Začíná 15. Festival krátkých filmů Praha, nabídne i virtuální zážitky

15. Festival krátkých filmů Praha, pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, začíná dnes a potrvá do 26. ledna v pražských kinech Světozor, Pilotů a Oko. Nabídne opět to nejlepší z nejnovější světové produkce, nejzajímavější filmy českých tvůrců, půlnoční program s netradičními průvodci, dětské filmy i vizuální experimenty. A navíc také nejlepší kanadské filmy posledních let, poněkud odlehčený pohled na věci poslední, možná trochu šokantní výlet do světa žen v režii něžného pohlaví, VR kino, divokou vyjížďku na skejtech i program krátkých filmů pro seniory.

Mezinárodní soutěži se letos představí v pěti programech 25 filmů velmi rozmanitých žánrů. Jde o výběr, v němž se potkávají filmy ověnčené již řadou festivalových cen s úplnými novinkami. Výrazným rysem letošní soutěže je pak zvýšená hladina humoru a poněkud neobvyklých námětů. Jako ochutnávku letošního festivalového programu lze brát výběr z divácky nejlákavějších filmů napříč programovými sekcemi, jež se představí divákům v rámci novinky, zahajovacího programu v Bio Oko, ve středu 22. ledna od 20 hodin.

Co ti draci vidí na holce jako já – Mezinárodní soutěž

Další novinkou je VR kino v Národní technické knihovně. V době 23.-25. ledna od 13:00 do 20:00 mohou diváci zdarma zažít novou formu filmového zážitku, protože ve foyer Národní technické knihovny na 3 dny vznikne kino s nabídkou filmových projektů ve virtuální realitě.

Ghost in the Shell: Virtual Reality Diver

Program Země mezi moři představí nejlepější kanadské krátké filmy posledních patnácti let. Mezi  sedmy tituly diváci najdou třeba i řadou cen ověnčenou temnou grotesku Další patro Dennise Villeneuvea (Blade Runner 2049), snímek kultovního režiséra Guye Madina Accidence nebo festivalově suverénně nejúspěšnější kanadský krátký film poslední doby, Šelma Jeremyho Comteho.

Šelma – Země mezi moři

O tom, že se dá o posledních věcech vyprávět s otevřeností, hravostí a humorem, pojednává tematická sekce Prach prachu. Dozvíte se, jak vypadá posmrtný život kosmonauta nebo jaké to je uspořádat si pohřeb ještě zaživa. Pětice filmů, jež všechny do jednoho napsaly a natočily ženy, se představí v bloku Naprosto úžasná. Hrdinky těchto kraťasů skutečně nepůsobí ani trochu jako princezny a s předsudky si v těchto příbězích hlavu rozhodně nikdo neláme. Fenoménu skejťáků se věnují kraťasy a klipy v pásmu Frontside/Backside, v němž samozřejmě nebude chybět ani příspěvek k tématu z rukou  legendy skatevideí, videoklipů a autorského filmu Spikea Jonzeho.

Hot Dog – Naprosto úžasná

V programu již tradičně diváci i letos najdou oblíbenou Brutal Relax Show plnou půlnoční titulů i strašlivě nekorektního humoru, LABO, nabízející filmy co spíš než vyprávět příběhy chtějí být vizuálním zážitkem a nezřídka proto překračují hranice medií. Ani letos festival nezapomene na nejmenší diváky a jejich rodiče. Na program Pragueshorts dětem se mohou děti od 3 do 6 let a jejich rodiče těšit v sobotu 25. 1. 2020 od 15:00 v Bio Oko a o den později, 26. 1. 2020 od 15:00, v kině Aero. Program pořádá Festival krátkých filmů Praha ve spolupráci s Aeroškolou.  Na projekci navazuje výtvarná a dramatická dílna.

Zákeřné vlasy – Brutal Relax Show

Ve dvou programech, s názvy V divočině a V představách, se v premiéře a za účasti tvůrců představí devět českých filmů, jež byly letos vybrány do Národní soutěže. Mezinárodní porota udělí Cenu pro nejlepší film, spojenou s finanční odměnou 2 tisíce EUR a jedno Zvláštní uznání.

V mezinárodní porotě zasednou střihačka dokumentárních i hraných filmů, držitelka dvou Českých lvů, Jana Vlčková, kurátorka Diana Mereoiu, mimo jiné členka týmu festivalu Vienna Shorts, kvalifikačním festivalem pro Oscary, Evropské filmové ceny a britské ceny BAFTA a islandská režisérka Katrín Ólafsdóttir (přineseme rozhovor). V porotě Národní soutěže zasednou režisér a scénárista Stefan Arsenijević z Bělehradu, který za své krátké filmy získal více než tři desítky ocenění, včetně Zlatého medvěda na Berlinale, Evropské filmové ceny a nominace na Oscara, Tristan Priimägi, estonský novinář, a slovenská producentka Ľubica Orechovská.

15. Festival krátkých filmů Praha se koná od 22. do 26. ledna 2020 v kině Světozor, Pilotů, Oko, Aero a v Národní technické knihovně.
Předprodej lístků právě probíhá. Do VR kina je vstup zdarma.

-red-
zdroj: Z. Janáková
foto: Film Servis Festival Karlovy Vary, a.s. © 2020