Evropské filmové ceny vyhlásily nominace, udílí se 7. prosince

Prestižní Evropské filmové ceny se budou udílet již 7. prosince v Berlíně. Před pár hodinami Evropská filmová akademie zveřejnila nominace v jednotlivých kategoriích. Nejlepším evropským filmem se letos může stát oscarová Favoritka Yorgose Lanthimose, novinka Romana Polanského Důstojník a špion (J´Accuse), Bolest a sláva od Pedra Almodóvara, německé drama Narušitel systému (Systemsprenger), francouzská moderní verze Bídníků a italské drama podle skutečné události První zrádce (Il Traditore).

Nejlepším režisérem se může letos stát Roman Polanski, Pedro Almodóvar, Yorgos Lanthimos, Céline Sciamma (Dívka v plamenech) nebo Marco Bellocchio za Prvního zrádce.

Na cenu za Nejlepšího herce jsou nominováni Indvar E. Sigurdsson za film Bílý, Bílý den, Jean Dujardin ta Důstojníka a špiona, Levan Gelbakhiani za roli ve filmu Dokud se tančí, Alexander Scheer za Gundermanna, Antonio Banderas za kreaci v Almodóvarově snímku Bolest a sláva a Pierfrancesco Favino za Prvního zrádce.

V kategorii hereček může evropské ostruhy získat Olivia Colman za Favoritku, Helena Zengel za Narušitele systému, Adéle Haenel a Noémie Merlant za Portrét dívky v plamenech, Trine Dyrholm za Královny srdcí (Dronningen) a Viktoria Miroschnichenko za Beanpole.

Cena za scénář čeká na autory Prvního zrádce, Důstojníka a špiona, Bídníků, Bolesti a slávy nebo Portrétu Dívky v plamenech.

Ceny se budou udílet i v kategoriích Komedie, Animovaný film, Krátký film, Dokument a Cena Discovery Fipresci. Zároveň bude udělena i Divácká cena, ve které měli možnost hlasovat i čeští diváci.

Přímý přenos ze slavnostního večera budeme vysílat na webu.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, CinemArt, Aerofilms, Queer Film © 2019