Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NECHCE SE VÁM ČÍST? RECENZI NA FURIOSU SI MŮŽETE POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Recenze: Výjimeční – Nejupřímnější snímek od tvůrců Nedotknutelných

Po dvou letech přichází nerozlučná francouzská autorská dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s novým snímkem. Jmenuje se Výjimeční a takový je i tón celého příběhu, zejména při vzpomínce na předchozí odlehčenější náladu filmu Dokud nás svatba nerozdělí. Výjimeční na komediálních prvcích rozhodně nestojí, i když několik úsměvných situací vzhledem ke kontextu se najde i tady. Snímek zakončoval letošní ročník Filmového festivalu v Cannes a získal také cenu na festivalu v San Sebastiánu. K vidění je teď na Francouzském filmovém festivalu a od 28. listopadu vstupuje do české distribuce.

Výjimeční (foto: Bioscop)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Velmi autentické[/pullquote]Svou silou autentičnosti předčí v mnohém i adorované Nedotknutelné a možná si stejně jako já při jejich sledování vzpomenete na český dokument Veroniky Stehlíkové nazvaný Děti úplňku. I tady jsou totiž hlavním tématem silní autisti, kteří potřebují permanentní péči, ale instituce si s nimi nevědí rady a starají-li se o ně rodiče, jsou na pokraji vyhoření.
Záchranu pro ně představuje Bruno (Vincent Cassel) a jeho organizace Přístav, která ovšem nemá i přes svou více jak patnáctiletou existenci všechna potřebná úřední oprávnění. Celou situaci přichází zmapovat nejvyšší možná inspekce, aby si vyposlechla reakce všech zúčastněných stran a zakročila podle toho, jak jí ukládá zákon.

Bruno je empatický člověk, který nedokáže říkat ne a neúnavně a s obrovským nasazením pracuje se svými kolegy. Nezbývá mu ani čas na nějaký osobní život, což dává tvůrcům prostor k několika drobným humorným momentům. Jeho kamarádem je Malik (Reda Kateb), který mu přes svou organizaci přivádí mladé lidi ze znevýhodněných rodin, jež se učí komunikovat a starat o lidi s autismem z Přístavu. Dává jim tak šanci najít v životě nějaký smysl, učí je respektu k druhým – už třeba jenom tím, že klade silný důraz na jejich dochvilnost. Bruno a Malik si vzájemně vypomáhají a žijí v mikrosvětech, které jsou těm nezasvěceným naprosto vzdálené a nepochopitelné. Obě organizace jsou velice otevřené a tolerantní – neřeší náboženství, kulturní odlišnosti nebo třeba v případě mladistvých jejich minulost.

Jednou ze zajímavostí snímku je, že postava Bruna je inspirovaná Stéphanem Benhamou, který se přímo staral o autistického člena Toledanovy rodiny. Nakache s Toledanem přípravě na snímek věnovali přípravě dva roky, kdy se ponořili do chodu organizací, o nichž film pojednává. Většina scén tedy vychází z jejich autentických zážitků.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Optika autisty[/pullquote]Autoři snímku nabízí také několikrát pohled optikou samotného autisty. Děje se tak očima Valentina, kterého si zahrál Marco Locatelli, jenž má ve skutečnosti mladšího autistického bratra. Starat se o něj začne Dylan, který představuje člověka, jenž nemá s autisty žádnou zkušenost a funguje tak jako skvělá spojka s divákem, který se světem autistů nemá třeba vůbec žádnou zkušenost nebo si vzpomene maximálně na slavný snímek Rain Man s Dustinem Hoffmanem a Tomem Cruisem. Zahrál si ho neherec Bryan Mialoudama. Jeho postava se nejprve vzpouzí a chvíli trvá, než pochopí, že svoboda spočívá zejména v zodpovědnosti za sebe samého.

Oba režiséři s Vincentem Casselem na place filmu Výjimeční (foto: Carol Betuel)

Toledano s Nakachem hledali představitele autistů po různých místech Francie. Skutečným autistickým hercem ve snímku je Benjamin Leusier, který si zahrál Josepha. O toho se od samého začátku stará sám Bruno. Snaží se svého klienta naučit jezdit metrem a s humorem i vírou přijímá fakt, že jeho klient už snad podesáté zatáhl ve špičce za záchranou brzdu.

Autorem hudby je německá dvojice Grandbrothers, která kombinuje piano s elektronikou v minimalistickém ambientním stylu a jemně a citlivě podkresluje už tak často silně emotivní situace a obrazy příběhu.

 • 80%
  Režie - 80%
 • 85%
  Scénář - 85%
 • 90%
  Herci - 90%
 • 75%
  Kamera - 75%
 • 70%
  Hudba - 70%
80%

Výjimeční (2019)

Výjimeční patří k tomu nejlepšímu, co autoři natočili. Vytvořili hluboký a upřímný snímek s dobře vybalancovanou mírou angažovanosti v tématu a vyrovnanými hereckými výkony všech zúčastněných. Film nenápadně a naprosto adekvátně ukazuje na nekonečný soucit, trpělivost a nasazení těch, kteří se věnují této práci ve zdravotnickém a sociálním sektoru. Na druhé straně hovoří také o nutnosti zdravého rozumu úředníků a dobře formulovaných zákonech, které se nemíjejí s realitou.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Bioscop © 2019

Výjimeční
Hors normes
Komedie
Francie, 2019, 114 min
Premiéra: 28. 11. 2019 Bioscop
Režie: Olivier Nakache, Eric Toledano
Scénář: Olivier Nakache, Eric Toledano
Kamera: Antoine Sanier
Hrají: Vincent Cassel, Reda Kateb, Aloïse Sauvage, Hélène Vincent, Alban Ivanov, Darren Muselet

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast