Evropské filmové ceny rozdaly další ocenění za krátký film a produkci

V půlhodinovém online přenosu, který jsme pro vás jako každý večer streamovali na naší homepage, byly včera ve 20:00 rozdány další tři Evropské filmové ceny.

Nejlepší evropský krátký film 2020

Režiséři, herci a scenáristi možná jsou veřejnou tváří filmových projektů, bez producentů by však žádné z nich nikdy nevznikly. Obzvláště letos se produkce jakéhokoli snímku stala velice nelehkou záležitostí, což ceně za toto odvětví udělované od roku 2007 společností Eurimages jen přidalo na hodnotě. Odnesl si ji portugalský producent Luís Urbano, stojící za celou řadou působivých filmových děl. Porota ocenila jeho odvahu riskovat, činit těžká rozhodnutí a snahu zprostředkovat divákům s každým snímkem unikátní zážitek. Urbano v děkovné řeči popsal svůj vztah k produkovaným filmům jako takřka mateřský a obsesivní, přičemž podle svých slov je jeho cílem tato díla vždy zapsat do kolektivní kulturní paměti svého rodného Portugalska.

Luís Urbano

Moderující Mike Goodrige představil ve stručnosti všechny snímky nominované na Cenu za nejlepší krátkometrážní film, vyzdvihuje jejich překrásnou formu, exploze kreativity a povětšinou velmi mladé tvůrce. V opravdu těžké konkurenci kvalitních děl nakonec zvítězil snímek All Cats Are Grey In The Dark režiséra Lasse Lindera. Intimní a křehký dokument zobrazuje vztah osamělého muže, na kterého tvůrce náhodou narazil v baru, a jeho několika koček, které tvoří jeho jediné životní společníky.

Saudi Runaway

V přenosu z Hamburgu nakonec byla udělen pátý ročník EUFA, cena pětadvaceti studentů reprezentujících své almy mater z Finska přes Kosovo až po Izrael ve snaze šířit evropské  kulturní hodnoty a kinematografické umění. Studenti ocenili dramatický počin Saudi Runaway režisérky Susanne Regina Meures, autentickou výpověď uprchlice ze Saudské Arábie, která svou cestu natáčela na mobilní telefon.

Přehled dnešních vítězů:
Cena Eurimages za produkci: Luís Urbano
Nejlepší evropský krátkometrážní film: All Cats Are Grey In The Dark
Cena Evropské filmové univerzity : Saudi Runaway

Zítra budou uděleny ceny za Nejlepší evropskou komedii a Nejlepší evropský animovaný film. Moderovat bude opět Mike Goodridge. Přenos můžete jako každý večer sledovat od 20:00 online na naší homepage.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto: EFA © 2020