Nepřehlédněte

Nové pohádky České televize – Trailery vánočních novinek z Kavčích hor

Na Mikuláše odhalujeme záběry z nových pohádek, které pro diváky na letošní Vánoce přichystala Česká televize. Přímo o hlavních vánočních svátcích se na obrazovce objeví tři novinky. Na Štědrý den to bude pohádka s Vojtěchem Kotkem O vánoční hvězdě od režiséra Karla Janáka, na Boží hod pak Hodinářův učeň Jitky Rudolfové s Viktorem Preissem. Na Štěpána se pak dočkáme už tradiční česko-slovenské koprodukce. Nová “bratrskáů pohádka se jmenuje O léčivé vodě a na kontě ji má Ján Sebechlebský. Podívejte se na čerstvě zveřejněné upoutávky.

V podhůří Západních Tater našel režisér štědrovečerní pohádky Karel Janák vhodné místo, kam umístit malebnou vesnici, v níž žije učitel Václav a kde se objeví hvězda Denička, kterou na zem srazila žárlivá Proxima. Po oblíbených Dvanácti měsíčcích se tak režisér opět vrací k zimním příběhům. „Tehdy jsem se zařekl, že už v zimě točit nebudu. Ale film O vánoční hvězdě by bez sněhu přišel o svou krásnou atmosféru. Takže jsem musel porušit své předsevzetí a znovu se pustit do zimního natáčecího dobrodružství,“ přiznává Karel Janák. „Byla to pro mě první větší práce po porodu, navíc s miminkem a v Tatrách, tak se mi s natáčením pojí spousta emocí,“ vzpomíná představitelka Deničky Tereza Ramba a žárlivá Proxima v podání Ani Geislerové ji doplňuje: „V mé poměrně bohaté kariéře pohádky úplně chybí, až na italskou Princeznu Fantaghiro a Anděla Páně, kde se mihnu zhruba na tři vteřiny. Toužila jsem po české. A když přišla Proxima, chtěla jsem už jen a jen ji.“

Na První svátek vánoční Česká televize nabídne výpravný snímek pro celou rodinu, Hodinářův učeň, o hrách osudu, lásce, lidské malosti, ale také odvaze, šikovnosti a dobrotě hlavních hrdinů. „Žánr pohádky je nesmrtelný, ale nikoliv bezedný, a proto se jisté motivy a schémata chtě nechtě opakují a vzájemně se sobě podobají. Vymyslet, napsat a realizovat originální příběh je kumšt. Pohádka režisérky Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální, a to je, pevně doufám, dobré znamení,“ říká představitel hlavní role hamižného hodináře Viktor Preiss.

Už posedmé bude součástí svátečního programu koprodukční česko-slovenská pohádka. Ta O léčivé vodě potěší na druhý svátek vánoční všechny příznivce příběhů o lásce a spravedlnosti. „Odmala miluji pohádky. Myslím, že v podstatě utvářely to, jaká jsem. Ovlivňovaly, jaká budu až vyrostu, v co věřím a jaké ctím hodnoty,“ říká Linda Rybová, jež si v příběhu zahrála Paní vod a pramenů.

O vánoční hvězdě – Štědrý den 19:00
Hodinářův učeň – 1. sv. vánoční Boží hod 20:10
O léčivé vodě – 2. sv. vánoční Štěpán 20:10

Speciály ke všem třem pohádkám na webu 24., 25. a 26. 12.

-red-
foto/video: Česká televize © 2020

%d blogerům se to líbí: