Film Smečka o šikaně v hokejovém týmu má dnes ve Zlíně světovou premiéru

Na právě probíhajícím Zlín Film Festivalu má dnes v rámci Hlavní soutěže světovou premiéru celovečerní hraný debut Tomáše Polenského Smečka, zabývající se mimo jiné šikanou v hokejovém týmu. Film vznikl v koprodukci České republiky, Slovenska a Lotyšska. V hlavních rolích se představí Tomáš Dalecký, Tomáš Mrvík, Jiří Vyorálek, Vlastina Svátková, Václav Vašák a Patrik Děrgel. V menší roli diváci jistě poznají legendárního brankáře Dominika Haška. V neděli se můžete těšit na rozhovory s hlavními představiteli filmu. Do českých kin Smečka vstoupí 8. října.

Režisér Tomáš Polenský má ke Zlínu blízko, je absolventem zdejší Vyšší odborné školy filmové a také FAMU. Hokejové prostředí, v němž se film odehrává, dříve sám poznal: „Podle výzkumů se téměř každé páté dítě stává obětí šikany. O šikaně se obvykle hovoří pouze v souvislosti se školstvím. Ze své zkušenosti však vím, že mládežnické sportovní kolektivy jsou jí plné, a často je mnohem brutálnější než šikana na školách,“ vysvětluje Polenský a dodává, že hlavní linie filmu sleduje příběh šestnáctiletého hokejového brankáře Davida, který nastupuje do nového hokejového týmu, do něhož má problém se skutečně začlenit.

Smečka (foto: Zlín Film Festival)

Smečka diváky zavede do fiktivního hokejového klubu Vlci, kde jsou dospívající chlapci vychováváni podle zákona síly. Právo silnějšího dominuje v celém kolektivu, který se tak stává vlčí smečkou, kde panuje velká rivalita a tvrdé zákony.  Ve filmu si zahráli jak skuteční hokejisté – neherci, tak studenti hereckých škol nebo již ostřílení herci jako Tomáš Mrvík, který byl nominován na Českého lva za roli Máry ve filmu Olma Omerzu Všechno bude nebo Tomáš Dalecký, který ztvárnil roli Darka ve snímku Ivana Pokorného Uzly a pomeranče.

Smečka – Tomáš Mrvík známý z výtečného filmu Olma Omerzu Všechno bude

„Castingy probíhaly po celé republice, a zatímco obsazení Tomáše Mrvíka do role Mikyho bylo jasné hned po prvním pražském castingu, představitele hlavní role Davida jsme hledali velmi dlouho,” uvádí režisér. Tomáše Daleckého, který ztvárnil hlavní roli, se podařilo najít až měsíc před natáčením.

K filmu vznikl také song a videoklip českého rappera Renne Danga.

Projekce Smečky na Zlín Film Festivalu
Sobota 5. 9.  19:00  KONGRESOVÉ CENTRUM
Pondělí  7. 9  9:40  GOLDEN APPLE CINEMA, 4

Kde potkat tvůrce

Herce a tvůrce filmu můžete potkat v sobotu v 18:30 na červeném koberci před Kongresovým centrem Zlín, před filmem v 19 hodin.
V neděli budou herci a tvůrci v Domě ČT v 15 hodin. V 16:00 bude v OC Zlaté jablko autogramiáda.
V pondělí se delegace opět objeví před filmem a následně herci Tomáš Mrvík a Tomáš Dalecký zasadí v 10 hodin strom s prezidentem festivalu.