Oscaři v pandemii bez diváků a z nádraží (foto)

Letošní udílení cen akademie se vůbec poprvé kvůli pandemii koronaviru konalo bez obecenstva a na dvou místech zároveň – ceremoniál byl streamován z budovy losangeleského nádraží Union Station a divadla Dolby Theatre. Šlo o asi nejambicióznější event svého druhu od začátku pandemie. Vzhledem k letošní pandemické formě bez obecenstva i moderace se v cca tříhodinovém přenosu jen málokdy objevil komediální moment, který by narušil proud děkovných proslovů, lidskou vřelost tak bylo potřeba hledat spíše v nich, což se podařilo zejména díky Danielu Kaluuyovi, Yuh-Jung Youn… a zábavnému tanečku herečky Glenn Close, ze kterého se dozajista stane internetové meme.

Zajímavá byla absence orchestru, který obvykle naznačuje děkujícím filmařům, kdy přistoupit k závěru svých proslovů. To zejména při děkovné řeči Thomase Vinterberga dalo vyniknout sdělovanému a jen těžko si lze představit, že by jej hudba během jeho poctě zesnulé dceři nenadále utnula.

Na závěr další oscarové sezony nezbývá než doufat, že příští rok již svět bude zajetý zpět v před-pandemických kolejích a jinak tomu nebude ani ve světě kinematografie.

Martin Mažári
foto: Totalfilm.cz, A.M.P.A.S. © 2021