Psí láska: česká musherka vyrazila na nejnáročnější závod psích spřežení (trailer)

Dokument Psí láska, který bude mít premiéru na festivalu Jeden svět, jeho režisérka Linda Kallistová Jablonská představuje jako inspiraci pro ty, kdo dosud nenašli odvahu žít svůj sen. Hlavní protagonistka, česká musherka a chovatelka husky Jana Henychová, ji totiž rozhodně má. Podívejte se na trailer.

Velká část filmu se odehrává za polárním kruhem, kde sledujeme ženu, pokoušející se jet nejdelší a nejnáročnější závod psích spřežení v Evropě – Finnmarksløpet. Jeho trasa měří 1 200 kilometrů a vede napříč horami severního Norska v době, kdy teploty dosahují i −40 °C. „Natáčet při závodě v Norsku, uprostřed zimy, se strachem o techniku, aby stejně jako filmaři nezmrzla… Byla jsem na ně zvědavá,“ svěřila se Jana Henychová, žena z Jizerských hor, která chová třicet husky a celý svůj život věnuje jim, dobrodružství a výzvám.

„Ten film ale vlastně vůbec není o mushingu, ani o mé osobě. Přijde mi, že je hlavně o hledání spokojeného života a o rozhodnutí, které pak přináší své důsledky. Ten film je o životě a cestě, a je zvláštní, že zrovna o té mé,“ dodala Jana, která tráví víc než třetinu roku o samotě v zasněžené krajině severní Evropy jen se smečkou svých psů.

Psí láska

S hlavní protagonistkou souhlasí i režisérka Linda Kallistová Jablonská. „Myslím, že náš film je o hledání štěstí a životní spokojenosti. I v prostředí, které může připadat většině lidí nekomfortní.“

Jak se ale ukázalo, snímek má ještě více rovin.  „Pár mých přátel už ho zhlédlo, a každý v tom viděl něco jiného. Ten film je naprosto geniálně poskládaný a funguje jako zrcadlo. Každý člověk si tam najde své problémy a to, co on sám ve svém životě řeší. Jsou i lidé, kteří tam nevidí nic, jen šílenou ženskou běhající se psy někde v Norsku. Někdo tam najde pěkné záběry psů a krajiny, jiný touhu a odhodlání jít kupředu vlastní cestou. Někdo tam uvidí nezlomnost, někdo šílenství a nepochopení, co že to tam ta ženská tropí. Celý film je ale milý a přívětivý a vypráví o tom, že se dá žít různě a být u toho šťastný,“ dodala musherka, která také kromě závodů pořádá v létě dětské tábory zaměřené na psy.

Psí láska

Film Psí láska bude mít premiéru na lidskoprávním festivalu dokumentárních filmů Jeden svět v březnu a v rámci tohoto uvedení proběhne několik exkluzivních projekcí za účasti Jany Henychové.
Do kin pak vstoupí 23. dubna 2020. Producentem snímku je Pavel Berčík ze společnosti Evolution Films, koproducentem Česká televize, do kin dokument uvede společnost Pilot Film.

-red-
zdroj: Gabriela Vágner
foto: Evolution Films © 2020