Febiofest zahájí Šarlatán, dorazí i Woody Harrelson

27. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest zahájí 19. března v Obecním domě film Šarlatán významné polské režisérky Agnieszky Holland. V hlavních rolích se představí Ivan TrojanJosef Trojan a slovenský herec Juraj Loj. Životopisné drama zachycující ojedinělý životní příběh rozporuplného bylinkáře na pozadí zlomových okamžiků českých dějin mělo světovou premiéru na letošním Berlinale, kde zaznamenalo velký úspěch. Na festival dorazí společně s režisérem Orenem Movermanem i americký herec Woody Harrelson či japonský režisér Hirokazu Kore-eda.

Šarlatán – Ivan Trojan, Juraj Loj

Kristiána letos převezme na zahájení významný slovenský herec Milana Lasica a festival připomene jeho herecký výkon filmem Tři veteráni. Na slavnostním zakončení bude oceněna Kristiánem i herečka Iva Janžurová, která ten den uvede před pražským publikem film režiséra Juraje Herze Morgiana. Cenu Kristián dostane i významný japonský tvůrce Hirokazu Kore-eda.

Hirokazu Kore-eda

Na slavnostním ceremoniálu festival ocení amerického tvůrce Orena Movermana, který za snímek Posel získal v roce 2010 nominaci na Oscara, stejně jako představitel jedné z rolí tohoto filmu Woody Harrelson. Právě tento americký herec, nominovaný na Oscara také za filmy Lid versus Larry Flynt nebo Tři billboardy kousek za Ebbingem, ho doprovodí na festival, aby zde společně uvedli snímek Policejní divize Rampart.
Febiofest představí celkem deset Movermanových snímků. Oren Moverman je také scenáristou filmu Puzzle, který festival uvádí v rámci sekce Culinary Cinema.

Oren Moverman

Americký herec Woody Harrelson, který má na svém kontě kromě tří nominací na Oscary i několik nominací na Zlaté globy nebo cenu BAFTA, přijíždí do Prahy uvést společně s Orenem Movermanem snímek Policejní divize Rampart (2011). Projekce tohoto snímku za přítomnosti obou hostů se uskuteční v sobotu 21. 3. v jednom ze sálů CineStar Anděl.

Woody Harrelson ve filmu Policejní divize Rampart

Pražskou část Febiofestu zakončí 27. března v CineStaru Anděl film Pravda Hirokazu Kore-edy.  Mistrný japonský tvůrce film uvede osobně a v rámci festivalu bude mít i svou masterclass. Snímek, který měl světovou premiéru na podzim na festivalu v Benátkách, představuje v hlavních rolích loňskou laureátku ceny Kristián Catherine Deneuve, francouzskou držitelku Oscara za snímek Anglický pacient Juliette Binoche nebo amerického herce Ethana Hawka. Hirokazu Kore-eda získal mnoho ocenění, v neposlední řadě Zlatou palmu v Cannes v roce 2018 za svůj předposlední film Zloději. 

Profil japonského filmaře Hirokazu Kore-edy nabídne od 20. do 27. března celkem devět filmů, které natočil od roku 2004 do současnosti. Za pozornost stojí vedle Zlatou palmou oceněných Zlodějů (2018) především snímek Nikdo to neví (2004), kterým na sebe poprvé významně upozornil za hranicemi Japonska a po jehož projekci bude následovat debata s režisérem. Na tu naváže úvodem k dalšímu ze svých filmů Jaký otec, takový syn (2013), za který v Cannes získal Cenu poroty. To vše se odehraje v Edison FilmHubu ve dnech 26. a 27. 3. Svůj profil zakončí japonský mistr rodinných drobnokreseb úvodem předpremiéry svého nového snímku Pravda (2019), který se loni v Benátkách ucházel o Zlatého lva.

Hlavní soutěž

MFF Praha – Febiofest poprvé představí Hlavní soutěž, ve které bude uveden výběr sedmi nejnovějších autorských snímků nastupujících světových filmařů. Během sedmi dnů budou moci diváci zhlédnout sedm soutěžních filmů, tři z nich – Služebníci, Naděje, Zabij to a opusť město – měly dokonce premiéru před několika dny na Berlinale. Hodnotit snímky bude odborná porota složená ze tří filmových profesionálů – český herec a režisér Jiří Mádl, maďarská režisérka Ildikó Enyedi a kanadský režisér Denis Côté. Vítěz této sekce získá částku pět tisíc euro.
Hosty hlavní soutěže budou Ivan Ostrochovský s filmem Služebníci, Maria Sødahl s filmem Naděje, Alexander Rodnyansky k filmu Vysoká dívka, Mariusz Wilczy uvede snímek Zemřeš ve dvaceti a herečka Jessica Cressy se představí ve filmu Martin Eden.

Soutěž komedií

Nová soutěžní sekce s názvem Soutěž komedií se soustředí na artově zaměřené komediální snímky. MFF Praha – Febiofest tak zařazuje na prominentní místo do programu komedie reflektující aktuální dění. Porota této sekce je složena ze 33 členů – vybraných filmových fanoušků. Čestnou předsedkyní je významná česká herečka Klára Melíšková. Soutěž zahájí francouzská komedie Za všechno může Yves režiséra Benoît Forgearda. Sekci otevře nesoutěžní projekce známého filmu Cirkus z roku 1928, kterou festival vzdá hold mistru komedie Charlie Chaplinovi. Vítěz Soutěže komedií získá odměnu tři tisíce euro.

Festivaloví diváci budou mít letos opět možnost podpořit rozvoj Národního filmového muzea NaFilM, které Febiofest vybral jako speciálního partnera. Kurátoři muzea uvedou pět filmů za zvýšené vstupné 139 Kč. Část z něj bude věnována na rozšíření stálé expozice muzea, které se připravuje v tomto roce. Půjde o festivalové projekce filmů Žaluji! (r. Roman Polanski), Corpus Christi (r. Jan Komasa), Výjimeční přátelé (r. Marielle Heller), Taková láska (r. Filippo Meneghetti) a Nikdo to neví (r. Hirokazu Kore-eda).

Industry program

Program Industry Days pro filmové profesionály a studenty filmových škol se bude odehrávat od pondělí 23. do středy 25. března v prostorách hotelu Vienna House Andel’s Prague. Představí program přednášek a panelových diskuzí a prezentaci projektů českých tvůrců ve výrobě a v postprodukci Czech Works in Progress, ale i nové projekty inspirativních evropských filmařek Girls in Film.
Letošní novinkou je prezentace Czech Works in Progress, kterou pořádá 27. MFF Praha – Febiofest ve spolupráci se Státním fondem kinematografie/Czech Film Center. Uvedeny budou nové projekty Martina Šulíka, Bohdana Slámy, Jana Prušinovského, Jana Březiny, Jana Foukala, Zuzany Piussi či Fiony Ziegler.

Spolu s Asociací producentů v audiovizi (APA) bude otevřena diskuze o klíčových faktorech, které umožní českým producentům uspět na mezinárodním trhu. Program představí také významné domácí i zahraniční hosty, jako jsou bývalý ředitel Berlinale Dieter Kosslick, dánský herec a režisér Ulrich Thomsen či filipínská režisérka a scenáristka Isabel Sandoval.

Porotu komedií tvoří 33 vybraných diváků

VSTUPENKY A AKREDITACE

Letos festival nabízí opět divácké akreditace, které mohou být třídenní, pětidenní či devítidenní. Akreditace zahrnují levnější vstupné na projekce, ale také vstupy zdarma či se slevou na doprovodný program festivalu, od pětidenních výše potom i slevu na Culinary Cinema a u nejširší varianty i festivalové dárky, OFF pass zdarma a mnoho dalších výhod. Akreditace je možné koupit už nyní na webu festivalu. Držitelé akreditací si budou moci koupit konkrétní vstupenky už od 11. března od 12 hodin online i v místě konání festivalu.
OFF PAS  je speciální vstupenka ke slevám a zajímavému doprovodnému programu Febiofestu, kterou si diváci mohou koupit za 99 Kč. K devítidenní a pětidenní akreditaci je zdarma. Zakoupením OFF Passu získá divák možnost účastnit se speciálních akcí, uplatnit mnoho slev u partnerů festivalu či získat vstup zdarma na každodenní přednášky Febio Fórum.

Vstupné na jednotlivé projekce je 99 Kč. Vstupné podporující charitativního partnera festivalu – NaFilM je 139 Kč. Cena divácké akreditace na 3 dny je 699 Kč, na 5 dnů 999 Kč a na 9 dnů 1699 Kč. Vstupné na film a exkluzivní večeři sekce Culinary Cinema je 1 490 Kč.
Předprodej diváckých akreditací a vstupenek na filmově-kulinářské večery on-line na www.febiofest.cz.
Divácké akreditace bude možné si vyzvednout od 11. března na infostánku Febiofestu v CineStar Anděl.
Vstupenky na jednotlivé projekce bude možné zakoupit také od 11. března od 12:00 na infostánku.

MFF Praha – Febiofest se koná tradičně v multikině CineStar Anděl, Radlická 3179/1E, Praha 5, v kině NFA Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1 a nově také v Edison Filmhubu, Jeruzalémská 2, Praha 1. 

-red-
zdroj: Febiofest, G. Vágner, T. Jiravová 
foto/video: Febiofest, Totalfilm, Film Europe, Bontonfilm, CinemArt © 2020