Ji.hlava: Z horníka programátorem v dokumentu Nová šichta

Tomáš Hisem strávil 25 let pod zemí jako horník na Ostravsku. Trh práce se ale prudce mění, doly zavírají, havíři se rekvalifikují. Tomáš si navzdory nevěřícím pohledům svých kamarádů volí specializaci, která má k jeho původní profesi opravdu na hony daleko. Hodlá vyměnit šachtu za digitální prostor a stát se programátorem. Intimní časosběrný dokument Nová šichta otevřel Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.Hlava, který právě teď probíhá online.

Nová šichta (foto: Artcam)

Mladý režisér Jindra Andrš a absolvent FAMU si ke svému dokumentárnímu debutu vybral příběh jednoho z asi 1300 propuštěných zaměstnanců dolu Paskov, Tomáše Hisema, který se během své cesty od fárání až k psaní v PHP několikrát mihnul v tematických zpravodajských reportážích tuzemských televizí a dokonce o své rekvalifikaci přednášel i na konferenci TEDx Prague. Dokument zaujme už úvodní sekvencí, která za pomocí na hlavě připnuté akční kamery a tím zprostředkované first person perspektivy ukazuje hornickou práci v takřka videoherní estetice. Nasnímaná šichta v dole s úzkým pruhem světla dopadajícím z Tomášovy čelovky a jeho následná sprcha je tak velmi kontrastní se změnou vizáže a počítačovým kurzem, které hrdina absolvuje posléze.

Ruční kamera hrdinovu každodennost (fandění na Baníku, výchovu dětí, návštěvy hospody…) sleduje svého z intimní blízkosti a často bez použití stativů, což v kombinaci s autenticky inscenovanými událostmi napomáhá divácké imerzi. Pro účely kamery proběhnuvší situace a rozhovory by mohly snadno sklouznout k určité teatrálnosti a aktérské přetvářce, díky příjemné bezprostřednosti novopečeného programátora s hornickými kořeny i jeho okolí se tomu tak ovšem neděje. I situace, jako jsou hádky při kouření za hospodou nebo debaty nad pivem díky tomu působí velmi přirozeně a nesehraně a dokument je díky tomu daleko zábavnější, než kdyby si narativně vypomáhal (ostravsky) mluvícími hlavami.

Nová šichta (foto: Artcam)

Tempo dokumentu je poněkud kolísavé, stopáž cca 90 minut ale navzdory pomalejším pasážím nestihne nudit. Tomášově houževnatosti navzdory trnité cestě naprosté kariérní odbočky navíc nelze než fandit, jeho příběh je tedy vhodným a jímavým nahlédnutím pod pokličku jednoho z nejpalčivějších problémů průmyslu budoucnosti. Novou šichtu doporučujeme ke zhlédnutí během online verze festivalu Ji.Hlava, který probíhá až do 8. 11. 2020.
Do kin pak film uvede Artcam 11. února 2021.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Artcam © 2020