Nepřehlédněte

Recenze: Mezidobí – citlivé drama o křehkém poutu mezi dvěma ženami

Jihokorejský snímek Mezidobí vypráví o dvou ženách, jedné kavárně a květinách, které zpestřují interiér a reflektují niternou zamilovanost. Toto jemné a citlivé drama můžete zhlédnout online v rámci letošního ročníku queer filmového festivalu Mezipatra.

Mezidobí (foto: Mano Entertainment)

Středoškolačka Ye-jin je ve škole premiantkou, se svými vrstevnicemi ovšem nemá mnoho společného. Možná právě i proto se zakouká do podobně samotářské Hae-soo, která vlastní kavárnu, v níž Ye-jin začne zanedlouho pracovat. Jejich vzájemné počáteční sympatie se brzy začnou prohlubovat a přerůstat v silnější pouto. Plachou a často roztřesenou Hae-soo ovšem evidentně tíží její minulost, jež připomíná jediná stará rodinná fotografie, kterou má v bytě a jež odmítá vysvětlit.

Tlumené a elegantní

Mezidobí se po většinu času nese v tlumených tónech, v odstínech béžové, šedé a bílé. Minimalismus prostupuje nejen barvenou škálu, ale i celkové pojetí. Je to snímek decentní, tlumený a elegantní. Interiér kavárny, v níž se odehrává podstatná část příběhu, je zpočátku prázdný, bez jediné dekorace. Mladičká Ye-Jin prostor postupně zaplňuje živými rostlinami a umělými květy sakur. Vztah mezi Ye-jin a Hae-soo vzkvétá stejně jako rozrůstající se květinové aranžmá kavárny.

Kritika korejské společnosti

Hye-Ri Yoon je jako studentka ve své mladické zamilovanosti roztomilá jako čerstvě vylíhnuté kuřátko, zatímco Yeong-jin Lee je jako ostýchavá kavárnice křehká jako vaječná skořápka. Obě herečky podávají vynikající, inteligentní výkony a přispívají k celkové sofistikovanosti snímku. Jejich postavy navíc slouží jako důležitá kritika heteronormativní korejské společnosti.

Mezidobí (foto: Mano Entertainment)

Snímek kombinuje nezávislou filmařinu a K-drama, televizní korejské drama. Na Mezidobí je tak, obdobně jako na K-drama, něco sladkého až návykového, nikdy však naštěstí melodramatického, či přeslazeného. Mezidobí je jak precizně upečený a chuťově vyvážený koláč, lehce poprášený moučkovým cukrem.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 75%
  75
 • Herci - 80%
  80
 • Hudba - 70%
  70
 • Kamera - 80%
  80

Mezidobí (Jižní Korea, 2020)

Přes všechnu svou umírněnost Mezidobí skrývá naprosto vynikající pointu. To, co by jinak mohlo být příjemné, ale možná nevýrazné drama, tak ústřední bod odhalení pomyslně pozvedá na vyšší úroveň. Jak napovídá název snímku, každý moment v životě – i když se jedná o přechod mezi životními milníky – je důležitý, protože formuje naše já. Právě o tom pojednává toto korejské drama s citem a rozumem.

77 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Mano Entertainment, Mezipatra © 2020

Mezidobí ??
계절과 계절 사이 ??
Between the Seasons ??
Drama
Jižní Korea, 2019, 98 min
Režie: Jun-sik Kim
Scénář: Jun-sik Kim
Hrají: Yeong-jin Lee, Yeong-min Kim, Ha-nee Oh, Hye-ri Yoon, Bae-young Choi

%d blogerům se to líbí: