Anifilm Liberec 2020 – Festivalové tipy na středu

V Liberci začal populární Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm. Připraven je pestrý program plný celovečerních filmů pro děti i dospělé, krátkých a studentských animovaných filmů, abstraktní a nenarativní animace, videoklipů, virtuální reality a počítačových her. Pro filmové profesionály je určen industry program, na zámku si můžete zahrát počítačové hry. Večer se denně na Náměstí Edvarda Beneše promítá animovaný hit. Filmy můžete vidět v kině Varšava, Cinema City, na zámku, v Aule G TUL, v Grandhotelu Zlatý lev a v Lidových sadech.

Slavnostní zahájení Anifilmu (6. 10. 2020)

Tipy na festivalovou středu

Velké dobrodružství Čtyřlístku 10.00 Lidové sady Experimentální studio

Mnoho generací českých (dříve československých) dětí vyrostlo na oblíbeném komiksu Čtyřlístek. K 50. výročí Čtyřlístku natočil v roce 2019 Michal Žabka celovečerní povídkový film. Hrdinové v něm u táborového ohně vzpomínají na dobrodružství, která v uplynulém roce zažili. Každý z nich vypráví příběh, který považuje za úplně nejlepší, ať už to byl horolezecký výlet na Ďáblův palec, pátrání po ukrutném vlkodlakovi, fantastická cesta do vesmíru či vánoční návštěva u malých čertíků.

Fany a pes – 11.00 Lidové sady

Neobyčejný rodinný film, který baví a vzdělává zároveň. Snímek s kultivovanou výtvarnou stránkou funguje jako dobrodružný příběh s odvážnou holčičí hrdinkou v hlavní úloze, který se odehrává na pozadí reálných historických událostí roku 1989.

Teta Hilda – 13.00 Lidové sady

Barvitou podívanou pro celou rodinu zaručuje francouzský celovečerní film Teta Hilda. Titulní hrdinka – svérázná osobnost a vášnivá pěstitelka rostlin – se zaplete do napínavého dobrodružství, ve kterém jde o záchranu celé planety! Film, zacílený na věkovou skupinu 8+, je navíc obohacený o ekologické poselství.

Teta Hilda (foto: Agora Films)

Syn bílé kobyly – 19.00 TUL – Aula G

Dechberoucí celovečerní snímek z dílny legendárního maďarského režiséra Marcella Jankovicse se dočkal téměř třicet let po svém uvedení zrestaurování. Přijďte se podívat v plných barvách na to, jak režisér v tomto mytologickém příběhu naprosto nešetří divákovy smysly a sází naopak na svůj neuvěřitelně rozmáchlý styl živoucí animace hýřící četnými metamorfózami.

Syn bílé kobyly (foto: Drop Out Cinema)

Jak vycvičit draka 320:00 Náměstí Edvarda Beneše

Pokračování animovaného velehitu vešlo do kin v loňském roce. Příběh Škyťáka a Bezzubky se vrací. Ostrov Blp je dračí ráj obývaný Vikingy, nebo vikinský ráj obývaný draky, jak se to vezme. Bývalí odvěcí nepřátelé tu žijí v harmonii. Vládne jim mladý náčelník Škyťák, který miluje létání s okřídleným parťákem Bezzubkou. A miluje i svoji kamarádku Astrid, jen jí to ještě nestačil naplno říct. Paradoxně právě láska se stane předzvěstí mračen, která se nad Blpem začnou stahovat. Škyťák je v tom nevinně, může za to rozkošná bílá dračice Bleskoběska, jež doslova omráčí Bezzubku, který se pod jejím vlivem promění z obávaného Nočního běsu na nejistého puberťáka. Možná i proto včas neucítí ve vzduchu nebezpečí pro všechny draky, které se žene ke břehům ostrova. Ve snaze najít pro ně nové útočiště se Škyťák a Astrid vydají pátrat po mýty opředeném Skrytém světu, v němž by se všichni draci mohli před touto hrozbou ukrýt. Najdou ho? A najdou ho včas?

Program Anifilmu najdete zde: http://www.anifilm.cz/cs/program/07-10-20/

Z důvodu vedení databáze kontaktů a možnosti trasování si každý návštěvník Anifilmu musí zakoupit akreditaci, která je nutnou podmínkou ke vstupu do všech programových míst letošního ročníku festivalu. Vyřízení akreditace je v tomto roce nevyhnutelné také pro účast na programu zdarma – pro tento účel Anifilm zavedl nový typ akreditace Visitor Basic.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz, CinemArt, Pilot Film, Agora, Drop Out © 2020