Nepřehlédněte

Anifilm 2020 stále promítá – Festivalové tipy na víkend

Anifilm v Liberci je na dlouhou dobu jedním z posledních filmových svátků, které si jako návštěvníci můžeme užít. Ještě celý víkend Mezinárodní festival animovaných filmů promítá podle původního plánu. Navštívit můžete festivalové soutěžní i nesoutěžní projekce i doprovodný program.

Anifilm 2020 (foto: Eva Kořínková)

Tipy na sobotu

Princova cesta – sobota 10. 10. 11.00 Lidové sady, sál ČT

Spolehlivým poznávacím znamením nejnovějšího filmu proslulého francouzského režiséra a výtvarníka Jeana-Françoise Laguionieho (Louisa na pobřeží, 2016; Obraz, 2011), který natočil s kolegou Xavierem Picardem, je kouzelná atmosféra mizejícího světa, ve kterém žije mladý opičák Tom. Do starého města připomínajícího secesní Paříž, kterou však ze všech stran obklopuje a pomalu pohlcuje divoký prales, se dostává tajemný stařec-Princ, kterého Tom nachází vyčerpaného na mořském pobřeží. To přichází vhod Tomovým rodičům – zneuznaným ambiciózním vědcům, jejichž snahou je dokázat existenci jiných opičích civilizací na druhé straně světa. Starý opičák je pro Toma nevídaným tajemstvím, stejně jako Tomovo město pro Prince. Ten si proto své dobrodružství začne brzy patřičně užívat a navazuje s chlapcem přátelství. Ve snaze dokázat, že závěry Tomových rodičů nejsou pouhé hypotézy, se Tom i Princ budou muset pustit hluboko za hranice známého světa, jeho zvyklostí a uznávaných pravd. Každého z nich přitom čeká mnoho vlastních a ještě důležitějších objevů, než je skutečnost, že země nekončí na mořském pobřeží nebo za zeleným závěsem divokých lián.

Jacob, Mimmi a mluvící psi – sobota 10. 10. 13.00 Lidové sady, sál ČT

Lotyšský režisér Edmunds Jansons, známý svými krátkými, více či méně absurdními snímky Pěvecký sbor na turné (2012) a Tulení ostrov (2014), se ve svém celovečerním debutu vydal na pole dětského, či spíše rodinného filmu. Hlavní postavou je chlapec Jacob, který žije se svým věčně zaneprázdněným otcem v lotyšské metropoli. Otec je architekt a také Jacob sní o tom, že jednou bude projektovat celá města, která si už teď bez ustání kreslí pastelkami. Ze snění ho vytrhne nečekaný letní pobyt u pirátského strýce a zprvu nesympatické sestřenice Mimmi na svérázném předměstí Rigy zvaném Maskačka. Ačkoliv sem chlapec přichází s odporem, kolorit místa i jeho poněkud praštění příbuzní přeci jen vzbudí jeho zvědavost. Nakonec tu Jacob zažije s Mimmi nečekané dobrodružství, v němž krom jednoho chamtivého byznysmena sehraje klíčovou roli smečka místních psů. Snímek nese Jansonsův originální výtvarný rukopis a smysl pro absurdní situace, ale vše je podané tak, aby to bylo čitelné pro dětského diváka. Jansons zde zúročil zkušenosti z krátkých filmů pro děti i ze své práce ilustrátora dětských knih. Film byl oceněn na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež v Teheránu a získal také Cenu kritiků na varšavském fóru Kids Kino.

Vítězný celovečerní film pro dospělé
sobota 10. 10. ve 21:30 Grandhotel Zlatý lev

Vítězný film v kategorii Celovečerní film pro dospělé se dozvíme letos v online přenosu slavnostního zakončení. Vzhledem k situaci proběhne bohužel bez diváků. Následně vám přineseme recenzi vítězného snímku.

Tipy na neděli

Simpsonovi – oblíbené díly Davida Silvermana neděle 11. 10. 10:00 Zámek – Zrcadlový sál

Porotce letošního Anifilmu a spolutvůrce legendárního seriálu Simpsonovi David Silverman vybral exkluzivně pro Anifilm sedm svých oblíbených epizod, které promítá festival v jednom bloku. Čeká vás celých 195 minut zaručené zábavy se seriálem, který slaví letos už 30 let!

In Memoriam Gene Deitch – 10.00 Lidové sady

Režisér a scenárista Gene Deitch prožil více než polovinu svého života v Praze. A tak – což možná ne každý ví – vznikaly některé díly kultovních amerických seriálů pod jeho režijním vedením v tehdy socialistickém Československu. Ale nejen to – vedle mnoha epizod proslulých seriálů točil Gene i krátké filmy, a to většinou s týmem československých filmařů, ale v americké produkci. Jeho tvorba, které se Anifilm opakovaně věnoval, byla často zaměřena na dětské publikum. Gene Deitch společně s manželkou celá léta jezdili na Anifilm jako hosté.
Vedle nesmrtelných hrdinů Toma a Jerryho uvidíte v Liberci například seriál s groteskní postavou Nudnika, kterému se prostě nikdy nic nedaří, ať se snaží sebevíc. Z mimoseriálové tvorby uvádí Anifilm humoresku Svatba prasátek či zfilmovanou africkou bajku Pohádka, pohádka s hudbou hranou na staré africké nástroje zapůjčené z Náprstkova muzea.

Gene Deitch se Zdenkou Deitchovou

Program Anifilmu najdete zde: http://www.anifilm.cz/cs/program/10-10-20

Z důvodu vedení databáze kontaktů a možnosti trasování si každý návštěvník Anifilmu musí zakoupit akreditaci, která je nutnou podmínkou ke vstupu do všech programových míst letošního ročníku festivalu. Vyřízení akreditace je v tomto roce nevyhnutelné také pro účast na programu zdarma – pro tento účel Anifilm zavedl nový typ akreditace Visitor Basic.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, Bohemia MP, Memento FD, Fox TV © 2020

%d blogerům se to líbí: