Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

JIŘINA BOHDALOVÁ SE V NEDĚLI NA ČT1 PŘEDSTAVÍ V DRAMATU JIŘÍHO STRACHA SVATÁ, HRAJE PŘEŽIVŠÍ VĚZENKYNI GULAGU. TRAILER ZDE

Zběsilá jízda z šedesátek s Christianem Balem a Mattem Damonem (ukázka)

Výjimečná ukázka výdrže a odhodlání – to je legendární závod z roku 1966 na okruhu v Le Mans. Režiséru Jamesi Mangoldovi (Logan: Wolverine) bylo od začátku jasné, že tenhle příběh se nebude přizpůsobovat jemu, ale že to bude muset být on a jeho filmařský tým, kdo se bude muset přizpůsobit této jedinečné historické automobilové události. A tak vznikl film Le Mans ´66 natočený starým dobrým způsobem. Bez počítačových efektů, všechno na plátně vypadá reálně a je to cítit benzínem. Alespoň to tvrdí tvůrci a my nemáme zatím důvod jim nevěřit. Podívejte se na novou exkluzivní ukázku.

„Cítil jsem, že tenhle příběh nemůžeme stavět na počítačové simulaci. Všechno muselo být reálné, aby divák z plátna cítil, jak se auta prohánějí po závodišti a snad i cítil závan větru a lámající se sluneční světlo v odlescích pochromovaných částí závodních aut,“ komentuje svůj záměr Mangold.

Aby se povedlo dát dohromady takové množství autoveteránů, kterým se průběžně měnily poničené laky kapot a které byly zase a znovu opravovány, je tenhle snímek vlastně věnován z velké části především automechanikům, kteří neúnavně a skvěle pracovali na svých úkolech. „Sám pro sebe jsem si tenhle celý stále se opakující proces nazval Zachraňte vojína Ryana,“ vzpomíná režisér a zároveň k tomu dodává: „To byste museli zažít, co to znamená řídit dvacet čtyři hodin v kuse…“

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Batman a Bourne[/pullquote]Naštěstí pro Mangolda jsou jeho herecké hvězdy Matt Damond a Christian Bale zkušenými filmovými řidiči z dob, kdy jeden točil Bourneovy příběhy a ten druhý se proháněl městem jako Batman.
Damon hraje Carrolla Shelbyho – inženýra, kterého si najala značka Ford, aby jim navrhl závodní automobil, jež by dokázal konkurovat špičkovému Ferrari. Řidičem nově zkonstruovaného automobilu je britský závodní jezdec a také veterán z druh světové války Ken Miles – a ten zatraceně moc miluje rychlost!

„Řekněme, že Ken Miles je vlastně na plátně takový upgradeovaný Christian Bale,“ říká Mangold. „Ken miluje závodění. Nezáleží mu tolik na tom, s kým bude závodit jako na dosažení osobní dokonalosti – a neřekl bych, že by se Christianovo nastavení v osobním životě od toho Kenova nějak zásadně lišilo,“ dodává ještě režisér.

Le Mans ´66 (foto: CinemArt)

Pro postavu Shelbyho potřeboval režisér šoumena od přírody, který oplývá rysy soutěživosti. A právě tak se mu jevil Matt Damon. Skutečný Shelby se musel kvůli zdravotním potížím závodění vzdát, a posléze se realizoval jako konstruktér. Mangold Damonovu oddanost roli popisuje takto: Pro samotného Matta bylo nesmírně zajímavé rozkrývat to, jak se sám Ken Shelby viděl. Ken se totiž musel smířit s tím, jakým způsobem se jeho nástupce Carroll vypořádával s lidmi okolo sebe, jak komunikoval s novináři a také, jak nebyl schopen dělat kompromisy. Vlastně se ti dva potřebovali navzájem,“ sumarizuje tvůrce.

Tím odkrývá také podstatu příběhu z Le Mans. Vlastně v něm nakonec vůbec nejde o závod. Je to snímek o přátelství a o tom, jak může jeden člověk druhému pomoci zúročit svou odlišnost. „Právě postavy, které o takové osobní zhodnocení usilují, jsou pro mě zajímavé,“ libuje si režisér Mangold.

Ve výsledku byla tahle partička excelentních závodníků, konstruktérů, designérů a dalších lidí, kteří patřili k rodině Ferrari a rodině Fordů, prostě nenapodobitelnou skvadrou osobností, kterým šlo v zásadě o stejnou věc.

Snímek Le Mans ´66 vjede do českých kin 14. listopadu.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, CinemArt © 2019

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast