Nepřehlédněte

Za týden startuje Festival francouzského filmu – bude celý online na dafilms.cz

Festival francouzského filmu se tradičně koná koncem listopadu, letos proběhne od 19. do 25. listopadu v online prostoru na portálu Dafilms. Pro diváky je připraveno sedm exkluzivních francouzských filmů během sedmi festivalových večerů a bonusový program během celého trvání festivalu. Festival zahájí speciální uvedení dokumentárního snímku Aznavour a jeho svět o francouzském šansoniérovi, zpěvákovi a textaři arménského původu Charlesi Aznavourovi režiséra Marca di Domenica s komentářem oceňovaného francouzského herce Romaina Durise.

Film fascinujícím způsobem odhaluje výjimečný život komplikovaného a talentovaného muže, který byl také hercem, politickým aktivistou, diplomatem a filmařem. Záběry do filmu vybírali Aznavour a Marc di Domenico v roce 2018 těsně před Aznavourovou smrtí v jeho obrovském filmovém archívu. Výsledek jejich práce tvoří základ dokumentu, který přináší intimní pohled do života jednoho z největších francouzských umělců a ukazuje také jeho vztahy s přáteli včetně Franka Sinatry, Édith Piaf, Charlese Treneta a Brigitte Bardot.

Dalším uváděným titulem je francouzská romantická komedie, která se vyhýbá klišé a banalitám Na palubu! režiséra Guillauma Braca. Film byl letos v únoru uveden na MFF v Berlíně v sekci Panorama a získal zde cenu FIPRESCI, do české distribuce  vstoupí  začátkem příštího roku díky distribuční společnosti Artcam. Režisér Guillaume Brac ve filmu s lehkostí propojuje tradici francouzské nové vlny s americkou buddy komedií. Poetický film vypráví o síle nečekaného přátelství, plachých romancích a o čase dospívání. Do hlavní role Guillaume Brac obsadil Érica Nantchouanga.

Dokument Žena zachycuje celosvětový projekt Anastasie Mikové a Yana Arthuse-Betranda, fotografa a režiséra dokumentů Home, Planeta Oceán, Země krásná neznámá nebo Člověk. Ambiciózní dokument nechává promluvit více než dva tisíce různých žen napříč padesáti zeměmi celého světa a vypráví příběh o ženskosti bez ohledu na národní, kulturní nebo generační hranice. Ženy sdílí svůj pohled na to, co znamená být žena v každodenním životě i obecně a nabízí nové pohledy na ženství, lásku, mateřství, zamýšlí se nad otázkami emancipace, politiky, moci a nezávislosti, sexuality, tabu a násilí. Na plátna českých kin snímek uvede Bohemia Motion Pictures.

Děj svého nového snímku Léto 85 režisér François Ozon zasadil na francouzské pobřeží v Normandii, do léta roku 1985. Šestnáctiletý  Alexis potkává staršího, charismatického a tajemného Davida. Začíná přátelství plné plaveb na moři, výletů na motorce, nocí beze spánku, svobody a poznávání dospělého světa. Zážitky rychle nabývají na intenzitě, než se vše osudově zvrtne a Alexis se stává hlavním podezřelým v policejním vyšetřování… Režisér François Ozon se vrací ke kořenům mistrovsky odvyprávěným příběhem, který dokonale zprostředkovává atmosféru poloviny osmdesátých let. V rolích Alexise a Davida se představí Félix Lefebvre a Benjamin Voisin. Léto 85 bylo uvedeno na letošním festivalu v Cannes.

Snímek Provazochodkyně nad Prahou režisérů Václava Flegla a Jakuba Vovese dokumentuje přechod francouzské provazochodkyně a výrazné osobnosti francouzského nového cirkusu Tatiany Mosio-Bongongy přes Vltavu v rámci Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná v roce 2019. Snímek není jen záznamem samotného představení a jeho mnohdy dramatického zákulisí a náročných příprav. Riskantní vzdušný přechod od právnické fakulty do Letenských sadů vnímá zároveň jako nejistou cestu mezi dvěma krajnostmi: životem a smrtí, začátkem a koncem, neustálým napětím a zároveň neuvěřitelným klidem. Důležité je neztratit rovnováhu.

Festival francouzského filmu přináší také exkluzivní uvedení nejnovějšího filmu režiséra Costy-Gavrase Dospělí v místnosti, ve kterém režisér na motivy politických memoárů ekonoma a politika Janise Varufakise zpracoval téma řecké krize z roku 2015, kdy se řecká ekonomika ocitla v nejisté situaci a země byla na pokraji bankrotu.  Za zavřenými dveřmi se rozehrává univerzálně platný příběh o národu,  který se ocitl v obrovské dluhové pasti. Nad lidskostí a soucitem v něm vítězí svévolně přijímaná rozhodnutí o dalším utahování opasků. Příběh, v němž každý sehrává svůj part: nejsou tu kladné a záporné postavy, jen lidé jednající v souladu se svými zájmy. Past dusí a na hrdiny je vyvíjen nátlak, který je má rozdělit. Řecká tragédie v moderním hávu.

Český trailer filmu doplníme

Dospělí v místnosti

U příležitosti životního jubilea francouzského filmaře Jean-Luca Godarda, který 3. prosince 2020 oslaví 90. let, uvede festival snímek Obávaný režiséra Michela Hazanaviciuse. Film diváky zavede do Paříže roku 1967. Jean-Luc Godard, přední režisér své generace, natáčí snímek La Chinoise s tehdy sedmnáctiletou Anne Wiazemsky – ženou, kterou miluje a se kterou se později ožení. Jsou šťastní a zamilovaní, nicméně kritika filmu u Godarda vyvolává hluboké pochybnosti ještě umocněné událostmi května 1968. Krize, kterou Jean-Luc prochází, ho zásadně proměňuje: ze slavného filmaře se stává maoistický umělec stojící mimo systém, stejně nepochopený jako nepochopitelný. Ikonu francouzského filmu zde ztvárnil Louis Garrel.

V rámci bonusové části festival připomene osobnost francouzského producenta a režiséra Artemia Benkiho (1971-2020), který pracoval od začátku 90. let v Praze. U příležitosti letošního úmrtí Artemia Benkiho festival uvede jeho celovečerní režijní debut Sólo, který se stal jedním z nejúspěšnějších českých dokumentů roku. Dokument byl vybrán do prestižní sekce L’ACID festivalu v Cannes a získal řadu cen, mimo jiné za nejlepší český film v sekci Česká radost na MFDF Jihlava, nejlepší film na festivalech MakeDox Creative Documentary, Duhok International Film Festival a dalších. Snímek vypráví výjimečný a zároveň univerzální příběh o posedlosti tvorbou a dokonalostí, popisující evoluci lidské bytosti, která čerpá svou sílu ze své citlivosti.

Bonusový program letošního ročníku Festivalu francouzského filmu nabídne po celou dobu festivalu také pásmo krátkých filmů sestavené ve spolupráci s oddělením krátkých filmů společnosti Unifrance. Krátkometrážní snímky mladých francouzských tvůrců nabízejí pestrý výběr mezi hranou tvorbou, animací, současnými tématy i nadčasovou adaptací novely Guy de Maupassanta.

Online ročník Festivalu francouzského filmu bude umístěn na mezinárodní platformě Dafilms pro online distribuci evropských dokumentárních a celovečerních filmů. Program bude k dispozici na stránkách www.festivalff.cz a online projekce www.dafilms.cz.

-red-
zdroj: G. Zajícová
foto/video: Totalfilm.cz, Artcam, Bohemia MP, Film Europe, Aerofilms © 2020

%d blogerům se to líbí: