Poslední Film Naživo nás zavedl do tajemných prostor brněnského vodojemu

V sobotu 12. 9. se uskutečnil poslední z přímých přenosů unikátního projektu Film Naživo. Cyklus pěti divadelních představení, které kamera Martina Douby živě přenášela do kin po celé České republice, završila inscenace Tajný agent souboru Divadla Na zábradlí. 

Tajný agent

Autor a režisér představení David Jařab se při jeho tvorbě inspiroval stejnojmenným dílem Josepha Conrada. Děj filmu se odehrává v Anglii na počátku 20. století a začíná zaúkolováním agenta Verloca (Jiří Vyorálek) tajemníkem ruského velvyslanectví v Londýně Vladimírem (Petr Čtvrtníček), aby ke znejistění britské identity provedl atentát, jehož cílem je opěrný bod základního vnímání času, totiž Greenwichský poledník. Bomba má být odpálena v parku, jímž nultý poledník prochází. Verloc tento atentát skutečně podnikne, avšak jeho následky ovlivní především osud jeho rodiny.

Tajný agent

První polovina představení se odehrává formou monologů jednotlivých postav. Dvojitý agent Verlock vyjeví své myšlenky, ideologii, nejistoty, ale i city, které chová ke své manželce Winnie (Anna Fialová). Tato půvabná žena nedá dopustit na svého retardovaného bratra Stevieho, kterého bere spíše jako vlastního syna. A moc dobře si uvědomuje, jaké výhody jí sňatek s Verlockem přináší. Posléze se nám představuje v Londýně pobývající Rus, na revoluci se chystající Ossipon (Jiří Černý) a pak také Profesor (Jakub Žáček), odborník na exploze. Tato první část se sice může zdát lehce monotónní, ale magické prostředí vodojemu, a především skvělé herecké výkony, vytvářejí napínavou atmosféru, která diváka navnadí na druhou část představení. Ta má větší spád a dochází v ní k plánovanému atentátu. Ten však nedopadne podle plánu a zemře při něm právě bratr Verlockovy manželky. Tato událost odstartuje řadu dalších tragických událostí.

Tajný agent

Obsahově i technicky skvělé

Tajný agent, i díky skvěle vybranému prostředí, do sálu intenzivně přenesl ponurou, až téměř hororovou atmosféru šedivého Londýna. Technické provedení probíhalo bez problémů, nevšední prostředí hře velmi svědčilo. Na provedení musím krom jiného ocenit hudební složku, hrátky se světly a kostýmy. Ráda bych ještě jednou upozornila na výkony herců. Jiří Vyorálek přesvědčivě vykreslil postavu bezcharakterního Verloca, který se silácky tváří pouze před ostatními, ale ve skutečnosti je to strašpytel. Anna Fialová mu je v roli Winnie krásným protikladem. Představuje přitažlivou ženu, která k životu přistupuje pragmaticky.
Film Naživo přinesl také zajímavou exkurzi, kdy využil divadelní přestávku a prostřednictvím kamery zavedl diváky do zákulisí inscenace.

Tajný agent

Autorská inscenace Tajný agent Davida Jařaba a Divadla Na zábradlí potvrzuje, že v dnešní době vzniká kvalitní a chytré divadlo a rozhodně se řadí mezi jedno z nejpovedenějších z repertoáru této pražské scény. Jařabova inscenace je skvěle zpracovaná a hraje si s tématy, která jsou aktuální i v dnešní době. Skvěle zde zobrazuje fungování, využívání a zneužívání ideologie, vyvolávání nacionalismu, nenávisti, ale i strachu. První část představení sice vyžaduje trpělivost a pozornost, rozhodně ale na hru doporučuji zajít.

Film Naživo: Tajný agent (2020)

Autorská inscenace Tajný agent Davida Jařaba a Divadla Na zábradlí potvrzuje, že v dnešní době vzniká kvalitní a chytré divadlo a rozhodně se řadí mezi jedno z nejpovedenějších z repertoáru této pražské scény. Jařabova inscenace je skvěle zpracovaná a hraje si s tématy, která jsou aktuální i v dnešní době. Skvěle zde zobrazuje fungování, využívání a zneužívání ideologie, vyvolávání nacionalismu, nenávisti, ale i strachu. První část představení sice vyžaduje trpělivost a pozornost, rozhodně ale na hru doporučuji zajít.

75 %
Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto: CinemArt, Divadlo Na Zábradlí © 2020