Recenze: Sci-fi Chaos Walking narazilo na neschopné scenáristy

Todd (Tom Holland) žije na kolonizované planetě nazvané Nový svět. Stejně jako zbytek její populace se domnívá, že vir vypuštěný původními obyvateli vyhubil všechny ženy a zapříčinil, že přeživší kolonizátoři mohou navzájem slyšet všechny své myšlenky. Jednoho dne ale narazí na dusivé ticho po cizích myšlenkách a chvíli na to i na jeho zdroj – tajuplnou Violu (Daisy Ridley). 

Chaos Walking (foto: Totalfilm)

Nákladné přetáčky

Kniha amerického spisovatele Patricka Nesse zaujala hollywoodské producenty už před dlouhými devíti lety, až nyní se snad konečně podívá na plátna kin. Během dlouhých prací na přípravách produkce se Ness spolupodílel i na scénáři a režie se ujal sci-fi matador Doug Liman, podepsaný již pod Jumperem a Na hraně zítřka. Celý projekt bohužel od začátku doprovázela ne příliš dobrá pověst a film se zrodil za značných komplikací a po neúspěšných testovacích projekcích se dočkal i nákladných přetáček.

Není co hrát

Tom Holland i padouch s tváří Maddse Mikkelsena odvádí standardně slušný herecký výkon, nemají ale příliš co hrát. Ještě méně veselá situace však nastává u Daisy Ridley, která je po nové trilogii Star Wars trnem v oku mnohým, což je však fér přisoudit spíše nepřesvědčivým kreativním a scenáristickým rozhodnutím, než jejímu výkonu. V Chaos Walking však jinak sympatická herečka sklouzává někam k bezvýrazovému herectví vysmívaného u poněkud prkenné Kirsten Stewart, čemuž nikterak nepomáhá příšerná žlutá paruka.

Chaos Walking (foto: Totalfilm)

Navzdory zajímavému námětu se pak tvůrcům bohužel nepodařilo vykřesat zajímavou ani zvlášť napínavou zápletku. Nelze říct, že by snímek diváka vyloženě nudil, nijak jej však ani nezaujme. Ústřední „hluk“ se nechová konzistentně, málokdy se navzdory velkému potenciálu stává zdrojem zajímavé situace a je spíš kličkou pro celkem čtyři scenáristy, kteří pomocí jej ukazují expozici anebo si zkrátka a dobře dělají, co se jim zlíbí. Hrdinové se tak prostě jen dvě hodiny nahání po lese a v paměti při závěrečných titulcích utkví snad jen scéna s pejskem v řece či twist ohledně zmizení všech žen z Nového světa – což je vzhledem k jeho očekávatelnosti na pováženou.

Film neplánuje do kin uvést žádný český distributor. Nejblíže se ho dočkáme na některé ze streamovacích platforem.

 • Režie - 50%
  50
 • Scénář - 50%
  50
 • Herci - 60%
  60
 • Kamera - 60%
  60
 • Hudba - 55%
  55

Chaos Walking (2021)

Chaos Walking není vyloženě nudnou ani frustrující podívanou, nedokáže ale ani potenciálně zajímavý námět přetvořit v nic zapamatovatelného. Během své stopáže diváka zabaví, ale vzhledem k šedivé výpravě a unylému scénáři se pravděpodobně většině diváků vykouří z hlavy již pouhých pár hodin po zhlédnutí.

55 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Lionsgate, Totalfilm © 2021

Chaos Walking
Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2021, 109 min
Režie: Doug Liman
Předloha: Patrick Ness (kniha)
Scénář: Patrick Ness, Christopher D. Ford
Kamera: Ben Seresin
Hudba: Marco Beltrami, Brandon Roberts
Hrají: Daisy Ridley, Tom Holland, Mads Mikkelsen, Kurt Sutter, Nick Jonas, Demián Bichir, David Oyelowo, Cynthia Erivo, Oluniké Adeliyi, Vincent Leclerc, Tara Nicodemo, Blane Crockarell, Bethany Anne Lind, Harrison Osterfield, Isabelle Giroux, Michael Yarmush