Štěpán Kozub natočil příběh nesmělého pokladníka, film Volným pádem je online

Ostravské Divadlo Mír spustilo před Vánoci vlastní video platformu MirPlay.cz s exkluzivním obsahem v podobě filmových inscenací, skečů Třech Tygrů, záznamů divadelních představení či filmů. První velkou novinkou tohoto roku je celovečerní film Volným pádem, který napsal a režíroval herec a umělecký šéf divadla Štěpán Kozub. Film, který se dočkal premiéry 6. března, původně mířil do klasických kin. Vzhledem k situaci ale bude zatím dostupný výhradně na digitálním jevišti MirPlay.cz.

Nový film Volným pádem je tragikomickým příběhem introvertního pokladníka Michala (Robin Ferro), který se zamiluje do dívky z nedalekého květinářství (Beáta Hrnčiříková), plachá povaha mu však nedovolí udělat první krok. Tragikomice Michalova příběhu, kterému osud stále hází klacky pod nohy, nahrává i svérázný otec (Vladimír Polák) nebo Michalův šéf (Albert Čuba). Volným pádem je ukázka toho, že být empatický, milý a vstřícný nutně neznamená být zároveň úspěšný a oblíbený.

Divadlo Mír si přes populární videa na YouTube v začátcích pandemie dokázalo vybudovat poměrně silnou diváckou základnu, která umožňuje nadále tvořit nový videoobsah a zároveň alespoň částečně sanovat finanční ztráty způsobené koronakrizí. Kromě filmu Volným pádem, v němž hlavní postavy ztvární Robin Ferro, Albert Čuba, Vladimír Polák a mnoho dalších ostravských herců, se mohou předplatitelé platformy brzy těšit i na další novinky. Mezi ně bude patřit filmová inscenace Adam Stvořitel podle divadelní hry bratří Čapků, nová videa Třech Tygrů či seriály. Už nyní si mohou diváci užít například také studentskou hereckou prvotinu Štěpána Kozuba.

Štěpán Kozub na place filmu Volným pádem

Film napsal a režíroval ostravský herec a umělecký šéf Divadla Mír Štěpán Kozub, který do scénáře otiskl mnoho vlastních životních zážitků a nespokojenost s tím, jak spolu mnohdy lidé (ne)komunikují. „Je tam spousta momentů, které jsem vykradl ze svého života, ať už z dětství, z puberty, nebo ze současnosti. Možná až z padesáti procent film vychází z mých vlastních zkušeností, nebo ze zkušeností přátel a rodiny. Moje maminka například pracuje v podobném obchodním centru jako Michal, měl jsem tedy možnost od ní nasát, co se v takovém prostředí běžně odehrává,“ přibližuje Štěpán Kozub, který si ve filmu sám zahraje malou, přesto zapamatovatelnou roli.
Vedle mírových herců se tak ve filmu objeví i další umělci z ostatních ostravských divadel, jako jsou například Vladislav Georgiev, Lada Bělašková, Zuzana Truplová, Jiří Sedláček, Alena Sasínová-Polarczyk, Pavla Gajdošíková, Markéta Haroková, Yvona Stolařová a další. Hudbu k filmu vytvořil herec Divadla Mír a hudebník Michal Sedláček.

Volným pádem – Robin Ferro

Zájem o online verzi divadla předčil podle principála Alberta Čuby očekávání: „Nárůst předplatitelů byl rychlejší, než jsme čekali. Mysleli jsme, že bude pozvolnější. To nám ale umožňuje vytvářet další zábavní obsah a částečně i sanovat ztráty způsobené tím, že nemůžeme v divadle normálně hrát. Čím více nových diváků budeme mít, tím více projektů pro ně můžeme realizovat. A nápadů máme opravdu hodně.“
MirPlay.cz nabízí aktuálně měsíční (90 Kč) a roční (900 Kč) předplatné. 

-red-
zdroj: K. Žampachová
foto/video: Jan Lipovský, Divadlo Mír © 2021