Nepřehlédněte

Pražské orgie: Kláru Issovou lákalo hrát herečku (video)

Nový film Pražské orgie podle stejnojmenné předlohy americké literární legendy, Philipa Rotha, jednoho z nejrespektovanějších světových spisovatelů, který natočila režisérka Irena Pavlásková, vstoupí do kin už tento čtvrtek 10. října. Roli herečky Evy Kalinové, která po vyhazovu z divadla v Praze začíná nový život v Americe, vytváří Klára Issová. Podívejte se na video s rozhovorem.

Bylo pro mě lákavé si zahrát herečku,  a navíc je to herečka, která se vyrovnává s tím, že o všechno přišla – o slávu, o svoje postavení, o to kdy byla zvyklá, že ji lidé obdivovali, chválili, tleskali jí. Samo o sobě je těžké, když člověk tohle ztratí, a i když si třeba může tisíckrát říkat, že bude v pohodě, jde dál … tak to s ním zamává. Eva se snaží jít dál, je v ní odvaha a odhodlání, ale pořád ji něco stahuje zpátky. Nachází se na rozhraní, kdy dělá nová rozhodnutí v životě a mně se líbilo, že má v sobě odhodlání, i když ji strhává velký smutek,“ říká o své postavě Klára Issová.

V hlavních rolích Pražských orgií uvidíme kanadského herce Jonase Chernicka a ruskou herečku Ksenii Rappoport, která pravidelně natáčí ve Francii a hlavně v Itálii, kde také  získala mnoho cen, mezi nimi cenu pro nejlepší herečku roku a na filmovém festivalu v Benátkách Volpiho pohár pro nejlepší herečku. Z českých herců se kromě Kláry Issové představí Pavel Kříž, Jiří Havelka, Martin Stránský nebo Miroslav Táborský, dále uvidíme třeba Jana Hrušínského, Petra Vondráčka, Viktora Dvořáka a Jakuba Wehrenberga.

Pražské orgie – Irena Pavlásková, Jonas Chernick

Pro scenáristku a režisérku Irenu Pavláskovou jsou Pražské orgie podle knihy Philipa Rotha sedmým celovečerním hraným filmem. Je to poprvé v dějinách českého filmu, kdy český tvůrce osobně získal na film práva od takové žijící literární veličiny, držitele Pulitzerovy ceny za beletrii, Mezinárodní Man Bookerovy ceny a desítek dalších prestižních literárních ocenění. Za svoje filmy získala Irena Pavlásková na dvě desítky ocenění, včetně významných ocenění z nejprestižnějších festivalů kategorie A, jako je Zvláštní cena z MFF Cannes, Grand Prix z MFF Montrealu, čtyři ceny z MFF Moskva, dále Grand Prix Paříž Cretéil a mnohé jiné. Její filmy se kromě toho těší divácké návštěvnosti, její film Čas dluhů byl divácky nejúspěšnějším českým filmem roku 1998 její zatím poslední režijní počin snímek Fotograf byl druhým nejnavštěvovanějším českým filmem roku 2015.

Pražské orgie – Jonas Chernick

Spisovatel Philip Roth vycházel při psaní novely Pražské orgie z vlastních zážitků. Roth v 70. letech do Prahy jezdil a setkával se s českými zakázanými autory – Kunderou, Klímou, Vaculíkem a jinými. Rovněž se stýkal s českou komunitou v New Yorku, v 70.a 80. letech poskytoval podporu československým  spisovatelům. V roce 1976 odmítla komunistická moc Rotha do Československa vpustit, vrátil se až v roce 1990. Philip Roth zemřel ve věku 85 let v březnu 2018.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, Bioscop © 2019

 

 

 

Článek jsme oštítkovali takto: