Nepřehlédněte

Letošní Zlín Film Festival bude na pokračování

Organizátoři Zlín Film Festivalu dnes ve Filmových ateliérech ve Zlíně představili nové logo festivalu, vizuál letošního ročníku i jeho plánovanou podobu. 61. ročník oblíbeného festivalu by se měl uskutečnit ve dvou částech – online na jaře od 28. května do 1. června a ve své klasické podobě na podzim od 9. do 15. září 2021.

Největší festival filmů pro děti a mládež na světě se letos vrací k literárním prvopočátkům kinematografie. „Už filmaři němé éry si knižní klasiku vybírali jako inspiraci pro své příběhy. Vracíme se proto k začátkům filmové práce,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura. Dramaturgové festivalu letos sestavili tematickou sekci právě ze snímků inspirovaných knižními předlohami. „V současné době, která literatuře mezi mladými příliš nepřeje, je jedním ze základních cílů této sekce snaha přiblížit mladé generaci prostřednictvím filmu klasické i zcela neznámé literární poklady z celého světa. Téma tak naváže na loňský úspěšný formát, který se zaměřoval na filmové triky a vědu a techniku,“ zdůvodňuje výběr tématu umělecká ředitelka Markéta Pášmová a doplňuje, že letos navíc uplyne dvacet let od premiér prvních filmových adaptací knižních bestsellerů, které změnily jak filmový, tak čtenářský svět – prvních dílů ze sérií Harryho Pottera a Pána prstenů.

Anna Geislerová na červeném koberci Zlín film festivalu

Autorem vizuálu 61. ročníku, stejně jako nového logotypu celého projektu, je opět designér Zdeněk Macháček ze zlínského Studia 6.15. Základem vizuálu se tentokrát stalo propojení kreseb knihy-scénáře a filmové kamery, a vznikla tak stejně jako v loňském roce hravá, barevná digi-ikona. Jejich spojením, velkou grafickou svatbou paní Knihy a pana Kamery, jsme založili novou rodinu, která vám ráda ukáže svá dítka – filmy,“ vysvětlil Zdeněk Macháček a dodal: „Dovolujeme si věřit a velmi si přejeme, aby barevná, pozitivní, filmová rodinka přinesla festivalovým návštěvníkům, vlastně všem lidem, něco krásy a radosti v této velmi složité době.“

Zlín Film Festival – festivalové centrum

I když se loňský jubilejní 60. ročník uskutečnil kvůli nepříznivé pandemické situaci až na podzim, rozhodli se organizátoři projektu i kvůli oslavám Dne dětí 1. 6. zcela neustoupit od tradičního jarního termínu. „Nehodláme opustit květnový termín, protože jsme přesvědčení, že Zlín Film Festival už má své pevné místo v jarním světovém festivalovém kalendáři a nechceme, aby to bylo jinak, řekla výkonná ředitelka Jarmila Záhorová.
Proto se od 28. května do 1. června festivalové projekce, workshopy i besedy uskuteční v interaktivním online podobě. Dovolí-li pandemická situace alespoň provoz venkovních promítání, dočkají se obyvatelé a návštěvníci alespoň filmů na čerstvém vzduchu.

Loňská držitelka Zlatého střevíčku Eliška Balzerová s prezidentem festivalu Čestmírem Vančurou

V druhém, podzimním díle festivalu od 9. do 15. září se pak snad diváci dočkají klasického formátu a živé atmosféry. Kromě speciální ročníkové edice samozřejmě diváci nepřijdou ani o tradiční soutěžní snímky. Přestože koronavirus významně ovlivnil také filmový průmysl, už nyní víme, že pro nadcházející ročník budeme mít dostatek kvalitních filmů, jejichž výběr právě v těchto dnech dokončujeme na online filmovém trhu v Berlíně,“ ujistila Markéta Pášmová.

Organizátoři na tiskové konferenci poděkovali všem dosavadním i novým partnerům a ocenili s akcentem na současnou nelehkou situaci i fungující spolupráci s městem, Zlínským krajem i generálním partnerem akce (Kovárna Viva).
V loňském roce se festival úspěšně konal v náhradním zářijovém termínu za dodržení všech bezpečnostních a pandemických opatření.

Více na www.zlinfest.cz

-red-
zdroj: K. Martykánová, Zlín Film Festival
foto: Zlín Film Festival © 2021