Greta, hejtři, rytíři. Začíná Scandi – online přehlídka novinek ze severu

Čtyři premiéry hledající řešení krizí všeho druhu se 25. – 31. ledna stanou stavebním kamenem sedmého ročníku festivalu skandinávských filmů SCANDI. Přehlídka, kterou otevře kontroverzní švédský dokument Greta, bude vzhledem k aktuální situaci dostupná online na VOD platformě Edisonline, soustředící se na cinefilní obsah.

Filmové novinky SCANDI 2021 spojuje téma univerzální krize. Tu tvoří například krize profese, smyslu života a rodiny, krize komunit, krize realit, krize etnik a politik a nakonec „maličkost“ krize globální, krize životního prostředí, představuje koncept ředitel festivalu Ivan Hronec. Během celého týdne přehlídka nabídne v online prostoru filmy různých žánrů a témat, které aktuálně definují nejen severskou kinematografii, ale také zpracovávají ožehavá témata, která se stala virálními po celém světě.

Greta

Symbolickou tváří festivalu a ztělesněním rozbitého zrcadla doby se stala čerstvě osmnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunberg, která je jakožto posel špatných zpráv milována, ale i nenáviděna lidmi po celém světě. I z toho důvodu je film, ukazující Gretin život od první páteční stávky až po plavbu na summit OSN v New Yorku, na některých databázích terčem útoků trollů, kteří spíš než kinematografické kvality dokumentu z produkce Hulu vyjadřují svůj nesouhlas s Gretinými názory a osobní asympatie vůči její osobě. Náš názor na to, zda je snímek skutečně až tak katastrofální, jako je podle Grety budoucnost naší planety, se dozvíte při příležitosti startu Scandi v připravované recenzi.

Hejtři

V juxtapozici s Gretou zní poněkud symptomaticky český distribuční název další premiéry, dokumentárního dramatu Hejtři, přibližujícího kauzu islandské industriálně-elektronické kapely Hatari, která se snažila svou účast v soutěži Eurovize v Tel Avivu využít k proklamaci podpory Palestiny v konfliktu s Izraelem. Kapela už tak budící silné emoce kvůli odvážné BDSM garderobě, výraznému hudebnímu projevu a anti-kapitalistickým postojům vyvolala velkou vlnu nenávisti i podpory, když na finálový ceremoniál hudební soutěže propašovala palestinské vlajky. Film na příkladu kapely vysvětluje i všeobecné islandské stanovisko k blízkovýchodnímu konfliktu a ačkoli izraelský pohled na věc během své stopáže podrobněji nenabízí, notnou měrou ukazuje optiku palestinských občanů, zejména ve scéně s návštěvou tamního města Hebrin. Hejtři jsou filmem s potenciálem rozčílit nejednoho diváka, jeho hlavní myšlenku ale trefně vystihla islandská premiérka a jedna z účinkujících, Katrín Jakobsdóttir – zásadní je vytvořit prostředí, kde umělci mohou bojovat za určitou věc nehledě na to, zda s ní souhlasíme.

Rytíři spravedlnosti

Krize realit je zastoupena filmem Rytíři spravedlnosti s Madsem Mikkelsenem a jeho impozantním plnovousem v hlavní roli. Černá komedie režiséra Anderse Thomase Jensenamá za sebou silné pozitivní reakce a za několik dní zahájí Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu. Vypráví příběh vojáka Markuse, vracejícího se domů ke své dospívající dceři poté, co jeho manželka zemřela při tragické nehodě vlaku. Co zprvu vypadalo jako pouhá nešťastná náhoda se ukáže být pečlivě naplánovaným atentátem poté, co se Markus setká s matematickým geekem Ottem a jeho dvěma excentrickými kolegy Lennartem a Emmenthalerem.

Komunitní krizi představuje Shorta, film o bojích a neshodách mezi policejní složkou a obyvateli ghetta. Nadčasový thriller o policejní brutalitě připomene Bídníky z loňského Be2Can – oba filmy pojednávají o výbuchu násilí ze strany sociálně slabé mládeže ve chvíli, kdy pořádkové síly ublíží chlapci z jejich řad.

Shorta (foto: Film Europe)

Nejmenší, ale zdaleka ne bezvýznamnou úroveň rodinné krize a smyslu života představuje obnovená premiéra filmu Thomase Vinterberga Rodinná oslava. Dánský režisér se momentálně hřeje v patrně nejsvětlejším bodě své kariéry poté, co byl několika Evropskými filmovými cenami ověnčen jeho loňský snímek Chlast, který jsme i my zařadili do našeho žebříčku nejlepších filmů roku 2020.  Film o permanentně přiožralých kantorech bude na Scandi rovněž k vidění, spolu s řadou dalších oblíbených starších kousků, jako Pěkně tučná sebeláska nebo Žena na válečné stezce, programově doplňujících zmíněné premiéry.

Kompletní program Scandi a informace o vstupném najdete na webu edisonline.cz

-red-
foto/video: Film Europe © 2020, 2021