Nepřehlédněte

Film o legendárním Jiřím Trnkovi představil trailer a plakát

Do kin dorazí na konci listopadu česko-francouzský dokument o jednom z nejvšestrannějších českých umělců Jiřím Trnkovi. Předposlední den letošního roku si připomeneme padesáté výročí jeho úmrtí (30. 12. 1969). Film Jiří Trnka: Nalezený přítel natočili Joël Farges a Tereza Brdečková. Podívejte se na trailer i výtvarně velmi zdařilý plakát.

Filmový dokument Jiří Trnka: Nalezený přítel je vyprávěn pohledem francouzského režiséra, který pátrá po osudu Jiřího Trnky, autora filmů jeho dětství, které viděl ve Francii jako malý v kině, které promítalo východoevropskou animaci. Při svých cestách do Československa se později seznámil s Terezou Brdečkovou a společně se snaží nalézt odpověď na otázku, kdo byl Jiří Trnka. Sledují jeho cestu za světovým úspěchem až k jeho konfliktu s komunistickým režimem na sklonku života.

Jiří Trnka: Nalezený přítel (foto: CinemArt)

Výjimečnost Jiřího Trnky je možné v dokumentu představit, ale bez jeho tvorby nebo pouze v jejích ukázkách je to obtížné. Proto budou mít kina díky spolupráci distributora s Národním filmovým archivem příležitost tento snímek promítat i s jedním ze dvou výjimečných Trnkových krátkých filmů. K projekci dokumentu si budou moci vybrat a objednat buď kreslený film Pérák a SS z Trnkových začátků nebo jeho vrcholné dílo, loutkový snímek Ruka z roku 1965.

Záběr z filmu Pérák a SS (foto: CinemArt)

Producentem filmu je společnost Hausboot Production a snímek vznikl v koprodukci se společností Kolam Production a s Českou televizí za podpory Státního fondu kinematografie a programu Creative Europe Media.

Do českých kin snímek uvede CinemArt 28. listopadu 2019.

-red-
foto/video: CinemArt © 2019