Unikátní dokument o dystopickém městě Kiruna za týden v kinech (trailer)

Na Festivalu Elbe Dock v Ústí nad Labem je dnes večer k vidění předpremiéra dokumentárního film Kiruna – překrásný nový svět. Film je nominován na letošní Cenu Pavla Kouteckého, která se bude udílet v závěru festivalu. Portrét utopického a dystopického města natočila režisérka Greta Stocklassa. Autorka sleduje proměnu vytěženého města v severním Švédsku, které muselo ustoupit těžbě železné rudy. Švédská Kiruna v mnohém připomíná osud severočeských měst, především pak Mostu. Do kin v celém Česku pak vstoupí film 10. září. Podívejte se na ukázku.

Kiruna vypráví příběh švédského města za polárním kruhem, které bylo postaveno na obrovském ložisku železné rudy. Důsledkem důlní činnosti se začalo postupně propadat. Městská rada se společně s těžební společností LKAB rozhodly město včetně obyvatel přesunout o 3 kilometry na východ. Jak ale může taková budoucnost přesunutého města vypadat?

Kiruna: Překrásný nový svět

Na pozadí velkého příběhu stěhujícího se města sleduje film tři konkrétní drobné příběhy místních obyvatel, kteří se snaží přizpůsobit nebo vzepřít podivné situaci. Sámská teenagerka Maja objevuje původ své rodiny a vlastní kulturní dědictví, Abdalrahman, teenager z Jemenu, přichází do města jako uprchlík a pomalu zjišťuje, že stát se Švédem vyžaduje víc než jen získat potvrzení o trvalém pobytu. Do třetice doplňuje mozaiku silných nenápadných hrdinů stárnoucí učitel a místní aktivista Timo, který je odpůrcem přesunu a jasně demonstruje střet starého světa s novou průmyslovou společností. Zánik starého města pro něj znamená krutou ztrátu vlastních vzpomínek. Protagonisté hledají vlastní identitu, společné hodnoty a lepší budoucnost. Snaží se přizpůsobit absurdní situaci a kompletnímu přesunu města, který má nastat do konce roku 2033.

Kiruna: Překrásný nový svět

„Pro spolupráci nás oslovila samotná autorka filmu – Greta Stocklassa. Tou dobou byla už několikrát v Kiruně a ukázala nám spektakulární vizuály z místní krajiny a vyprávěla o tom, co se v Kiruně děje, a jak k celé situaci dramatického přesunu přistupují obyvatelé. Námět nás okamžitě nadchnul a tak jsme film vzali bez váhání pod svá křídla,” popisuje producent snímku Michal Kráčmer, který navíc pochází z Litvínova. Téma vytěženého a proměňujícího se post-industriálního města je mu tak velmi blízké.

Greta Stocklassa

Kiruna je metaforou současné evropské společnosti. Greta Stocklassa usazuje k jedinému pomyslnému vratkému stolu téma migrace, snahu vyrovnat se s vlastní kulturní identitou, kterou prožívá mladá sámská dívka, konflikt starého a nového dynamického světa stejně jako střet mezi průmyslovou městskou krajinou a panenskou přírodou.
Dokument nabízí také velmi specifickou hudbu od zvukaře Pavla Jana. Ten v okolí dolu nahrával na elektrosluch – zařízení, které zaznamenává elektromagnetické vlnění a přenáší je do zvukové formy. Zároveň složil hudbu pro varhany místního kostela, které se postupně rozlaďují důsledkem těžebních vibrací.

Kiruna: Překrásný nový svět

„Obrazově je film impozantní, jelikož využívá polární záře a dalších výjevů pro dechberoucí vizualitu, což je autorská práce kameramana Stanislava Adama,“ říká Vladan Petković ve své recenzi pro největší evropský filmový informační portál Cineuropa.

Film do kin distribuuje od 10. září společnost Pilot Film.

Slavnostní premiéra filmu se bude konat v pátek 11. září od 19:30 hodin stylově v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Snímek tak zároveň upozorňuje na nadcházející 45. výročí od velkolepého přesunu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

-red-
zdroj: N. Lörinczová
foto/video: Pilot Film, Piaristi.cz