouhý potlesk. Lidé tleskali po celé koncové titulky, které trvají 6 minut a i po nich,” říká režisér Jakub Hejna a Helena Třeštíková k tomu dodává: “Cannes je samozřejmě značka a my jsme rádi, že nás tam pozvali. Publikum tam bylo dobré, ale to karlovarské to předčilo. Tady ty reakce byly silnější.”

V úvodu slavnostního uvedení popsali oba režiséři divákům svůj vztah k Formanově tvorbě. Následně umělecký ředitel festivalu Karel Och popřál Heleně Třeštíkové k významnému životnímu jubileu a publikum zazpívalo režisérce „Všechno nejlepší“.

Dokument Forman vs. Forman sumarizuje Formanovu životní cestu, na níž se prolíná přízeň s ranami osudu, osobní pátrání i tápání. Snímek je koláží často neviděných soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman.

Další uvedení na festivalu:
5N2 Úterý 2.7. 13:00, Kinosál Národní dům
8P5 Pátek 5.7. 22:00, Kinosál Pupp
9L2 Sobota 6.7. 13:30, Lázně III

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Negativ, ČT, Arte © 2019

%d blogerům se to líbí: