Scandi recenze: Chladná a vypočítavá Srdcová královna

Další ročník SCANDI, který potrvá až do neděle 12. ledna, zahájilo dánské drama Srdcová královna. Oceňovaná dánská herečka Trine Dyrholm si v tomto dánském kandidátovi na Oscara zahrála právničku, která se zabývá případy násilí na dospívajících. Zároveň je to ale milující matka a spokojená manželka, která nečekaně překročí obecně platné hranice.
Snímek natočila režisérka s dánsko-egyptskými kořeny May el-Toukhy jako svůj druhý celovečerní film a stihla s ním už uchvátit mimo jiné diváky na festivalu v Sundance. Scénář napsala společně s Maren Louise Käehne, která je podepsaná pod takovými seriály jako Most a Vláda.

Srdcová královna (foto: Film Europe)

Intimní příběh spokojené rodiny prokládají autorky snímku sekvencemi, které ukazují Anneinu (Trine Dyrholm) každodenní práci s mladistvými klienty. Matka dvou malých holčiček žije šťastně v krásném domě uprostřed přírody s lékařem Peterem (Magnus Krepper), který má dospívajícího syna Gustava (Gustav Lindh) z prvního manželství. Přichází čas, kdy se Gustav, který vyrůstal s matkou ve Stockholmu, stěhuje k nové rodině svého otce. Nevlastní sestřičky se na sedmnáctiletého bratra velice těší, a tak se zdá, že největší pochybnosti v sobě nosí právě Gustavův otec Peter. Anne ho ale jako partnerka ujišťuje o nutnosti a nezbytnosti soužití se synem. Když pak v jistý okamžik dojde doma k prvnímu nepříjemnému incidentu, kterého je svědkem jenom Anne a který by si zasloužil oznámení na policii, využije žena celou situaci k tomu, aby Gustavovi nabídla smířlivé řešení, které by mohlo přispět k tomu, aby se věci vrátily do těch správných kolejí.
Zdá se, že všechno by mohlo začít fungovat. Anne se ale jednoho dne prostě neudrží a po několika situacích, které jí přesvědčily, že by i Gustav mohl mít zájem, překročí hranici a s chlapcem se vyspí. Projeví se tak její nedostatek sebekontroly a posléze také neschopnost přiznat si svoje fatální selhání.

Na síle příběh získává ve chvíli, kdy se Peter od Gustava dozví o milostné avantýře své ženy a syna. Anne se ale k celé situaci postaví naprosto odmítavě a Dyrholm před kamerou předvádí dokonalý obraz čistě sebestředné a bezcitné lidské bytosti. Ta je možná v určitý okamžik zmítaná šokem z vlastních činů, ale stejně dokonale zvládá ve správný moment využít všechny argumenty, vzory a modely, které zná ze své právní praxe.

Srdcová královna (foto: Film Europe)

Divák se tak ocitá uprostřed rodiny, kde je absolutně narušená jakákoliv partnerská důvěra a semknutost. A na samotného Gustava je toho pochopitelně příliš. Ocitá se najednou ve vzduchoprázdnu bez jakéhokoliv podpory a pochopení.
Trine Dyrholm v roli Anne předvedla svůj nepochybně nejlepší výkon své herecké kariéry. Z její lidumilné a vnímavé Anne se vyklube chladná a vypočítavá potvora, která postrádá jakékoliv svědomí a ve stavu ohrožení se snaží chránit pouze sama sebe.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 85%
  85
 • Kamera - 70%
  70
 • Hudba - 70%
  70

Srdcová královna (2019)

Intenzivní emoční houpačka divákovi zahýbe s vnitřnostmi a zůstane s ním ještě dlouho po závěrečných filmových titulcích. Navíc uhlazená estetika snímku dělá příběh ještě kontrastnější a šokuje absencí morálky, bezostyšnou manipulací a tabuizovaným tématem.

77 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2020

Srdcová královna
Dronningen
Hjärter Dam
Drama
Dánsko / Švédsko, 2019, 127 min
Premiéra: 16. 1. 2020 Film Europe
Režie: May el-Toukhy
Scénář: May el-Toukhy, Maren Louise Käehne
Kamera: Jasper Spanning
Hudba: Jon Ekstrand
Hrají: Trine Dyrholm, Magnus Krepper, Gustav Lindh, Frederikke Dahl Hansen, Diêm Camille Gbogou, Mads Wille, Preben Kristensen, Peter Khouri, Ella Solgaard, Mathias Rahbæk, Marie Dalsgaard, Elias Budde Christensen