Nepřehlédněte

Králem Českých lvů je Nabarvené ptáče Václava Marhoula, má 8 sošek

Bez výrazného překvapení proběhl slavnostní ceremoniál udílení Českých lvů. Absolutním králem večera se stalo fenomenální drama Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Film získal České lvy téměř ve všech technických kategoriích (zvuk, střih, kamera, kostýmy, scénografie, masky) a samozřejmě i v obou hlavních kategoriích: režijní (Václav Marhoul) a Nejlepší film.
Celkem černobílý velkofilm, který měl světovou premiéru na benátském filmovém festivalu, proměnil 8 z 10 nominací. Obdržel i nestatutární cenu za Mimořádný audiovizuální počin a také ocenění za Nejlepší filmový plakát.
Nejvíc nominací (12) měl snímek Vlastníci. Nakonec proměnil jen tři kategorie (scénář, hlavní i vedlejší ženský herecký výkon). Film Staříci si odnesl obě ceny za mužský herecký výkon – za hlavní pro Jiřího Schmitzera, za vedlejší pak Ladislav Mrkvička. Nejlepším dokumentem je dokumentární road-moviem Martina Marečka Dálava. Udílely se i ceny v televizních kategoriích – Nejlepším seriálem se podle očekávání stal veleúspěšný Most! režiséra Jana Prušinovského a scenáristy Petra Kolečka. V kategorii Nejlepší televizní film či minisérie uspěla detektivní trilogie Vodník režiséra Viktora Tauše.

Václav Marhoul na place filmu Nabarvené ptáče

PŘEHLED DRŽITELŮ ČESKÝCH LVŮ ZA ROK 2019

NEJLEPŠÍ FILM

Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul
Na střeše – producentka Monika Kristlová
Staříci – producent Jiří Konečný
Tiché doteky – producenti Petr Oukropec, Pavel Strnad
Vlastníci – producent Marek Jeníček

NEJLEPŠÍ REŽIE

Nabarvené ptáče – Václav Marhoul
Na střeše – Jiří Mádl
Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník
Tiché doteky – Michal Hogenauer
Vlastníci – Jiří Havelka

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI

Vlastníci – Tereza Ramba
Karel, já a ty – Jenovéfa Boková
Teroristka – Iva Janžurová
Tiché doteky – Eliška Křenková
Vlastníci – Dagmar Havlová

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI

Staříci – Jiří Schmitzer
Na střeše – Alois Švehlík
Nabarvené ptáče – Petr Kotlár
Národní třída – Hynek Čermák
Vlastníci – Jiří Lábus

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

Vlastníci – Klára Melíšková
Amnestie – Anna Geislerová
Nabarvené ptáče – Jitka Čvančarová
Národní třída – Kateřina Janečková
Vlastníci – Pavla Tomicová

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI

Staříci – Ladislav Mrkvička
Na střeše – Duy Anh Tran
Národní třída – Jan Cina
Vlastníci – Vojtěch Kotek
Vlastníci – David Novotný

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ

Vlastníci – Jiří Havelka
Karel, já a ty – Bohdan Karásek
Na střeše – Jiří Mádl
Nabarvené ptáče – Václav Marhoul
Staříci – Martin Dušek, Ondřej Provazník

NEJLEPŠÍ KAMERA

Nabarvené ptáče – Vladimír Smutný
Amnestie – Tomáš Juríček
Na střeše – Martin Žiaran
Skleněný pokoj – Martin Štrba
Staříci – Lukáš Milota

NEJLEPŠÍ STŘIH

Nabarvené ptáče – Luděk Hudec
Amnestie – Matej Beneš
Dálava – Josef Krajbich
Staříci – Jana Vlčková
Vlastníci – Otakar Šenovský

NEJLEPŠÍ ZVUK

Nabarvené ptáče – Pavel Rejholec
Amnestie – Viktor Krivosudský
Skleněný pokoj – Pavel Rejholec, Viktor Ekrt
Staříci – Václav Flegl, Petr Stuchlík
Tiché doteky – Richard Müller

