The Gray Man: Gosling a Evans natočí na Barrandově thriller pro Netflix

Anthony a Joe Russo, režiséři posledních dvou dílů trilogie Captain America a posledních dvou dílů Avengers, si zjevně na marvelovské herce zvykli natolik, že minimálně jednoho přiberou do každého svého nového projektu. Určitě si pamatujete na akčňák Vyproštění s Chrisem Hermsworthem, nejsledovanějšího filmu v historii Netflixu, ke kterému bratrské tvůrčí duo napsalo scénář. Cherry s Tomem Hollandem pak ještě ani nevychladlo a navzdory našim rozpačitým pocitům z prvního projektu bratrů Russoových mimo mantinely MCU už pomalu vyhlížíme jejich další projekt. V něm se totiž kromě Netflixu znovu spojí i se samotným Stevem Rogersem.

Ryan Gosling a Chris Evans

Špionážní bestseller Marka Greaneyho z roku 2009, The Gray Man, se své filmové adaptace měl dočkat už před lety. V režii Jamese Graye se v hlavních rolích měl objevit Brad Pitt a Charlize Theron, od plánu se ale nakonec ustoupilo a celý projekt šel k ledu… Dokud si ho nevyhlédl Netflix a spolu s Russoovými do hlavních rolí znepřátelených agentů CIA Gentryho a Hansena, kteří si jdou dost krvelačně po krku, nesplašil Ryana Goslinga a bývalého amerického štítonoše Chrise Evanse.

„Naším záměrem bylo natočit film kvalitativně nezaostávající za jakýmkoli snímkem určeným pro kina, a možnost pracovat na něm s Goslingem a Evansem je splněný sen. Chceme nakopnout sérii s Ryanem v jejím středu, nejdřív se nám ale musí povést první film, než budeme přemýšlet o dvojce. Netflix je pro náš film každopádně ideální platforma,“ okomentovali svůj tvůrčí záměr režiséři.

Bratři Russoové

Na ničem nešetřete

Ohromující je zejména ambice, se kterou je celý projekt koncipován. Russoovi dostali od Netflixu důvěru s realizací dosud nejdražšího projektu v historii streamovacího giganta a na snímek dostali přibližně 200 milionů dolarů, tedy necelé 4,4 miliardy korun. Film tedy překoná i dosavadního držitele titulu, Irčana od Martina Scorseseho, který stál „jenom“ 159 milionů.

Povede-li se prvnímu souboji dvou odvrácených tváří CIA na streamu dobře, měl by pak The Gray Man dokonce nakopnout celou novou netflixovskou franšízu ve stylu Jamese Bonda, jejímž středobodem by se měl stát právě agent Gentry v podání Goslinga.  V hlavní ženské roli se objeví čím dál populárnější Ana de Armas, která se už po boku Evanse objevila v parádní kriminálce Na nože a s Goslingem si zahrála v Blade Runnerovi 2049.

Anna de Armas s Chrisem Evansem

Netflixu se aktuálně daří velmi dobře – během pandemie si podle některých analýz připsal až 10 milionů nových předplatitelů po celém světě – a kromě ekonomických a diváckých úspěchů se mu výjimečně daří i na poli filmových cen. Není tedy divu, že mlsně pokukuje po startu vlastní velké akční značky, a angažmá režisérů donedávna nejvýdělečnějšího filmu historie se tedy jeví jako logický krok. Zvlášť, když jim se scénářem pomohli právě autoři Avengers Endgame, Christopher Markus a Stephen McFeely.

Cap míří do Prahy

The Gray Man by se na Netflixu měl objevit někdy v průběhu příštího roku, momentálně se natáčí v Long Beach v Kalifornii, než se produkce koncen dubna i s oběma hlavními herci přesune na pražský Barrandov. Po marvelovce Falcon a Winter Soldier se tak do našeho hlavního města podívá i sám Captain America. Konkrétní místa natáčení zatím neznáme a taky uvidíme, jak moc filmařům zkomplikují plány protipandemická opatření, prozatím ale podle vyjádření štábu produkce svůj seznam lokací vůbec neupravovala.

Naše hlavní město je ale zjevně srdcovkou pro oba bratry Russoovy, protože při předloňském otevření své restaurace Simone v Los Angeles bratři uvedli jako hlavní inspiraci pražskou hospodu U Fleků a jejich žebírka, pivko a roznášené panáky. Tak doufejme, že než u nás produkce The Gray Man dotočí, dostane možnost si ke Flekům na jedno zajít.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Netflix, Disney © 2021