V Jihlavě zvítězila Nová šichta, dokument o horníkovi sbírá ceny

Debutový snímek režiséra Jindřicha Andrše Nová šichta byl v sobotu vyhlášen nejlepším českým dokumentárním filmem roku na 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Film získal také cenu Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver, udělovanou Institutem dokumentárního filmu. V neděli pak film získal dvě ceny na prestižním festivalu DOK Leipzig: Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty v nové soutěžní Zlaté sekci pro celovečerní film, a Cenu MDR pro mimořádný východoevropský dokument.

Festival DOK Leipzig je nejstarší doposud fungující festival věnovaný animovaným a dokumentárním filmům na světě a je rovněž nejvýznamnějším dokumentárním festivalem v Německu. Nabízí soutěžní sekce zaměřené na celovečerní i krátkometrážní animované a dokumentární filmy, včetně samostatné soutěže pro animované dokumenty. Festival se konal na konci října.

Nová šichta (foto: Artcam)

Mladý režisér Jindra Andrš a absolvent FAMU si ke svému dokumentárnímu debutu vybral příběh jednoho z asi 1300 propuštěných zaměstnanců dolu Paskov, Tomáše Hisema, který se během své cesty od fárání až k psaní v PHP několikrát mihnul v tematických zpravodajských reportážích tuzemských televizí a dokonce o své rekvalifikaci přednášel i na konferenci TEDx Prague.

Snímek, který vznikal téměř čtyři roky, je citlivě a s humorem natočená výpověď o člověku, který je nucen čelit velké životní výzvě. Hlavním hrdinou filmu o houževnatosti a důstojnosti je horník Tomáš Hisem, který celý život fáral v dole na ostravsku, ale proměny práce ho vyženou na povrch a na pracovní trh, na kterém se nikdy nepohyboval. Tomáš se rozhodne stát se programátorem…

Do kin film vstoupí 11. února v distribuci Artcamu.

-red-
foto/video: Artcam © 2020