Recenze: Vidíš měsíc, Danieli – drsný i jímavý skutečný příběh

Dánské drama Vidíš měsíc, Danieli je založeno na skutečné události únosu fotoreportéra Daniela Rye. Ten byl zajat teroristickou organizací Islámský stát a držen jako rukojmí spolu s dalšími 398 dní.  Drsný i jímavý film sleduje útrapy Danielova zajetí i snahy jeho rodiny a detektivů ho osvobodit. Všechny konflikty vyobrazuje citlivě a nadmíru zdařile.

Vidíš měsíc, Danieli (foto: Film Europe)

Daniel je nadaný gymnasta, avšak náhlé zranění zhatí veškeré jeho touhy na zářnou budoucnost. Brzy naštěstí najde útěchu ve fotografování, kterému se rozhodne věnovat profesionálně. Jako fotoreportér se tak na vlastní pěst vydává do Turecka, kde překročí hranice do Sýrie. Během fotografování ve městě Azaz je ovšem záhy unesen Islámským státem a po prvotním mučení převezen do Aleppa, kde se ocitá v cele s dalšími zajatci včetně amerického novináře Jamese Foleyho. Islámský stát sice nabídne výkupné za Daniela, ovšem Dánské království s teroristy nikdy nevyjednává a Danielova rodina si z ekonomických důvodů tak vysoké výkupné nemůže dovolit. I proto kontaktují vyjednavače Arthura, který působí přímo v oblasti konfliktu, ale i on má krom zasvěceného vhledu omezené prostředky jak pomoci. Danielův život mezitím visí na vlásku.

Snímek se nezdráhá zobrazovat Danielovo neustálé mučení a ukazuje krutou pravdu tak, jak se skutečně udála – se všemi jejími modřinami, ponižováním i výkaly. V žádném případě to neznamená, že by se film vyžíval v samoúčelném znázornění násilí. Podívaná to sice místy může být nepříjemná, avšak vždy správně vypointovaná. Boj Danielovy rodiny o jeho záchranu je veskrze realistický a bez přehnaně vypjatých emocí. Arthurova vyjednávání se zástupci Islámského státu mohou být sice napínavá, ale ukazují, že ne vždy musí být nutně vygradovaná a ve skutečnosti jsou často krátká, věcná a mohou lehce přijít vniveč.

Vidíš měsíc, Danieli (foto: Film Europe)

Jednotlivé dějové linky na sebe nenásilně navazují, což je krom zdařilého scénáře nemalou měrou i zásluhou režiséra Nielse Ardena Opleva, který natočil např. švédskou verzi adaptace románu Muži, kteří nenávidí ženy. Na režii filmu se také podílel herec Anders W. Berthelsen, který se zároveň zhostil i postavy vyjednavače Arthura.

Výborné herecké výkony

Herecké obsazení snímku je naprosto špičkové. Esben Smed, jenž se zhostil ústřední role Daniela, je dostatečně sympatický a jemný na to, aby vyvolal okamžité sympatie. V jeho výrazu se místy zrcadlí utrpení Adriena Brodyho ve filmu Pianista. Neméně působiví jsou ale i členové Danielovy rodiny, zejména pak Sofie Torp jako jeho sestra nebo Christiane Gjellerup Koch v roli jeho matky.

Vidíš měsíc, Danieli (foto: Film Europe)

Spíše než příběh Daniela Ryeho je známější osud jeho spoluzajatce Jamese Folyeho. Je proto dvakrát tak dobře, že tento snímek vůbec vznikl. Samozřejmě je důležité připomínat si památku těch, kterým vzala život jakákoliv extremistická ideologie, ale nemenší význam mají i příběhy přeživších, jež mohou poskytnout detaily o jinak jen tušených hrůzách.

 • Režie - 85%
  85
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 80%
  80
 • Hudba - 80%
  80
 • Kamera - 85%
  85

Vidíš měsíc, Danieli (2019)

Snímek Vidíš měsíc, Danieli tematizuje únos nevinného člověka teroristickou organizací nepředpojatě a naštěstí se vyhýbá černobílým vysvětlujícím zkratkám. I u těch největších sadistů ukazuje momenty zaváhání. Právě v lidském přístupu tkví největší síla tohoto filmu. Ať už se jedná o spory ideologické, politické nebo náboženské, Vidíš měsíc, Danieli poukazuje na to, že jejich dopad je vždy největší na obyčejné lidské životy.

82 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2019, 2020

Vidíš měsíc, Danieli
Ser du månen, Daniel
Drama
Dánsko, 2019, 135 min
Premiéra: 27. 2. 2020 Film Europe
Režie: Niels Arden Oplev, Anders W. Berthelsen
Předloha: Puk Damsgård (kniha)
Scénář: Anders Thomas Jensen
Kamera: Eric Kress
Hudba: Johan Söderqvist
Hrají: Esben Smed, Toby Kebbell, Anders W. Berthelsen, Sofie Torp, Christiane Gjellerup Koch, Ellaha Lack, Charlie Carrick, Sara Hjort Ditlevsen, Amir El-Masry, Fady Elsayed, Jens Jørn Spottag, Ardalan Esmaili, Rasmus Bjerg, Rafael Pettersson, Thomas Biehl, Elizabeth Moynihan, Ben Roberts, Henrik Birch, Niels Anders Thorn, Susan A. Olsen, Jonas Jörgensen, Mathieu Busson, Lars Lohmann, Margareta Olsson, Peter Sejer Winther, Rodrigo Pozo Vizcarra, Hanna Holmqvist, Thomas Hou Mandsfeldt

%d blogerům se to líbí: