Recenze: Malcolm & Marie: Zendaya a John David Washington v dramatu o toxickém vztahu

Černobílé komorní drama Malcolm & Marie, které bylo kompletně realizované během lockdownu, je nyní možné zhlédnout na streamovací službě Netflix. Tento vizuálně působivý film natočil Sam Levinson a do hlavních rolí obsadil jedny z největších hvězd současného Hollywoodu – Zendayu a Johna Davida Washingtona.

Malcolm a Marie (foto: Netflix)

Snímek se odehrává na jednom místě během jednoho večera a ústřední dvojice během něj prochází všemi možnými emocemi. Filmař Malcolm (John David Washington) a jeho přítelkyně Marie (Zendaya) se po premiéře filmu vrací domů a čekají na reakce kritiků. Každý je však v jiném rozpoložení. Malcolm je vzrušený, šťastný a uvolněný. Pouští hudbu, tančí a chce po Marii, aby mu připravila makaróny se sýrem. Marie je po premiéře tichá, zamyšlená a je očividné, že v ní něco vře. V průběhu večera začnou na povrch vyplouvat tajemství a nevyřčené křivdy. Jejich vztah čeká tvrdá zkouška.

Režie se ujal Sam Levinson, kterého diváci mohou znát především jako tvůrce úspěšného seriálu HBO Euforie. HBO nyní sice vyměnil za Netflix, hlavní roli však znovu přenechal mladé herečce Zendaye a rozhodně tím neudělal krok vedle. Jestli je na tomto snímku něco třeba vyzdvihnout, tak právě herecké výkony. John David Washington dokazuje, že je právem jednou z nejobsazovanějších hvězd současného Hollywoodu. A Zendaya již dávno není pouhou dětskou hvězdičkou z Disney pořadů. Citlivá práce s kamerou, povedený soundtrack a černobílé zpracování filmu jen podtrhují skvělé herecké výkony.

Malcolm a Marie (foto: Netflix)

Scénář bohužel už tolik pochválit nelze. První třetina filmu je silná, působivá a pohrává si s tématem rasismu. Hlavnímu hrdinovi totiž vadí, že je vždy srovnáván s jinými černošskými tvůrci jako je Spike Lee či Barry Jenkins, ale nikdy s žádným z jeho idolů bílé pleti. Následující romantická scéna na gauči je kouzelná a dokazuje, že chemie mezi herci skvěle funguje.

Po této části to však s filmem začíná jít z kopce. Dalších osmdesát minut se Marie a Malcolm vzájemně konfrontují, ubližují si, usmiřují se, a to celé do kola. Jejich toxický vztah je místy až nepříjemné sledovat. Dialogům se po celou dobu trvání filmu nedaří držet napětí a soustředěné sledování může být poněkud vyčerpávající. Mnohem působivější jsou některé momenty, ve kterých hrdinové mlčí. Scéna, kdy Zendaya sedí ve vaně a skrze přivřená víčka sleduje Malcolma, řekne mnohem víc než slova.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 60%
  60
 • Hudba - 70%
  70
 • Kamera - 75%
  75
 • Herci - 80%
  80

Malcolm a Marie (2021)

Snímek Malcolm & Marie stojí především na skvělé práci s kamerou, jednoduchém černobílém zpracování a na skvělých hereckých výkonech, které připomínají divadelní inscenaci. Scénář je o něco slabší, dialogy jsou místy monotónní a chybí jim nějaké vyvrcholení. I přesto se však jedná o silný film, který vykresluje komplikovanost vztahů.

70 %
Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Netflix © 2021

Malcolm a Marie
Malcolm & Marie
Drama / Romantický
USA, 2021, 106 min
Režie: Sam Levinson
Scénář: Sam Levinson
Kamera: Marcell Rév
Hudba: Labrinth
Hrají: John David Washington, Zendaya