Recenze: Na palubu! – aneb když se láska srazí s realitou

V rámci Festivalu francouzského filmu, který právě probíhá v online prostoru na portálu Dafilms.cz, mají diváci možnost zhlédnout romantickou komedii režiséra Guillauma Braca Na palubu!  Projekci je možné vidět v pátek 20. 11. od 20:30 hodin. Po zakoupení vstupenky mají diváci k dispozici jeho zhlédnutí následujících 24 hodin.

Na palubu (foto: Artcam)

Jedné horké letní noci se v Paříži Felix seznámí s dívkou jménem Alma a stráví s ní nezapomenutelnou noc na březích Seiny. Další den se jejich cesty rozdělí, neboť Alma odjíždí na dovolenou ke své rodině. Felix se však rozhodne ji překvapit a vydává se za ní. Přibírá s sebou i svého parťáka Chérifa. Mají hluboko do kapsy, a proto se rozhodnou přihlásit ke spolujízdě. Dvojice kamarádů se tak připojí k úzkostlivému řidiči Edouardovi. Toto nesourodé trio pak díky poruše automobilu uvízne v prázdninovém kempu na jihu Francie.

V kempu pak každý ze skupiny čelí vlastním osobním výzvám. Felix, který očekával, že ho Alma přivítá s otevřenou náručí, přichází do srážky s realitou, neboť Almu jeho příjezd spíše děsí. Felix tak celé dny tráví přesvědčováním, že je pro ni ten pravý. Chérif se v kempu seznamuje s mladou matkou Helenou a její dcerou Ninou a vytváří se mezi nimi silné pouto. Mamánek Edouard pro změnu zjišťuje, že je na čase postavit se na vlastní nohy.

Na palubu! (foto: Artcam)

Upřímný film

Děj filmu je sice poměrně prostý, ale o to větší kouzlo se v něm ukrývá. Na palubu! je realistický a upřímný film, a i proto z něj vyzařuje lehce hořkosladký tón. Hlavní hrdinové se dostávají do situací, které jsou úměrné jejich věku. Prožíváme s nimi tak vášnivé letní lásky, zlomená srdce, spontánní akce, ale i hledání sebe sama. Tyto momenty působí velmi autenticky, a proto se do hlavních postav není těžké vcítit. Možná je to i tím, že samotní představitelé hlavních hrdinů do scénáře přispěli vlastními zážitky.

Na palubu! (foto: Artcam)

Filmu na atmosféře dodává krásná francouzská krajina a prostředí stanového kempu. A i přes vážnější momenty ze snímku sálá pozitivní nálada. Romantické road movie představuje návrat k hrané tvorbě Guillauma Braca. Stejně jako jeho poslední snímek Ostrov pokladů (2018) se i Na Palubu! věnuje tématu úniku z reality. Brac v něm ironicky poukazuje na pošetilost mužského spontánního chování, které je základem této příjemné komedie.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 65%
  65
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera - 70%
  70

Na palubu! (2020)

Na palubu! je příjemná letní komedie o lásce, životě a přátelství. I přes množství úsměvných scén film není vyloženě komický, mísí se v něm s humorem i prvky dramatu. Celkově z filmu však sálá pozitivní atmosféra. Ideální film po náročném dni.

70 %
Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Artcam © 2020

Na palubu!??
À l’abordage??
All Hands on Deck??
Komedie
Francie, 2020, 95 min
Premiéra: 7. 1. 2021 Artcam, Mimořádné uvedení 20. 11. 2020 Dafilms.cz/Festival francouzských filmů
Režie: Guillaume Brac
Scénář: Guillaume Brac, Catherine Paillé
Kamera: Alan Guichaoua
Hrají: Salif Cissé, Asma Messaoudene, Benjamin Natchouang, Édouard Sulpice, Martin Mesnier, Nicolas Pietri