Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NECHCE SE VÁM ČÍST? RECENZI NA FURIOSU SI MŮŽETE POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Populární Anifilm se stěhuje do Liberce, město mu nabídlo lepší podmínky

Osmnáct ročníků mezinárodního festivalu animovaného filmu proběhlo v jihočeské Třeboni, po posledním nastal čas na přesun. Svátek animovaného filmu se nyní stěhuje z Třeboně do severočeského Liberce. „Necháváme Třeboň za námi, pomohla nám stát se světovým festivalem, pomohla nám vyrůst a jsme za to rádi. Doufáme, že i my jsme byli Třeboni přínosem k její větší proslulosti. Animace znamená oživení a pohyb, a my se teď potřebujeme posunout dále,“ vysvětluje tuto změnu ředitel festivalu ANIFILM Tomáš Rychecký.

Diváci Anifilmu

Akce se za svou historii rozrůstala, v letošním roce přivítala přes 9 000 návštěvníků, kteří mohli shlédnout přes 500 soutěžních i doprovodných filmů. Přes 1 500 filmových a herních profesionálů se zúčastnilo speciálních přednášek a prezentací, své pevné místo v programu má již také CEE Animation Forum nebo trh práce Animarket. Malebná Třeboň má ale své limity. Při organizaci na ně realizační tým festivalu dlouhou dobu narážel. Mezinárodnímu festivalu ANIFILM a jeho hostům už nestačila úroveň a kapacita festivalových prostor, limity byly překročeny i u ubytovacích a gastronomických služeb. Snaha o rozšíření kapacit a zázemí pro festival bohužel se zrušením projektu Domu animace třeboňským zastupitelstvem letos v dubnu ztroskotala. Všechny tyto skutečnosti nezůstaly za zavřenými dveřmi a festivalu se ozvali zástupci hned několika měst, že by rádi festival podpořili a stali se jejich hostiteli.

Anifilm 2019 – Letní kino na Masarykově náměstí v Třeboni

Anifilm, který figuruje na mapě světových festivalů už od roku 2002, je nejvýznamnější akcí svého druhu ve střední Evropě. Kromě mezinárodní propagace můžeme především hovořit o ekonomickém přínosu pro město, do kterého během festivalu přijede minimálně 10 000 návštěvníků. Většina z nich ve městě využije nejenom ubytovacích a gastro služeb, ale bude využívat veškerou infrastrukturu, kterou město nabízí,“ uvádí primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Na co půjdeme? – Anifilm 2018

ANIFILM se uskuteční ve dnech 5. – 10. května 2020 v Liberci, pátém největším městě České republiky. Představitelé města Liberec a Libereckého kraje nabízí ANIFILMU širokou podporu, poskytnou potřebná místa pro jeho konání a také finanční plnění nezbytné pro realizaci akce tohoto měřítka. Tato nabídka ANIFILMU umožní nejen další existenci, ale především nezbytný rozvoj a růst v kvalitě i rozsahu. ANIFILM za to Liberci a Libereckému kraji upřímně děkuje a nabízí oplátkou každoroční mezinárodně respektovanou kulturní akci, která si za dobu své osmnáctileté existence získala řadu pravidelných hostů, diváků i fanoušků.

„Filmový festival Anifilm zapadá velmi dobře do našeho záměru, aby kraj hostil několik výjimečných kulturních svátků, které budou lákadlem nejen pro místní, ale také pro návštěvníky, říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Ikonická radnice v Liberci se objevila v posledním snímku Spider-Man: Daleko od domova

Liberec je město známé svým progresivním přístupem k moderním technologiím, k designu i k dalším současným výtvarným projevům a toho festival a jeho návštěvníci určitě využijí. Nové příležitosti se naskytnou i v širší podpoře ze strany partnerů a sponzorů, jako je například Technická univerzita nebo IQ landia, kterým pořadatelé festivalu nabízí možnost zapojení do respektovaného a nepřehlédnutelného mezinárodního kulturního projektu. Realizační tým ANIFILMU 2020 uvítá každý nový kontakt, nabídku možné spolupráce při organizaci i přípravě programu.

„Jsem rád, že náš kraj může hostit tak významnou událost, jakou přehlídka Anifilm je. Navíc by díky spolupráci s pořadateli festivalu mohla v libereckém zámku vyrůst stálá expozice, která by kromě animovaného filmu a světoznámých jmen, jakými jsou Hermína Týrlová či Jiří Trnka, přiblížila i herní průmysl. To je odvětví, které se nyní velmi dynamicky rozvíjí a já vnímám do budoucna potenciál například ve spolupráci s Technickou univerzitou,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Již nyní můžeme prozradit, že program ANIFILMU 2020 bude vedle prestižní mezinárodní soutěže výrazně zaměřený na propojení animace s hudbou a zvukem. Vedle nejlepších a nejnovějších animovaných filmů se tedy může Liberec i hosté festivalu těšit na řadu unikátních živých hudebních vystoupení, která doprovodí prvotřídní animované filmy. Programy festivalu budou probíhat na mnoha místech: v kulturním centru Lidové sady, v kině Varšava, v prostorách Krajské vědecké knihovny a důležitým centrem festivalu se stane také Liberecký zámek. Festival jedná i s dalšími kulturními centry, v nichž budou také probíhat plnohodnotné filmové i doprovodné programy. Oblibu si například určitě získá i dočasné letní kino v centru města.

Dřívější výhodné akreditace

Kdo si pospíší a zakoupí si návštěvnickou akreditaci do 31. 1. 2020, získá ji bez čekání a o téměř polovinu levněji. Registraci a on-line nákup akreditace platné po celou dobu festivalu si nyní můžete jednoduše zajistit přes naši databázi zde. Od začátku Anifilmu bude vaše akreditace připravena k vyzvednutí ve Festivalovém centru v Liberci. Do konce ledna cena akreditace činí 600 Kč, na místě bude za rovný tisíc. O tom, co všechno akreditace obsahuje, se dočtete zde.

-red-
zdroj: Gabriela Zajícová

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast