Nepřehlédněte

Jiřina Bohdalová slaví 90, stále pracuje a plánuje

Jiřina Bohdalová, která dnes slaví devadesáté narozeniny, bezesporu patří mezi nejslavnější české herečky. Filmu i divadlu se věnuje od útlého dětství a na plátnech i televizních obrazovkách ji můžeme v nových rolích vídat i v současnosti. Je tomu pár týdnů, co dotočila novou komedii Vánoční příběh. Které životní okamžiky a filmové role byly pro herečku těmi osudovými?

Jiřina Bohdalová (foto: archiv)

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze. K herectví ji od dětství vedla především maminka, která sama působila v ochotnickém divadelním souboru. Přihlásila ji do baletní školy a následně i do filmového komparsu. První roli získala v ještě němém filmu Pižla a Žižla na cestách z roku 1937. V roce 1949 Jiřina Bohdalová úspěšně odmaturovala na gymnáziu a začala pracovat jako učitelka na základní škole. Po třech letech však s povoláním učitelky skončila a na třetí pokus se dostala na DAMU.

I přesto, že školu musela ve druhém ročníku kvůli těhotenství přerušit, v roce 1957 se jí podařilo úspěšně absolvovat. Svou hereckou kariéru následně začala v Divadle ABC po boku Jana Wericha. Dále se objevovala na prknech Městských divadel pražských, Divadla na Vinohradech a od roku 2005 je členkou souboru Divadla na Jezerce.

Jiřina Bohdalová v komedii Světáci

Vedle divadla se od poloviny 50. let Jiřina Bohdalová začala čím dál více objevovat i ve filmových a televizních rolích. Její první výraznější role byla kadeřnice Lenka ve snímku Martina Friče Král Králů (1963). Poté se Jiřina Bohdalová objevila v hlavních rolích v řadě úspěšných a divácky oblíbených filmů, mezi něž patří například Dáma na kolejích (1966), Světáci (1969) a Čtyři vraždy stačí drahoušku (1970). Další její zásadní role přišla v roce 1970 ve snímku Ucho režiséra Karla Kachyni. V něm se Jiřina objevila po boku svého tehdejšího manžela Radoslava Brzobohatého. Toto psychologické drama však kvůli své otevřené obžalobě totalitního komunistického režimu značně omezilo další hereččino účinkování ve filmu. Snímek samotný se pak k divákům dostal až po roce 1989.

Ucho

Značnou popularitu pak herečce přinesly také její televizní role. Nejznámější je především zábavný pořad Televarieté, kde herečka vystupovala spolu s Vladimírem Dvořákem. Účinkovala také v řadě televizních seriálů, například v Chalupářích, F. L. Věkovi, Bakalářích, Cirkusu Humberto či v Četnických humoreskách.

Fany

Po revoluci se herečka v hlavních rolích vrátila na plátna kin. Objevila se v komediích Talisman a Svědkyně, v dramatu Karla Kachyni Fany a v pohádce Nesmrtelná teta. Za dva poslední jmenované tituly herečka získala ocenění Český lev. V roce 2016 pak získala za mimořádný umělecký přínos české kinematografii Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Jiřina Bohdalová na karlovarském festivalu

Vedle herectví se herečka věnuje také vyprávění dětských pohádek a dabovala řadu animovaných seriálů. Svůj nezaměnitelný hlas zapůjčila řadě především večerníčkových postav. Můžeme jej znát z Rákosníčka, Malé čarodějnice, Pohádek z mechu a kapradí či z příběhů O skřítku Racochejlovi.

Herečka byla dvakrát vdaná a z prvního manželství má dceru Simonu Stašovou, která je také úspěšnou herečkou. Ve volném čase se herečka věnuje zahradničení a své rodině.

připravila: Kateřina Slavíková
foto/video: archiv © 

%d blogerům se to líbí: