Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Dokážeme vlky přijmout zpět? Oceňovaný dokument zamíří do kin (trailer)

Do české přírody se po dlouhé době začali vracet vlci, místo oslav s sebou ale přinesli emoce a hádky o svůj další osud. Film Vlci na hranicích režiséra Martina Páva sleduje konflikt o jejich nelehkém přijetí a vypráví tak příběh o rozdělené společnosti. Dokážeme vlky přijmout zpět? Oceňovaný dokument Martina Páva zamíří do kin krátce po jejich otevření. Podívejte se na trailer.

Snímek Vlci na hranicích ukazuje dění na Broumovsku, kam se v roce 2016 po dvou stech letech vrátila první smečka. Zdejší krajina se tak změnila – přestala být zcela předvídatelná, což
značně ovlivňuje životy místních obyvatel, především chovatelů dobytka. Režisér sleduje celkem pět protagonistů přímo z Broumovska s různými postoji k životu i k vlkům. Zatímco pro jedny znamenají naději na ozdravení české krajiny, pro jiné ztělesňují nepřítele vraždícího bezbranná zvířata chovatelů, proti kterému není možné se účinně bránit.

„V kouzelné broumovské krajině se odehrává lokální a zároveň celospolečenský archetypální konflikt: člověk vs. příroda. Zatímco farmářka Lenka přistupuje ke krajině tak, aby nasytila sebe, své děti a pár dalších známých, velkostatkář Jan má velké hospodářství, kterým sytí velké množství lidí, nás v Praze nevyjímaje. Do prvního příběhu vlk zapadá, do druhého ne. Jen těžko se hledá kompromis.“ říká k tématu filmu režisér Martin Páv, jenž na sebe před časem upozornil ceněným dokumentem Kibera: Příběh slumu.

Vlci na hranicích (foto: Petr Racek)

Film čeká na otevřená kina, mezitím se ale stačil představit na několika festivalech, kde sklízí výborné ohlasy a hodnocení. Má za sebou světovou premiéru na festivalu Visions du Réel
ve Švýcarsku a představil se na filmových přehlídkách ve Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Estonsku nebo v Jižní Koreji. Získal Cenu antropologie a životního prostředí na Jean Rouch International Film Festivalu a na podzim na MFDF Ji.hlava obdržel Zvláštního uznání poroty. Asociace českých kameramanů ocenila kameramana filmu Petra Racka za vynikající kameramanské dokumentární dílo.
„Podzimní premiéru jsme museli zrušit. Teď čekáme na zlepšení koronavirové situace, film chceme uvést do kin co nejdříve po jejich otevření,“ potvrzuje plány producentka Zuzana Kučerová.

Film vznikl v koprodukci s Českou televizí a za podpory Státního fondu kinematografie. Na podzim 2019 pak úspěšně dokončil crowdfundingovou kampaň na webu Hithit.cz, která podpořila
postprodukční práce.

Distributorem filmu  je Bontonfilm. Uvedení filmu v kinech bude včas upřesněno.

-red-
foto/video: Bontonfilm © 2021

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast