Nepřehlédněte

Začalo Berlinale – česká účast v čele se Šarlatánem je hojná

Ve středu v Berlíně začal jubilejní 70. ročník Mezinárodního filmového festivalu, který potrvá až do 1. března. Berlinale se účastní letos také několik celovečerních snímků, které vznikly s českou většinovou účastí, jeden animovaný krátký film a promítat se bude i film Alfréda Radoka. Nejsilnějším letošním českým titulem je jednoznačně Šarlatán polské režisérky Agnieszky Holland. Promítat se bude na festivalu v nesoutěžní sekci Special Gala. Film vznikl v česko-irsko-polsko-slovenské koprodukci a hlavní roli v něm ztvárnil Ivan Trojan. Mladší verzi této postavy hraje hercův mladší syn Josef. Scénář snímku, který napsal Marek Epstein, je inspirovaný životem kontroverzního léčitele Jana Mikoláška.

V sekci Berlinale Forum je to potom česko-slovenský experimentální dokument Frem. Ten natočila slovenská režisérka Viera Čakanyová. Zabývá se o lidskou pomíjivostí, živou a jedinečnou přírodou i rychlým technologickým vývojem.

Frem

Dalším koprodukčním snímkem, tentokrát za česko-rumunsko-irsko-slovenské kooperace jsou Služebníci slovenského režiséra Ivana Ostrochovského. K vidění budou v nové vedlejší soutěžní sekci Encounters. Snímek je situován do roku 1980. Michal a Juraj jsou studenti teologického semináře, které jejich učitelé ze strachu před zrušením kněžského semináře vychovávají do podoby vyhovující komunistické straně.

Do sekce Generation Kplus byl vybrán krátký animovaný film Lístek Aliony Baranové. Autorka je studentkou ateliéru Animované tvorby z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ve svém příběhu vypráví o návratu námořníkovi, kterému lístek darovaný malým děvčátkem připomene domov.

A konečně v sekci Classics se bude promítat trezorový snímek Daleká cesta Alfréda Radoka. Černobílý film, který autor natočil jen pár let po konci druhé světové války, expresivně vypráví o terezínském ghettu.

Ještě připomeňme, že novým šéfem Berlinale po Dieteru Kosslickovi (letos spolupracuje s Febiofestem) se stal Carlo Chatrian. Italský filmový kritik mimo jiné pracoval také několik let jako umělecký ředitel švýcarského filmového festivalu v Locarnu. Od jeho šéfování si Němci slibují obnovení jasného směřování festivalu, kde vítězí kvalita nad kvantitou. I tak ale jeho volba dělí zúčastněné na dva tábory. Jedni vidí Chatriana jako nové dobrodružství a osvěžení pro berlínský filmový festival, jiní se trochu obávají, zda turínský rodák zvyklý na bohaté švýcarské poměry nebude příliš rozhazovačný.

Berlinale – ilustrační foto

Do programu díky němu přibyla nová sekce nazvaná Encounters, která by měla zahrnovat esteticky a strukturálně koncipované snímky od nezávislých a inovativních filmařů. Je také celkem jisté, že s Chatrianem nastane na Berlinale příliv hollywoodských snímků a s nimi se očekávají také častější návštěvy zámořských hereckých celebrit.

Za předsedu letošní mezinárodní poroty vybral Chatrian britského herce Jeremy Ironse. Dalšími členy poroty budou argentinsko-francouzská herečka Bérénice Bejo, německá producentka Bettina Brokemper, palestinská režisérka Annemarie Jacir, americký scenárista filmový tvůrce Kenneth Lenergan, italský herec Luca Marinelli a brazilský režisér Kleber Mendonça Filho.

Dagmar Šimková
foto/video: CinemArt, Totalfilm.cz, archiv, Punkchart © 2020

%d blogerům se to líbí: