Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Zlín se vrací do budoucnosti – tipy z profilové sekce

60. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně odstartuje už v pátek 4. září. Letos nese podtitul Návrat do budoucnosti, dramaturgicky rozdělený do tří skupin: dokumentární filmy, hraná sci-fi a doprovodný odborný program věnující se filmovým trikům. Kterým kouskům z programu se určitě vyplatí věnovat pozornost? Vybrali jsme za vás.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Dokumenty[/pullquote]Nikdo, kdo aspoň jednou v životě držel v ruce ovladač, by si neměl nechat ujít dokument Video Games: The Movie, ukazující raketový vzestup tohoto miliardového byznysu – od Maria přes Call of Duty až po GTA.
Zážitek zakotvený více v realitě, než ve fantazii můžete hledat v Apollu 11, loňském dokumentu o prvních krocích člověka na Měsíci, který se stal definujícím zážitkem pro celou jednu generaci. Celý film tvoří výhradně dosud nezveřejněné, unikátní záběry.

Apollo 11 (2019)

Chcete-li se vrátit zpátky na Zem, dokument Lepší profil pak mapuje zákulisí influencerské kultury a jejich popularity na sociálních sítích na případu 16letého Austyna z maloměsta v Tennessee, který se v online světě těší obrovském zájmu. Jak to s ním vypadá v realitě?

Metropolis (foto archiv)

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Hrané filmy[/pullquote]Jak si v roce 1926 filmaři představovali rok 2027? Můžete to zjistit v snímku Metropolis, německou vizí města budoucnosti, technologického zázraku a symbolu pokroku. Film Fritze Langa je jednou z prvních velkých sci-fi filmů historie, ze kterého tehdejším divákům padaly čelisti na podlahu kinosálů.
Než se jeden z nejkreativnějších režisérů současnosti Brad Bird pustil do režie Úžasňákových nebo Mission Impossible, uhranul publikum i diváky krásným animákem Železný obr, který v kulisách studené války vypráví příběh přátelství devítiletého chlapce a několikametrového robota, kterého musí schovat před svou mámou i americkou armádou.

Falešná hra s králíkem Roggerem

Doporučujeme určitě i Falešnou hru s králíkem Rogerem vizionáře Roberta Zemeckise, který se v tomto filmu stal průkopníkem spojení hraného filmu právě s kreslenými postavami, které později zpopularizoval Space Jam. Samozřejmě nemůže chybět jedna z největších sci-fi klasik všech dob, Návrat do budoucnosti od stejného režiséra, který celé programové sekci dal jméno.

Vynález zkázy

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Triky[/pullquote]Užít si na velkém plátně pecky, jako je Matrix, Vynález zkázy nebo 2001: Vesmírná odysea je vždycky radost, zvlášť pro generaci, která v době původního uvedení tuto možnost ještě neměla. O to větší radost máme, že vybrané projekce doprovodí úvod kinematografických odborníků Kamila Fily a Borise Masníka.

Pro rozšíření obzorů o době, kdy Československo bylo velmocí v oblasti filmových triků, doporučujeme zajít na dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman, který vás nadchne a překvapí vyobrazením rozličných způsobů, kterými legendární český klasik tvořil rozličné světy plné dobrodružství a třeba i dinosaurů skoro 40 let před premiérou Jurského parku.

Sekce je věnována současníkovi Karla Zemana, americkému výtvarníkovi Rayi Harryhausenovi, který by letos oslavil 100. narozeniny a který inspiroval takové současné velikány, jako je Steven Spielberg nebo Tim Burton. Světu filmu dal takové klasiky, jako jsou loutky ze Souboje titánů, Jásona a argonautů nebo Sedmé Sindibádovy cesty.

Na celý program se podívejte zde.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Zlín Film Festival, archiv © 2020

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast