Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ PRÁVĚ PROBÍHÁ V PRAZE. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Cannes se přesouvá, Vary vyčkávají, Zlín, Febiofest a Anifilm mají nové termíny

Nejprestižnější filmový festival v Cannes oznámil zrušení řádného květnového termínu. Festival na základě nařízení francouzské vlády o koronaviru reaguje na nemožnost pořádat akce pro více než 1000 lidí. Podle pořadatelů by se festival mohl přesunout na konec června a začátek července. Zatím je to ale ve stádiu úvah a bude záležet na vývoji situace. Předsedou festivalové poroty měl být Spike Lee. Tři české festivaly už oznámily náhradní termíny. Vary a LFŠ vyčkávají.

Nejprestižnější filmový festival v Cannes (foto: archiv)

MFF KARLOVY VARY

V podobném termínu o jakém nyní uvažuje Cannes se koná tradičně tuzemský áčkový festival MFF Karlovy Vary. „Karlovarský festival zatím situaci pečlivě monitoruje a vyhodnocuje. Až to bude aktuální, tak se k letošnímu ročníku vyjádříme,“ řekla Totalfilmu mluvčí festivalu Uljana Donátová.
MFF Karlovy Vary by se měl tedy zatím uskutečnit v řádném termínu 3. – 11. července.

Hotel Thermal (foto: Film Servis Festival Karlovy Vary)

MFF PRAHA FEBIOFEST

Febiofest byl přesunut těsně před začátkem festivalu, odstartovat měl 19. března předpremiérou filmu Šarlatán. Pořadatelé chtějí soutěžní přehlídku nově uspořádat mezi 18. – 25. zářím.
„V tuto chvíli máme jistý náhradní termín konání festivalu, ale všechno ostatní se samozřejmě bude vyvíjet podle situace. V každém případě se pokusíme připravit divákům festival v obdobném rozsahu, kvalitativně však minimálně na stejné úrovni, jaký jsme ho plánovali v březnu,“ řekla redakci tisková mluvčí festivalu Gábina Vágner.

ZLÍN FILM FESTIVAL

Zlínský Film Festival se bude konat na začátku září (4. – 10. 9.). „Je nám to nesmírně líto, že letos děti tradičně neoslaví svůj svátek a blížící se konec roku na našem festivalu, ale termín festivalu musíme letos přeložit. Namísto konce školního roku plánujeme přivítat s dětmi jeho začátek,“ okomentoval přesun jubilejního 60. ročníku prezident festivalu Čestmír Vančura.

MFAF ANIFILM LIBEREC

Anifilm, který se letos přesunul po letech z Třeboně do Liberce měl začít v tradičním květnovém termínu. Nově se bude konat od 6. do 11. října. „Naším cílem je mezinárodní festival zorganizovat v pokud možno stejném rozsahu a s týmž servisem pro jeho návštěvníky, jako kdyby se konal podle původních plánů. Je nám líto všech komplikací, které tento posun mnohým z vás způsobí, nicméně věříme, že naše rozhodnutí pochopíte a v říjnu nás v Liberci podpoříte,“ řekl ředitel festivalu Tomáš Rychecký.

FINÁLE PLZEŇ A LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Filmová přehlídka Finále Plzeň náhradní termín neoznámila. Pravděpodobně ale také zvolí podzimní termín.

Letní filmová škola v Uherském hradišti zatím nemá důvod přijímat nějaká překotná opatření, koná se až na konci července. Prostřednictvím ředitelky festivalu Radany Korené posílá kolegům i divákům následující vzkaz: „Chceme vyjádřit podporu a solidaritu. Našim kolegům, jejich týmům z distribučních společností, festivalům, kinům a pořadatelům událostí obecně. Těm, co nezbývá než pozdržet své kroky a počítat každým dnem narůstající se ztráty, které se mohou stát pro i jinak těžce zkoušenou kulturu likvidační. Věříme, že to, co má pevné základy, přežije a vrátí se silnější. Je jasné, že to, co teď řešíte vy, zanedlouho můžeme řešit také. Děkujeme, že tak činíte s klidnou hlavou a vírou, že to má smysl, s neustálou houževnatostí, která třeba hraničí s posedlostí. Bez toho by nevznikaly tak inspirativní akce a neudály se ty nejúžasnější zážitky.“

-red-
foto: archiv

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast