Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ZEMŘELA AMERICKÁ HEREČKA SHANNEN DOHERTY. PROSLAVILA SE JAKO BRENDA ZE SERIÁLU BEVERLY HILLS 90210. BYLO JÍ 53 LET.

15. Festival krátkých filmů zavítá do Kanady, objeví ženský svět, představí VR kino a skejťáky

15. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, se odehraje od 22. do 26. ledna 2020 v pražských kinech Světozor, Pilotů a Oko. Nabídne opět to nejlepší z nejnovější světové produkce, nejzajímavější filmy českých tvůrců, půlnoční program s netradičními průvodci, dětské filmy i vizuální experimenty. A navíc také nejlepší kanadské filmy posledních let, poněkud odlehčený pohled na věci poslední, možná trochu šokantní výlet do světa žen v režii něžného pohlaví, VR kino, divokou vyjížďku na skejtech i program krátkých filmů pro seniory.

Prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška k festivalovému výročí uvádí: „Festival krátkých filmů Praha, Prague Shorts, kterému s nadsázkou říkáme „pražské šortky“ se letos koná již po patnácté. Před těmi patnácti roky jsme zvážili, že během velmi bohatého programu karlovarského festivalu opravdu nedokážeme představit všechno, co bychom chtěli. Zároveň jsme věděli, že existuje zajímavá nabídka krátkých filmů, o nichž se mezi diváky tolik neví. A z toho vzešel nápad uspořádat sesterský festival, zaměřený právě na krátkometrážní tvorbu. Diváci si za ty roky Šortky oblíbili a z festivalu se stala skvělá tradice.“

V Mezinárodní soutěži se letos představí v pěti programech 25 filmů velmi rozmanitých žánrů. Jde o výběr, v němž se potkávají filmy ověnčené již řadou festivalových cen s úplnými novinkami. Výrazným rysem letošní soutěže je pak zvýšená hladina humoru a poněkud neobvyklých námětů. Jako ochutnávku letošního festivalového programu lze brát výběr z divácky nejlákavějších filmů napříč programovými sekcemi, jež se představí divákům v rámci novinky, zahajovacího programu v Bio Oko, ve středu 22. ledna od 20 hodin.

Co ti draci vidí na holce jako já – Mezinárodní soutěž

Další novinkou je VR kino v Národní technické knihovně. V době 23.-25. ledna od 13:00 do 20:00 mohou diváci zdarma zažít novou formu filmového zážitku, protože ve foyer Národní technické knihovny na 3 dny vznikne kino s nabídkou filmových projektů ve virtuální realitě.

Ghost in the Shell: Virtual Reality Diver

Program Země mezi moři představí nejlepější kanadské krátké filmy posledních patnácti let. Mezi  sedmy tituly diváci najdou třeba i řadou cen ověnčenou temnou grotesku Další patro Dennise Villeneuvea (Blade Runner 2049), snímek kultovního režiséra Guye Madina Accidence nebo festivalově suverénně nejúspěšnější kanadský krátký film poslední doby, Šelma Jeremyho Comteho.

Šelma – Země mezi moři

O tom, že se dá o posledních věcech vyprávět s otevřeností, hravostí a humorem, pojednává tematická sekce Prach prachu. Dozvíte se, jak vypadá posmrtný život kosmonauta nebo jaké to je uspořádat si pohřeb ještě zaživa. Pětice filmů, jež všechny do jednoho napsaly a natočily ženy, se představí v bloku Naprosto úžasná. Hrdinky těchto kraťasů skutečně nepůsobí ani trochu jako princezny a s předsudky si v těchto příbězích hlavu rozhodně nikdo neláme. Fenoménu skejťáků se věnují kraťasy a klipy v pásmu Frontside/Backside, v němž samozřejmě nebude chybět ani příspěvek k tématu z rukou  legendy skatevideí, videoklipů a autorského filmu Spikea Jonzeho.

Hot Dog – Naprosto úžasná

V programu již tradičně diváci i letos najdou oblíbenou Brutal Relax Show plnou půlnoční titulů i strašlivě nekorektního humoru, LABO, nabízející filmy co spíš než vyprávět příběhy chtějí být vizuálním zážitkem a nezřídka proto překračují hranice medií. Ani letos festival nezapomene na nejmenší diváky a jejich rodiče. Na program Pragueshorts dětem se mohou děti od 3 do 6 let a jejich rodiče těšit v sobotu 25. 1. 2020 od 15:00 v Bio Oko a o den později, 26. 1. 2020 od 15:00, v kině Aero. Program pořádá Festival krátkých filmů Praha ve spolupráci s Aeroškolou.  Na projekci navazuje výtvarná a dramatická dílna.

Zákeřné vlasy – Brutal Relax Show

Autory grafické koncepce 15. Festivalu krátkých filmů Praha jsou Zuzana Lednická a Jonatán Kuna ze Studia Najbrt. O vzniku grafiky říkají: „Vizuál 15. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha je založen na krátkém prolínání různých realit. Reality, kterou žijeme, na kterou se díváme, kterou čteme nebo kterou si představujeme. Nápis Short je protíná a nabízí další průhledy do realit jeho režisérů. Modré klíčovací plátno se plní momenty z filmů. Naše pozornost je roztříštěná. Buď Short!“ 

Festival krátkých filmů Praha se koná od 22. do 26. ledna 2020 v kině Světozor, Pilotů, Oko, Aero a v Národní technické knihovně. Předprodej lístků je v kinech spuštěn před začátkem festivalu. Do VR kina je vstup zdarma.

-red-
zdroj: Festival krátkých filmů Praha, Film Servis Festival Karlovy Vary, a.s.

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast