ÍRÁN:CI – inspirativní filmy z turbulentní oblasti k vidění příští týden

Mladý muž ztracený v přístavním městě hledá cestu k lepšímu životu. Cílevědomé sportovkyni brání žárlivý manžel v odjezdu ze země. Afghánský uprchlík se potácí mezi úsilím udržet pohromadě rodinu a péčí o nemocnou matku… Příběhy mužů a žen snažících se najít východisko ze svízelné situace přináší 9. ročník festivalu ÍRÁN:CI – 24 pečlivě vybraných filmů od inspirativních tvůrců, kteří každý po svém zpracovávají téma vykoupení. Festival startuje 15. ledna v pražském kině Světozor.

Zámek snů

Letošní 9. ročník festivalu ÍRÁN:CI českým a slovenským divákům opět nabídne to nejlepší z íránské a afghánské kinematografie. Většina filmů byla premiérově uvedena v Berlíně, Benátkách, Londýně a na dalších prestižních světových festivalech. Pražská část festivalu se koná od 15. do 19. 1., poté se festival přesune do Brna (21.—22. 1.), následují Košice (23.—25. 1.) a na závěr Bratislava (30.—31. 1.).

Nejzajímavější filmy íránských tvůrců se představí v zavedených sekcích: Sekce celovečerních filmů, sekce dokumentárních filmů a sekce krátkých filmů. Soutěžit se letos bude jen v sekci celovečerních filmů a režisér nebo režisérka vítězného snímku získá pro svůj příští počin 10 dní postprodukce v předním pražském studiu Magic Lab. V loňském roce v hlavní soutěži zvítězil výrazný snímek Drezúra, v němž režisér Pooya Badkoobeh položil provokativní otázky o moci, penězích a pokrytectví. Stejně jako v minulých letech také letos rozhodnou o vítězi členové mezinárodní poroty složené z předních světových expertů.

Výběr filmů ze Soutěže celovečerních filmů

Zámek snů (Castle of Dreams) 15. 1. v 19.30 ve Světozoru otevře celý festival ÍRÁN:CI. Jde o příběh muže, který se po letech mlčení znovu setkává se svými dětmi. V autě bývalé manželky s dětmi objevuje smyšlený svět stvořený jako způsob, jak se mohou vyrovnat s jeho nepřítomností.

Dozorce (The Warden): Při stěhování ze staré věznice vedené přísným plukovníkem Jahedem záhadně zmizí jeden z vězňů. Plukovník, muž středního věku, má obavy, že by ho chybějící vězeň mohl připravit o dlouho očekávané povýšení, které již má na dosah. Zapojí proto všechny dozorce do intenzivního pátrání. Čím víc však neviditelného vězně hledá, tím méně si je jistý sám sebou.

Studený pot

Studený pot (Cold Sweat): Po odjezdu na finále Asijského poháru zjistí energická kapitánka íránského národního týmu sálové kopané, že jí manžel, moderátor televizní show a miláček celého národa, soudně zakázal opustit zemi. Čím víc se snaží svého „pána a vládce“ získat na svou stranu, tím tvrdší jsou jeho kroky. Napjaté soužití v nepovedeném manželství, neloajální spoluhráčky a domácí politikaření nedávají rozhořčené kapitánce jinou možnost, než nechat celý příběh vyjít najevo.

Rona, Azímova matka (Rona, Azim’s Mother): Uprchlík z Afghánistánu se horko těžko protlouká a za mizerný plat pracuje pro městské služby. Současně se potácí mezi snahou udržet pohromadě rodinu a péčí o stárnoucí nemocnou matku. Ve chvíli, kdy tlak rodiny, lékařů, práce a zoufale nespravedlivých životních podmínek v Íránu dosáhne neúnosné míry, přestává dbát na své zásady. Ocitne se na křižovatce a je nucen přijmout nejtěžší rozhodnutí svého života.

Dále budou soutěžit filmy Talá (Talla; režie: Parviz Shahbazi, premiéra: Fajr IFF), Světlušky (Fireflies; režie: Bani Khoshnoudi, premiéra: Rotterdam IFF), Teherán, město lásky (Tehran, City of Love; režie: Ali Jaberansari, premiéra: Rotterdam IFF).

Filmy v soutěžní sekci celovečerních filmů bude hodnotit porota složená ze tří mezinárodně uznávaných odborníků.

Celý program je dostupný na webových stránkách festivalu: www.iranci.cz. Vstupenky lze zakoupit online či v kinech, kde se projekce koná.
Všechny filmy budou uvedeny s českými a anglickými titulky.

-red-
foto/video: Festival íránských filmů © 2020