Nepřehlédněte

Festival francouzského filmu opět nabídne exkluzivní předpremiéry

Na konci listopadu se bude tradičně konat už 22. ročník Festivalu francouzského filmu. V Praze se na filmy ze země galského kohouta můžete vydat od 20. do 27. listopadu do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Regionální projekce budou probíhat od 21. listopadu do 1. prosince. Vyrazit na ně můžete do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy. Hlavní programovou osu festivalu tvoří dvanáct předpremiérových titulů, jimž vévodí výrazný snímek Portrét dívky v plamenech režisérky Céline Sciammy uvedený v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. Hlavní role v tomto netradičním historickém dramatu ztvárnily Adèle Haenel a Noémie Merlant.

Portrét dívky v plamenech (foto: Artcam)

Dalším výrazným předpremiérovým titulem je thriller Arnauda Desplechina Slitování uvedený rovněž v hlavní soutěži v Cannes. Na programu je i nový snímek režisérky Anne Fontaine Bílá jako padlý sníh s Isabelle Huppert v hlavní roli.

Letošní předpremiérová sekce, která přináší neobvykle silné zastoupení režisérek, nabídne film Rebeccy Zlotowski Bezstarostná dívka uvedený v Cannes v sekci Quinzaine des réalisateurs či erotikou prodchnuté dobové milostné drama Curiosa debutující režisérky Lou Jeunet.

Curiosa (foto: Memento Films Distribution)

Festival potěší rovněž milovníky poetiky francouzského kreslíře Jean-Jacquese Sempého, slavného spoluautora Mikulášových patálií a diváci se tak mohou těšit na komedii Raoul Taburin, která je filmovou adaptací stejnojmenného komiksu tohoto tvůrce.

V programu zazáří také hvězdně obsazená komedie Nicolase Bedose Tenkrát podruhé. V hlavních rolích této bláznivé komedie, kde se prolíná současnost i retro sedmdesátých let, excelují Daniel Auteuil, Fanny Ardant, Guillaume Canet a Doria Tillier.

Tenkrát podruhé (foto: Pathé)

V dramatu Výjimeční Vincent Cassel a Reda Kateb ztvární muže, kteří své životy věnují péči a vzdělávání dětí a dospívajících s autismem. Festival přinese také obnovenou premiéru kultovního snímku klasika francouzské kinematografie Alaina Resnaise Loni v Marienbadu.

Výjimeční (foto: Aerofilms)

Vizuál letošního ročníku je inspirovaný filmem Peklo. Hlavní roli v tomto dramatu ztvárnila Romy Schneider, autorem scénáře a také jeho režisérem je klasik francouzského thrilleru Henri-Georges Clouzot, přezdívaný francouzský Hitchcock. Festival uvede dokument Clouzot a jeho Peklo zachycující neuvěřitelný talent tohoto génia, který svůj snímek nestihl dokončit. FFF připomene jeho tvorbu českému publiku v rámci sekce Pocta: Henri-Georges Clouzot, kde bude uvedeno pět snímků, včetně jednoho ze zásadních filmů francouzské kinematografie Mzda strachu. Film byl v roce 1953 vyznamenán na MFF v Cannes Velkou cenou.

K předpremiérovému uvedení snímku Portrét dívky v plamenech je připraven také Fokus Adèle Haenel, ve kterém se budou připomínat profilové snímky z tvorby této výrazné francouzské herečky.

Na programu nebudou chybět ani oblíbené francouzské filmy uplynulého roku v sekci Filmové hity, Večer krátkých filmů nebo i prestižní sekce Výběr české kritiky s kvalitními snímky ze světových festivalů, které soutěží o Cenu diváků TV5MONDE.

Vstupné na jednotlivé projekce je 120,- Kč.
Více informací o festivalu najdete na webových stránkách.

Totalfilm přinese zpravodajství z festivalu, včetně rozhovorů se zajímavými hosty.