Nepřehlédněte

Režisér Pirátů z Karibiku natočil drama o slavném objeviteli Amundsenovi (video)

Těsně před koncem roku 2019 vstoupilo do kin nové historické drama o legendárním norském objeviteli s názvem AmundsenNorsko-švédsko-český film, který se točil z velké části v Praze a okolí, ukazuje příběh nejznámějšího polárního badatele všech dob na jeho výpravách. Dobrodružné drama, ve kterém mohou pozorní diváci rozpoznat například pražskou Náplavku nebo palác Žofín, natočil režisér Espen Sandberg. Ten má za sebou už například snímek Kon-Tiki o Thoru Heyerdahlovi, za nějž získal nominaci na Oscara nebo Zlatý globus, či poslední Piráty z Karibiku s podtitulem Salazarova pomsta. Sandberg strávil ještě před Vánoci v Praze dva dny plné rozhovorů a prezentace filmu. Podívejte se na náš videorozhovor.

Espena Sandberga překvapila při přípravě na životopisný snímek spousta věcí. “Netušil jsem třeba, že došel i na jižní pól nebo že letěl v obrovské vzducholodi na severní pól, což muselo být úžasné. Taky jsem netušil, že byl svým způsobem uzurpován Brity, když po cestě na jižní pól navštívil Londýn, a nevěděl jsem, proč na ně byl tak naštvaný. Takže zjistil jsem opravdu spoustu informací. Dozvěděl jsem se i o vztahu s jeho bratrem a snoubenkou,” vysvětluje režisér.

Zároveň chválí český tvůrčí tým: “Myslím si, že naprosto jedinečným způsobem ovládáte různá řemesla. Mluvím především o vašich schopnostech postavit kvalitní scénu, dobře ji vydesignovat. U nás ve Skandinávii nikoho takového nemáme. Příkladem mohou být třeba kostýmy, na kterých pracovala Míša Horáčková Hořejší. Nechyběla jí vášeň ani znalost. Musela vytvořit spoustu dobových kostýmů, které jsou pro mě jako filmového tvůrce a také samozřejmě pro všechny herce velkým darem.

Historické vozy připravené k natáčení na pražské náplavce

Režisér obsadil do menší role několik českých herců. Mimo jiné také třeba Vojtěcha Kotka nebo Jiřího Macha.

Vojtěch Kotek na place filmu

„Hrál jsem člena Amundsenova týmu, mechanika Karla Feuchta, který měl důležitou úlohu při ztroskotání jeho letadla na jedné z výprav. Scénář byl skvěle napsaný, neuvěřitelně obrazotvorný a jdoucí po trendu současné filmařiny – podívat se někomu pod pokličku a neglorifikovat ho,“ řekl Vojtěch Kotek.

Snímek Amundsen o norském polárním badateli Roaldu Amundsenovi, který jako první člověk na světě dosáhl jižního pólu, je v českých kinech od 26. prosince, distributorem je společnost Bontonfilm.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, Bontonfilm, Film Kolektiv © 2019