Zemřela zpěvačka a herečka Hana Hegerová, ve filmu zářila hlavně v šedesátých letech

Po dlouhé nemoci zemřela známá zpěvačka a herečka Hana Hegerová. Přestože ji většina populace zná hlavně jako vynikající interpretku šansonů, zejména v 60. letech se uplatnila i jako výrazná herečka. Vůbec nejlepší hereckou kreaci vytvořila v roce 1963 po boku Rudolfa Hrušínského ve filmu Karla Kachyni Naděje. Naposledy se na filmových plátnech objevila v roce 2008 ve filmu Nestyda, kde si zahrála sama sebe a propůjčila hlas (zpěv) Emílii Vášáryové.

Hana Hegerová a Rudolf Hrušínský ve filmu Naděje (1963)

První roli získala ve filmu režiséra Jiřího Krejčíka Froma (1954), kde ale v titulcích figurovala jako Hana Čelková. V roce 1957 se objevila ve vedlejší roli ve snímku Tam na konečné. Velmi výrazně zaujala v roce 1963 v již zmíněném Kachyňově snímku Naděje, kde si zahrála životem zklamanou prostitutku. O rok později pak zazářila jako zpěvačka Dita ve známém muzikálovém filmu Kdyby tisíc Klarinetů.

Výrazněji než jako herečka se ale Hegerová samozřejmě uplatnila jako nepřekonatelná interpretka šansonových písní. Léta koncertovala po celé Evropě. Zahraniční kritici ji dokonce přezdívali Piaf z Prahy. Její nejznámější písní je pravděpodobně Levandulová. Píseň se objevila reprodukovaně dokonce v několika českých a slovenských filmech a nespočtu televizních pořadů.

Hana Hegerová zemřela 23. března 2021 ve věku 89 let v Nemocnici na Homolce kvůli komplikacím po prodělané zlomenině krčku.

-red-
foto: NFA © 1963