Začínají Benátky – uvedou Nabarvené ptáče, ocení Almodóvara a promítnou restaurovanou Extasi

Na italský ostrov Lido se opět sjíždějí výrazné herecké i režisérské osobnosti z celého světa, právě dnes začíná 76. ročník filmového festivalu v Benátkách. Potěšujícím faktem je, že v programu letošního ročníku je hned několikrát zastoupena česká kinematografie. Obrovským úspěchem je zařazení velmi očekávaného a ostře sledovaného snímku režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče do Hlavní soutěže. V ní se utká mimo jiné s filmy světově proslulých režisérů, jako jsou Roman Polanski, Steven Soderbergh, James Gray či Kore-Eda Hirokazu. Italský filmový svátek potrvá až do 7. září a bude se opravdu na co těšit.

Dalším českým zástupcem na nejstarším filmovém festivalu světa je krátký animovaný film Sh_t Happens Michaely Mihályi a Davida Štumpfa, jenž se představí v sekci Horizonty. Včera, tedy den před oficiálním zahájením filmové přehlídky, byl v sekci Venice Classics promítán restaurovaný československý snímek Extase režiséra Gustava Machatého z roku 1932. Na benátském festivalu byl poprvé uveden v roce 1934, kdy na přehlídce působil poněkud skandálně. Tato restaurovaná filmová klasika vstoupí začátkem roku 2020 znovu i do českých kin.

Zlatého lva za celoživotní dílo si z Benátek odvezou španělský oscarový režisér Pedro Almodóvar a britská herečka Julie Andrews, známá hlavně z filmových muzikálů jako Mary Poppins či Za zvuků hudby.
Již potřetí bude na festivalu uvedena sekce věnovaná virtuální realitě, v jejíž soutěžní a nesoutěžní části se představí celkem 39 počinů.

Pedro Almódovar (foto: archiv)

Ředitel filmového festivalu v Benátkách, Alberto Barbera, k letošnímu programu uvádí: „U filmů, které jsme letos vybrali, můžeme rozpoznat několik opakujících se prvků. Ale váhám, zda je označit jako trendy. Objevuje se značné množství filmů věnujících se postavení žen v současné společnosti. I když se nejedná o filmy režírované ženami, (ty jsou bohužel stále málo zastoupeny), ale o portréty žen natočené muži, obsahují nový smysl a zvláštní pozornost k ženskému světu. Možná to naznačuje, že nedávné diskuse vyvolané reakcemi na zneužívání žen v různých společenských sférách začaly zanechávat stopy v našem kolektivním svědomí. Další zajímavý opakující se motiv lze nalézt ve filmech pečlivě dokumentujících a rekonstruujících momenty z nedávné historie nebo i dávnější minulosti, jejichž jasným cílem je ozřejmit události, na něž by mohlo být zapomenuto nebo by mohly být zkresleny mylnou praxí ústní paměti.“

MFF Benátky – ilustrační foto (archiv)

V Hlavní soutěži bude promítáno 21 snímků. Zahajovacím filmem bude soutěžní snímek japonského režiséra Kore-edy Hirokazua La Vérité, který vznikl v koprodukci s Francií a zahráli si v něm Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke a další. Očekávanými filmy budou také američtí zástupci – ať už se jedná o vesmírný sci-fi thriller Ad Astra Jamese Gray s Bradem Pittem v hlavní roli, drama Stevena Soderbergha věnující se kauze Panama papers s hvězdným obsazením čítajícím taková jména jako je Meryl Streep, Gary Oldman či Antonio Banderas.

V neposlední řadě se festivaloví diváci mohou těšit na americké komediální drama Noaha Baumbacha Marriage Story se Scarlett Johansson a Adamem Driverem. O Zlatého lva se také utká nejnovější počin Romana Polanského J’accuse o Dreyfusově aféře v italsko-francouszké koprodukci, v němž si zahráli Jean Dujardin, Louis Garrel a Emmanuelle Seigner.
A pak je tu také český zástupce, film Václava Marhoula Nabarvené ptáče podle stejnojmenného románu Jerzy Kosińského. Režisér připravoval snímek přes deset let. Hluboce dramatický příběh židovského chlapce, výrazná kamera Vladimíra Smutného a herecké obsazení, v němž se objevuje Stellan Skarsgård, Harvey Keitel či Udo Kier slibují nevšední divácký zážitek. Trailer také ukazuje, že se můžeme těšit na autentický výkon hlavního hereckého představitele Petra Kotlára. Slavnostní premiéra v Benátkách je plánovaná na pondělí 2. září.
Od 12. září pak budou moci film zhlédnout diváci v českých kinech.

Zatím posledním českým zástupcem v hlavní soutěži v Benátkách byl v roce 1994 film Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Hlavní ocenění v Benátkách získal v roce 1947 český film Siréna. Jak se povede Nabarvenému ptáčeti? To zatím ještě nevíme, ale při tomto slavnostním vypuštění do filmového světa mu určitě budeme držet palce.

Seznam hlavních soutěžních snímků


LA VÉRITÉ, KORE-EDA HIROKAZU (Zahajovací film) / Francie, Japonsko / 106’
THE PERFECT CANDIDATE, HAIFAA AL-MANSOUR / Saudská Arábie, Německo / 101’
ABOUT ENDLESSNESS,ROY ANDERSSON /Švédsko, Německo, Norsko / 76’
WASP NETWORK, OLIVIER ASSAYAS / Brazílie, Francie, Španělsko, Belgie / 123’
MARRIAGE STORY, NOAH BAUMBACH /USA / 135’
GUEST OF HONOUR, ATOM EGOYAN /Kanada / 104’
AD ASTRA, JAMES GRAY / USA / 124’
A HERDADE, TIAGO GUEDES / Portugalsko, Francie / 164’
GLORIA MUNDI, ROBERT GUÉDIGUIAN / Francie, Itálie / 107’
WAITING FOR THE BARBARIAN, CIRO GUERRA /Italie / 112’
EMA, PABLO LARRAÍN / Chile / 102’
SATURDAY FICTION, LOU YE / Čína / 126’
MARTIN EDEN, PIETRO MARCELLO / Itálie, Francie / 129’
LA MAFIA NON È PIÙ QUELLA DI UNA VOLTA, FRANCO MARESCO / Itálie / 107’
NABARVENÉ PTÁČE, VÁCLAV MARHOUL / Česká republika, Ukrajina, Slovensko / 169’
THE MAYOR OF RIONE SANITÀ, MARIO MARTONE / Italy / 118’
BABYTEETH, SHANNON MURPHY / Austrálie / 120’
JOKER, TODD PHILLIPS / USA / 118’
AN OFFICER AND A SPY, ROMAN POLANSKI / Francie, Itálie / 132’
THE LAUNDROMAT, STEVEN SODERBERGH / USA / 96’
NO. 7 CHERRY LANE, YONFAN / Hong Kong SAR, Čína / 125’

Vladana Drvototová
foto/video: Totalfilm, Bioscop, CinemArt © 2019