60. Zlín Film Festival odstartoval pohádkou Největší dar (video)

Ve Zlíně dnes odstartoval 60. ročník Zlín Film Festivalu. Dopolední zahájení obstarala pohádka Největší darNovinka s Bolkem Polívkou, Sabinou Rojkovou, Jiřím Dvořákem, Radimem Fialou, Annou Polívkovou, Pavlem Novým či Petrem Čtvrtníčkem bude mít premiéru až na jaře příštího roku. Pro diváky zlínského festivalu jde o jedinečnou možnost vidět novu pohádku ve značném předstihu. V následujícím videu vám herci Bolek Polívka, Jiří Dvořák, Petr Čtvrtníček a Zuzana Slavíková představí svoje božské postavy. Zlínský filmový svátek nabídne 315 snímků z 50 zemí světa, 158 premiér, přes tři desítky workshopů a další doprovodný program.

Pohádka Největší dar založená na staré slovanské mytologii, kde prastaří pohanští bohové jako Perun, Radegast, Veles nebo Černobog ovlivňují životy lidí stejně jako nejvyšší bůh Svarožic, měla mít původně premiéru v říjnu tohoto roku. S ohledem na nejistou koronavirovou situaci se tvůrci rozhodli s jejím uvedením počkat, aby si děti i rodiče mohli bez omezení dopřát unikátní zážitek v kinech. „Byli bychom rádi, kdyby se pohádka dostala k co nejvíce dětem. V současném stavu, kdy nikdo neví, jestli nebudeme muset řešit nejrůznější omezení, nám přijde riskantní pohádku v kinech uvádět. Samozřejmě že obdobná situace může nastat i na jaře, ale doufáme, že tam už bude alespoň možnost venkovních projekcí a situace nebude tak napjatá,“ vysvětlila producentka snímku Marta Santovjáková Gerlíková, která pohádku Největší dar s  Dariou Hrubou zároveň spolurežírovala.

Největší dar – Bolek Polívka

Film nejen pro děti vznikl z velké části na Valašsku, a tak si logicky přes všechna omezení a nařízení našel cestu na zlínský festival, který každý rok za běžných podmínek přivítá více než 100 tisíc filmových nadšenců. Největší dar letos festival zahajuje v pátek 4. září, další projekce proběhne v sobotu 5. září. Premiérová projekce výpravné pohádky s hvězdným obsazením bude doplněna netradiční módní přehlídkou, kdy si budou moci diváci prohlédnout originální kostýmy z natáčení a setkat se s některými herci z tohoto snímku.

Největší dar – Pavel Nový, Jiří Dvořák

Pohádka, která představí známé české herce v nezvyklých rolích, odnesla současnou situaci ekonomicky, kdy ze zřejmých důvodů z projektu odstoupili někteří partneři filmu. Producenti se proto rozhodli požádat veřejnost o podporu prostřednictvím služby HitHit a částku potřebnou na dokončení filmu se jim také podařilo sehnat. „Chceme divákům představit příběh, za kterým si stojíme a který přinese poctivý zážitek v kině. Což obnáší dokonalé ozvučení, střih a triky. Bez dofinancování z tohoto zdroje bychom uváděli nedotažený film. Proto jsme všem, kdo nás podpořili, moc vděční,” řekla Marta Gerlíková Santovjáková.

Největší dar – Zuzana Slavíková, Jiří Dvořák

Scénář má na svědomí Daria Hrubá, která jej napsala spolu s Pavlou Horňákovou. „Hlavní myšlenku pohádky jsem nosila dlouho v hlavě a po setkání s Martou a její vizí do sebe vše krásně zapadlo. Marta navíc v roli producentky projevila takovou sílu a vytrvalost, že by jí i Radegast mohl závidět! Za pomoci partnerů a lidí, jejichž solidarita na HitHitu mě mile překvapila, dovedla náš společný sen ke zdárnému konci. Všem, kteří nám takto pomohli a samozřejmě i celému štábu, patří obří dík a doufám, že budou na ´svou pohádku´ pyšní,“ vysvětlila režisérka filmu Daria Hrubá.

Největší dar – Radim Fiala

Režisérkám se podařilo dát dohromady opravdu skvostnou hereckou partu. „Téma pohanských bohů je krásné. Hned mě zaujalo. Je to pohádka a české pohádky jsou povedené. Je to kus našeho národního bohatství,“ podotkl představitel nejvyššího boha Svarožice Bolek Polívka. Vedle něj se ve filmu objeví například i jeho dcera Anna Polívková či bývalá žena Chantal Poullain. Diváci se ale mohou těšit i na Zuzanu Slavíkovou, Petra Vančuru, Martina Stránského, Radka Melšu a další. „Úžasnou práci odvedli i představitelé dětských rolí. Veroniku Valíčkovou jsem měla vybranou už při psaní scénáře, ale zbývalo najít další děti. Proto jsem objela několik divadel a hezké je, že právě tady, ve Zlíně, jsme našly takové talenty, že jsem si během natáčení často s úsměvem říkala, že největším darem pro Největší dar jsou právě naši dětští hrdinové,“ uzavřela Daria Hrubá.

Pohádka Největší dar bude mít v běžné kino distribuci premiéru na jaře 2021, distributorem je společnost Bontonfilm.

Další projekce: sobota 5. 9. od 10:00 v Golden Apple Cinema, sál 1.

Gábina Vágner
foto/video: Wallachia, Totalfilm.cz © 2020