Recenze: Curiosa – kostýmní poetika a erotika za zvuků tanečních beatů

Drama Curiosa, které bylo uvedeno v předpremiéře na Festivalu francouzského filmu a v českých kinech ho lze zhlédnout od 12. prosince, je volně inspirováno vztahem spisovatelky a básnířky Marie de Régnier a Pierra Louÿse, jenž byl rovněž spisovatelem a básníkem, a navíc také cestovatelem a proslulým erotomanem. Právě erotika je alfou i omegou celého snímku a alespoň částečně ho osvobozuje od striktních pravidel kostýmních dramat.

Curiosa (foto: Pilot Film)

Na sklonku devatenáctého století se Marie de Heredia musí provdat za básníka Henriho de Régniera, aby pomohla vylepšit finanční situaci své rodiny. Marie je ovšem zamilovaná do Henriho nejlepšího přítele Pierra Louÿse, se kterým nedlouho po svatbě naváže milostný vztah. Společný čas tráví většinou v posteli, psaním necudných básniček a především pak erotickým fotografováním.

Boření konvencí

Curiosa je snímek o vzrušení, sexu a boření tehdejších společenských konvencí. Mariiny akty by sice dnes již takové pozdvižení nezpůsobily, ovšem v době jejich vzniku musely zůstat zraku většinové veřejnosti skryty. Film se nachází na hranici poetiky a pornografického portrétu, avšak nikdy nesklouzne k bezpředmětnému voyeurství a všechny erotické scény si tak zachovávají alespoň drobnou pointu. Curiosu lze tedy spíše než jako lechtivou podívanou brát jako obhajobu uspokojení sexuálního chtíče. Snímek se snaží ukázat sexualitu jako člověku přirozený pud a staví ho do kontrastu k sexuální frustraci vyvolané nedobrovolně uzavřeným manželstvím. Pochopitelně může být pro někoho množství sexuálních scén přemrštěné, avšak více než o století později, kdy protagonisté filmu žili, si snad již může dovolit toto téma a jemu podobná zobrazit, přemýšlet o nich a diskutovat nad nimi.

Curiosa (foto: Pilot Film)

Klasická versus moderní hudba

Kromě moderního přístupu k sexuálním scénám se Curiosa snaží připodobnit uvolněného ducha tehdejší umělecké pařížské scény. Klasickou hudbu tu tak v nejednom momentu vystřídají taneční beaty. Tato disparita mezi vizuálem a audiem ovšem vcelku nenásilně funguje a skutečně dosahuje kýženého efektu. Podobný postup lze samozřejmě najít i v jiných snímcích, např. v adaptaci Velkého Gatsbyho režiséra Baze Lurhmanna, kde jazzovou kapelu vystřídal rapper a producent soundtracku Jay-Z.

Curiosa (foto: Pilot Film)

Z hereckého osazenstva nejvíce zaujme Noémie Merlant v roli básnířky Marie. Její postava má v sobě jasně patrné odlesky Paní Bovaryové, která si též – z pochopitelných důvodů – hledala romantické i sexuální uspokojení mimo manželský svazek. Výkon Noémie Merlant vynikne speciálně ve srovnání s její rolí v Portrétu mladé dívky v plamenech, který měl svou předpremiéru také na Festivalu francouzského filmu a rovněž ho lze od prosince vidět v českých kinech. V případě obou snímků se jedná o erotické kostýmní drama, přičemž každý ze zmiňovaných přistupuje k ústřednímu tématu sexu svým vlastním způsobem. Portrét dívky v plamenech nad Curiosou sice vyhrává snad ve všech ohledech, ale je minimálně příjemné vidět, že Merlant je schopná v rámci podobného žánru vytvořit za minimální pomoci dvě zcela odlišné postavy.

Rozhovor s režisérkou Lou Jenet

Curiosa (foto: Pilot Film)

I přes svěží přístup k ústřednímu tématu a snahy o modernizaci kostýmního dramatu Curiosa zcela neoslní. Pokud bychom si odmysleli sexuální scény, jednalo by se až o bolestně konvenční drama odpovídající všem škatulkám daného žánru. Chybí tu něco podstatného, zdrcujícího či okouzlujícího.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 70%
  70
 • Hudba - 65%
  65
 • Kamera - 60%
  60

Curiosa (2019)

Curiosa je upřímné a explicitní erotické drama, jehož dobře míněný a dobře realizovaný přístup k erotickým scénám se bohužel neodráží v dalších aspektech filmu. Ve výsledku pak působí jako zdařilý, avšak nikterak oslnivý kříženec modernity a tradice. V každém případě je lepší sexualitu a sexuální touhu zobrazovat a objevovat tímto způsobem, než ji mlčky přehlížet.

64 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Pilot Film © 2019

Curiosa
Drama / Historický
Francie, 2019, 107 min
Premiéra: 12. 12. 2019 Pilot Film
Režie: Lou Jeunet
Scénář: Raphaëlle Desplechin, Lou Jeunet
Kamera: Simon Roca
Hrají: Niels Schneider, Noémie Merlant, Camélia Jordana, Amira Casar, Alexia Giordano, Mathilde Warnier, Mélodie Richard, Benjamin Lavernhe