NEJLEPŠÍ HUDBA

Hodinářův učeň – Ivan Acher, Michal Novinski
Amnestie – Matúš Široký, Jozef Lupták
Na střeše – René Rypar
Skleněný pokoj – Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Rupert Vokmann
Staříci – Matouš Hejl, Miroslav Srnka

NEJLEPŠÍ FILMOVÁ SCÉNOGRAFIE

Nabarvené ptáče – Jan Vlasák
Amnestie – Tomáš Berka, Václav Vohlídal, Karol Filo
Hodinářův učeň – Martin Kurel
Poslední aristokratka – Martin Kurel
Skleněný pokoj – Milan Býček

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY

Nabarvené ptáče – Helena Rovná
Hodinářův učeň – Marek Cpin
Poslední aristokratka – Katarína Hollá
Skleněný pokoj – Katarína Štrbová Bieliková
Vlastníci – Andrea Králová

NEJLEPŠÍ MASKY 

Nabarvené ptáče – Ivo Strangmüller
Amnestie – Andrea Štrbová
Hodinářův učeň – Helena Steidlová
Skleněný pokoj – Pavla Frýdová, Tereza Prachařová, Leendert van Nimwegen
Staříci – Eva Schwarzová

NEJLEPŠÍ DRAMATICKÝ TELEVIZNÍ SERIÁL

Most! – režie: Jan Prušinovský, scénář Petr Kolečko, producent Michal Reitler
Bez vědomí – režie: Ivan Zachariáš, scénář Ondřej Gabriel, producenti Tereza Polachová, Steve Matthews a Jan Bílek
Zkáza Dejvického divadla – režie: Miroslav Krobot, scénář Miroslav Krobot a Ondřej Hübl, producenti Kateřina Ondřejková, Ondřej Zima a Silvie Michajlova

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM nebo MINISÉRIE

Vodník – minisérie, režie: Viktor Tauš, scénář Petr Jarchovský, producenti Jan Štern a Jan Lekeš
Klec  –  televizní film, režie: Jiří Strach, scénář Marek Epstein, producent Jaroslav Sedláček
Nonstop lahůdky – televizní film, režie: Jan Hřebejk, scénář Tomáš Pavlíček, producent Michal Reitler

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM

Dálava – režie Martin Mareček – producenti Petr Oukropec, Tereza Polachová, Hanka Kastelicová
Forman vs. Forman – režie Helena Třeštíková, Jakub Hejna – producentky Alena Müllerová, Kateřina Černá
Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…” – režie Roman Vávra – producenti Robert Hanč, Vítězslav Sýkora
Jiří Suchý – Lehce s životem se prát – režie Olga Sommerová – producent Viktor Schwarcz
Jiří Trnka: Nalezený přítel – režie Joël Farges – producent Vladimír Lhoták

Cena za mimořádný přínos české kinematografii
Jaromír Kallista (producent)

MIMOŘÁDNÝ POČIN V OBLASTI AUDIOVIZE
Nabarvené ptáče – Václav Marhoul

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena

Dcera – Daria Kashcheeva
Anežka – Adam Šoltés
Dezertér – Sasha Stelchenko
Hra – Lun Sevnik
SH_T HAPPENS – Dávid Štumpf, Michaela Mihályi

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena

Nabarvené ptáče – Roman Mrázek 
Central Bus Station – Přemysl Zajíček
Punk je hned! – Andrej Kolenčík
Tiché doteky – Lukáš Franz
Vlastníci – David Zezula

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena

Ženy v běhu – režie Martin Horský

PŘEHLED POČTŮ LVŮ

Vlastníci – 12 nominací (2 sošky)
Nabarvené ptáče – 11 nominací  (8 sošek)
Staříci – 10 nominací (2 sošky)
Hodinářův učeň – 4 nominace (1 soška)

-red-

%d blogerům se to líbí: