Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Poslední aristokratka – komedie Jiřího Vejdělka podle knižního hitu má trailer

Před lety našel režisér Jiří Vejdělek v knihkupectví humoristický román Poslední aristokratka, který ho hned zaujal natolik, že se začal zajímat o jeho zfilmování. Práva na knihu spisovatele a zároveň nejdéle sloužícího kastelána v České republice Evžena Bočka však už byla prodaná. Nakonec ho ale oslovili majitelé práv z producentské společnosti Evolution Films a Jiří Vejdělek napsal podle Bočkova bestselleru z roku 2012 scénář a komedii Poslední aristokratka letos natočil dohromady na pěti zámcích v Čechách a na Moravě. Celovečerní film Poslední aristokratka vstoupí do kin už 24. říjnaNabízíme vám čerstvý trailer.

O svém nejnovějším filmu mluví Vejdělek jako o ryzí komedii. „Věřím, že smích je léčivý, tak jsem se s herci a štábem ze všech sil snažil, aby Poslední aristokratka byla v kině zábavným a ozdravným zážitkem. Doufám, že se budou diváci dobře bavit, a že to bude s Poslední aristokratkou ozdravný zážitek,“ říká Vejdělek. „Když jsem si Poslední aristokratku přečetl, hned jsem si říkal, že by z toho mohla být dobrá komedie. Přestože jsem se tehdy dozvěděl, že autorská práva na zfilmování jsou prodaná, osudově se ke mně aristokratka vrátila, když mě oslovili producenti Ondřej Zima a Silvie Michajlova, abych Bočkův román zfilmoval,“ popisuje osudové setkání s Poslední aristokratkou režisér Jiří Vejdělek.

Pro filmaře nebylo vůbec snadné najít všechno to, co Boček ve své knize popsal, na jediném zámku. Režisér Vejdělek však trval na tom, že by vše ve filmu mělo vypadat pravdivě jako v knize. A tak se filmové interiéry i exteriéry, jako jsou dochovaná kuchyně, věž, kaple nebo nádvoří, poskládaly pro natáčení nakonec z několika různých zámků. Komedie Poslední aristokratka tak vznikala postupně na zámcích Lemberk na Liberecku, Buchlovice u Uherského Hradiště, Rájec v okrese Blansko, Jaroslavice na Znojemsku a největší část pak na zámku Milotice v okrese Hodonín. „Přál jsem si, aby v Poslední aristokratce vše vypadalo pravdivě, tak proč točit v ateliérech, když máme takovou spoustu krásných památek? Jenže v  těch skutečných zámcích se nedá topit, aby to neponičilo obrazy a starožitný nábytek, takže jsme měli několik týdnů studený odchov. Bál jsem se o štáb i o herce. Ale to kouzlo zámků stojí opravdu za to,“ popisuje náročné natáčení režisér Vejdělek.

Poslední aristokratka (foto: Z. Panská)

„To, že podle Poslední aristokratky vzniká film, mě naplňuje neskonalým úžasem, protože když jsem ji psal, tak jsem ani netušil, nedoufal, že ta knížka vůbec vyjde. A když jsem se dozvěděl, že například hospodyni paní Tichou hraje Eliška Balzerová, byl jsem vyloženě nadšený,“ říká autor knihy Evžen Boček, kastelán zámku Milotice, kde štáb většinu filmového příběhu letos v zimě natáčel. Bočkův román Poslední aristokratka vydaný v roce 2012 získal Cenu Miloslava Švandrlíka pro nejlepší humoristický román. Čtvrté pokračování úspěšné knižní série Aristokratky vyšlo vloni na podzim.

Jiří Vejdělek na place filmu (foto: Z. Panská)

Kostýmní výtvarnicí filmu je Katarína Hollá a architektem Martin Kurel. Producenty snímku Poslední aristokratka jsou Ondřej Zima a Silvie Michajlova ze společnosti Evolution Films, koproducenty filmu jsou Česká televize (Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové), energetická firma innogy, slovenská společnost PubRes, dále pak společnosti CertiCon a Hangar Films. Film vzniká s podporou Jihomoravského filmového nadačního fondu a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Snímek uvede do kin v České republice distribuční společnost Falcon.

-red-
zdroj: M. Reková
foto/video: Falcon, Evolution Films © 2019

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast