Kino raději doma, nové filmy neuvidíme minimálně měsíc

Vláda dnes dalším opatřením a vyhlášením stavu nouze mimo jiné nepřímo zavřela i zbytek kin a kulturních akcí všeho druhu. Síť multikin Cinestar má všechny své provozovny zavřeny. Cinema City nechala otevřeno s tím, že snížila kapacitu na 30 osob v jednotlivých sálech. Pro diváky to znamená, že se budou muset v dohledné době přeorientovat na online zábavu. Kina tak na nějakou dobu vystřídá v domácnostech televize a především lokalizované videotéky Netflix a HBO GO. Koronavirus a nastalá situace tak pravděpodobně pomůže oběma službám k novým předplatitelům. Jako první byla před časem zrušena světová premiéra nové bondovky Není čas umírat. V uplynulých dnech byly pak zrušeny premiéry nových distribučních titulů (české filmy 3Bobule, Šarlatán, dokument Můj otec Antonín Kratochvíl, pravděpodobně i dubnová komedie Štěstí je krásná věc). Opatření vlády by mělo trvat minimálně 30 dní. Zrušeny jsou festivaly Febiofest a Jeden svět, pravděpodobně se nebude v řádném termínu konat ani přehlídka Finále Plzeň.

Kino bez diváků – ilustrační foto

V ohrožení hraničícím s jistotou je premiéra nové disneyovky Mulan, která pravděpodobně nebude moci být (minimálně) v České republice uvedena. Už dříve rozhodla společnost Sony o přesunu dvojky Králíčka Petra na letní měsíce. Posunuta je také premiéra pokračování úspěšného hororu Tiché místo: Část II nebo sci-fi Proxima s Evou GreenUvádět se v řádném termínu nebude ani historická komedie Emma nebo rodinná komedie Můj kámoš špion. Do kin se také za 14 dní nepodívá německá komedie Téměř dokonalá tajemství. Pravděpodobně zatím také přijdeme o horor Lov či komiksovku Noví mutanti. Dokument Pro Samu nominovaný na Oscara je nakonec místo distribuční premiéry uváděn v limitované předpremiéře online, do kin bude pak uveden později.

Tiché místo: Část II

Pokud by scénář vládních opatření byl účinný a po třiceti dnech by došlo k restartu veřejného života, dočkali bychom se z větších mezinárodních premiér pokračování animovaných Trollů a marvelovky Black Widow. Ale tyto spekulace jsou v tuto chvíli spíše zbožným přáním.

Jakékoliv upřesňování a stanovování nových termínů premiér či konání dotčených filmových premiér a festivalů budeme monitorovat. Zatím je jasný pouze náhradní termín pražského Febiofestu. Pořadatelé jej oznámili v termínu 18. – 25. září 2020.

ilustrační foto (archiv)

Se začátkem úterních opatření zavřela všechny své multiplexy společnost Cinestar. Konkurenční síť Cinema City nechala multikina otevřená a jednotlivé sály vyprodávala do kapacity 99 míst (podobně jako mnohá jednosálová kina či menší kinosítě).

Stejná situace je v tuto chvíli i na Slovensku. Tam došlo k rozhodnutí zavřít kina již před pár dny.

Rami Malek jako Safin ve filmu Není čas zemřít

-red-
foto/video: archiv, Falcon, CinemArt, Cinestar, Forum Film, Envato Elements  © 2020