Recenze: Birds of Prey – Harley Quinn válí v hyperaktivním i chaotickém sólo filmu

V Sebevražedném oddílu byla Harley Quinn v podání Margot Robbie rozhodně tím nejlepším, co tento jinak nevalný snímek nabízel. Není proto divu, že právě ona si jako první z této skvadry superzločinců vydobyla sólo film. Ne všechno je ale tak růžové. Chudinka Harley je totiž čerstvě po rozchodu s Jokerem – Jaredem Letem, nikoliv Joaquinem Phoenixem – a musí se tak sama vypořádat s nástrahami Gothamu.

Birds of Prey (foto: Vertical Entert.)

Během jedné z mnoha přestřelek ve filmu skupina zabijáků, kteří jdou po Harley, mimoděk rozstřílí pytle napěchované kokainem. Ve chvíli, kdy kokainová oblaka doputují až do nozder Harley, se už tak přemíru nabuzená hrdinka začne na chvíli chovat ještě energičtěji a bláznivěji. Vlastně celý snímek až podezřele zavání drogovou euforií. Zdali tvůrci pouze popustili uzdu fantazii nebo se oddali i omamným látkám může být předmětem diskuze. Každopádně není pochyb, že – slovy nedávno zesnulé věštkyně Jolandy – hodně někde byli.

Harley však není jediná potrhlá postava snímku. Okolnosti ji svedou dohromady s mladičkou kleptomankou Cassandrou (Ella Jay Basco), opileckou detektivkou Renee (Rosie Perez), rádoby tajuplnou Helenou (Mary Elizabeth Winstead) a hypersonickou zpěvačkou Dinah (Jurnee Smollett-Bell). Nepřekvapivě se nejedná o žádná bezbranná kuřátka, ale jak napovídá název Birds of Prey, máme co dočinění spíše s dravým ptactvem.

Birds of Prey (foto: Vertical Entert.)

I když jsou výchozím bodem snímku vztahové trable s Jokerem, žádná harlekýnka se nekoná. Citová vzplanutí jsou zde zastoupena jen vycpaným bobrem a ochočenou hyenou. Přesun od krvechtivého klauna k prazvláštním mazlíčkům zdaleka není tím největším skokem v tomto filmu. Příběh je celkově značně nesourodý, a i když se snaží hrát s časovou linií, nezvládá to zrovna elegantně. Ostatně všechna témata, která film objevuje, jsou představena se sofistikovaností pouličního opilce.

Fascinující Margot

Margot Robbie je jako Harley Quinn naprosto fascinující. Její vypoulené oči a enormní úsměv by ji mohli lehce zaškatulkovat jako hloupou blondýnku, ale Robbie se stará o to, aby v její postavě bylo vždy něco hlubšího. Harley je drsňačka a navíc studovaná psycholožka. Oproti ní však ústřední záporná postava v podání Ewana McGregora pokulhává. Pro roli sebestředného vládce podsvětí Gothamu si lze snadno představit vhodnější herecké obsazení.

Birds of Prey (foto: Vertical Entert.)

Růžová žvýkačka

Birds of Prey je extrémně roztříštěný film, který se bez obalu inspiruje nejrůznějšími zdroji. Příběh pomsty tajuplné Heleny až okatě připomíná historii O-Ren Ishii ze snímku Kill Bill režiséra Quentina Tarantina. Svou hyperaktivností film zase zavání Šíleným Maxem: Zběsilá cesta. Birds of Prey je jako velká růžová bublina přeslazené žvýkačky, jako Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak či jako hamburger z fast foodu. Jednotlivé ingredience se kvalitou sice nevyrovnají vybranějším požitkům, avšak stejně jako tyto nezdravé laskominy je i Birds of Prey až překvapivě chutný.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 80%
  80
 • Kamera - 70%
  70
 • Vizuál, efekty - 70%
  70

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Je to jeden obří, zato ale zábavný chaos. Přestože se nepopiratelně nejedná o nejzdařilejší komiksový film, je až nečekaně jednoduché si tuto akcí napěchovanou jízdu nenuceně užít. Podobně jako se Harley staví k většině bitek spíše s chichotem než zuřivostí, lze i z tohoto značně nevyrovnaného filmu mít požitek bez větších skrupulí – a třeba tak i hodně někde být.

70 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment © 2020

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
Akční / Dobrodružný / Krimi
USA, 2020, 109 min
Premiéra: 6. 2. 2020 Vertical Entertainment
Režie: Cathy Yan
Předloha: Greg Land (komiks)
Scénář: Christina Hodson
Kamera: Matthew Libatique
Hudba: Daniel Pemberton
Hrají: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ewan McGregor, Ella Jay Basco, Judy Kain, Chris Messina, Charlene Amoia, Derek Wilson, Steven Williams, Ali Wong, Matthew Willig, Greice Santo, Eddie Alfano, Michael Masini, Jared Leto