Recenze: Dálava nahlíží do intimních zákoutí mysli i srdce

Martin Mareček a Tomáš Bojar jsou autory scénáře k dokumentární road movie Dálava, jíž Mareček režíroval. Snímek letos soutěžil na karlovarském festivalu v dokumentární sekci a teď se na symbolickou dalekou cestu ze západu na východ můžete vydat i vy. V ní se Vít a jeho syn Gríša vydávají do ruského Divějeva, aby navštívili zbytek rodiny – Gríšovu matku Věru a jeho sestru Arinku.

Dálava (foto: AČFK)

Režisér Víta Kalvodu potkal při sbírání materiálů pro jiný projekt a jeho osobní příběh i způsob, jakým stál v té době rozkročen nad svým životem, si vyžádal samostatnou pozornost. Původně Mareček plánoval jeho příběh natočit jako hraný snímek. Nakonec se ale z mnoha důvodů rozhodl pro dokumentární formu, která je jeho filmařskou doménou (Auto*Mat, Pod sluncem tma).

Žádná idylka

I když má Dálava romantizující název, rozhodně není žádnou idylkou. Dálava se rozprostírá nejenom mezi dvěma odcizenými částmi rodiny, ale i mezi otcem a pubertálním synem. Vít, který si je dobře vědom svých chyb, se učí vnímat Gríšu jako celistvou bytost. Pracuje na tom, aby ho dokázal nechat dýchat, ačkoliv se jeho introvertně založený syn snaží vymezovat a fungovat podle vlastních egoisticky vyznívajících pravidel. Jejich ojedinělé rozhovory při následné cestě autem do Ruska vyznívají až zatraceně pravdivě (především těm, kteří mají doma náctileté), a přesto, že jsou možná na první pohled směšné, schovává se za nimi spousta bolavého a nevyříkaného.

Dálava (foto: AČFK)

Společnou řeč otec a syn najdou až v cíli cesty, kdy vzhledem k okolnostem musí v pravoslavné vesnici hledat okamžitá řešení a na chvilku se stávají téměř akčními hrdiny. Svůj pobyt v Rusku si ale rozhodně oba dva představovali jinak…
Mareček diváky nechá nahlédnou opravdu do nejintimnějších zákoutí Vítovy mysli i srdce, když road trip ještě prokládá sekvencemi z domácích videí této česko-ruské rodiny. Nad nimi zní Vítův láskyplný a lehce hypnotizující šepot, kdy předčítá dopis adresovaný dceři Arince.

Koproducent snímku HBO Europe uvede film v prosinci. V kinech je dokument od 7. listopadu.

 • Režie - 85%
  85
 • Scénář - 80%
  80
 • Kamera - 75%
  75
 • Střih - 70%
  70

Dálava (2019)

Dálavě stačí prvních deset minut na to, aby přitáhla divákovu pozornost právě díky oscilování mezi všedností a absurdnem. Je sondou do vztahu mezi vzdorujícím puberťákem a rodičem, který se své roli pokouší lépe rozumět a také upřímně napravovat chyby, aby se jemu i synovi zase otevřely dveře od ruské části rodiny dokořán.

78 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: AČFK © 2019

Dálava
Over the Hills
Dokumentární
Česko, 2019, 76 min
Premiéra: 7. 11. 2019 Asociace českých filmových klubů
Režie: Martin Mareček
Scénář: Martin Mareček, Tomáš Bojar
Kamera: Jiří Málek
Producenti: Petr Oukropec, Tereza Polachová (HBO), Hanka Kastelicová (HBO)
Střih: Josef Krajbich
Zvuk: Viktor Ekrt

Článek jsme oštítkovali takto: