Po osmi měsících se otevírají všechna kina, na diváky čeká rekordní počet českých filmů

Dlouhých osm měsíců, konkrétně 241 dní od 12. října do 9. června, byly zavřené české multiplexy. Zatímco vybraná jednosálová kina otevřela 24. května, od 10. června bude možné navštívit už všechna tuzemská kina. Zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA) chtějí poukázat na bezpečný provoz kin a pozvat na nové české snímky na jejich plátnech. Pandemie sice nechala zavřená kina, ale filmoví tvůrci přišli už na jaře 2020 s testováním na place, dostali tak povolení natáčet a vznikla řada českých filmů.

ilustrační foto (archiv)

Některé snímky zastavila pandemie vloni těsně před jejich kinodistribucí. Některé měly smůlu, že jejich pořádný rozjezd uzavření kin zastavilo (Bábovky, Smečka). Jen do půlky letošního září se ale diváci mohou těšit na rekordní počet téměř dvaceti českých distribučních premiér celovečerních filmů. A k tomu jde do kin více než deset dokumentů. Do kin se navíc vrací i výše jmenované snímky z loňského podzimu.

V období před pandemií v letech 2018 a 2019 se ve stejném období v kinech objevilo jen kolem pěti premiér českých celovečerních filmů, k tomu několik restaurovaných snímků a ojediněle dokumenty. V uplynulém roce, kdy byla kina zavřená nejdřív od 13. března do 10. května a následně od 12. října do konce roku, uvedli distributoři během rozvolněného léta do znovuotevřených kin dohromady kolem patnácti hraných filmů a dokumentů. Přesto kvůli pandemii v uplynulém roce navštívilo tuzemská kina nejméně diváků v historii České republiky. Podle informací Unie filmových distributorů bylo prodáno na všechny filmy v českých kinech jen 6,38 milionů vstupenek, tedy zhruba o dvě třetiny méně než v roce 2019. Tržby pak poklesly skoro o dvě třetiny.

„Se znovuotevřením všech českých kin očekáváme postupný návrat diváků do pohodlí sálů k velkému plátnu. Na rozdíl od loňska je rozšířené testování, je tu očkování nebo lidé nemoc už prodělali. Do distribuce jde řada kvalitní tuzemské filmové produkce, není důvod zůstat doma při sledování starších filmů na internetu. Pevně věříme, že jako loni v létě, kdy se do kin chodilo především na české filmy, opět nalákáme diváky do kin na českou tvorbu širokého žánrového rozpětí,“ říká výkonná ředitelka APA Magdaléna Králová.

V rámci českých distribučních premiér mohou hned v úvodu diváci přijít do kin na Tichého společníka s Bolkem Polívkou nebo Klárou Issovou natáčeného loni ve Zlínském kraji. Kina nasadí i několik čistokrevných komedií, mezi nimi Matky s Hanou Vágnerovou či Sandrou Novákovou, Prvok, Šampón, Tečka a Karel podle knižní předlohy a v režii Patrika Hartla, Muže se zaječíma ušima s Miroslavem Krobotem, černou komedii Okupace jako debut režiséra Michala Nohejla.

Po dlouhé době kina uvedou i komedii pro mladé diváky s názvem Shoky & Morthy: Poslední velká akce se Štěpánem Kozubem a Jakubem Štáfkem v hlavních rolích. Už na začátku léta přijde do kin rodinný film Mazel a tajemství lesa z prostředí letního tábora. V polovině prázdnin se v kinech objeví adaptace knižního bestselleru: Gump – pes, který naučil lidi žít. Diváci budou moct zhlédnout i nejnovější film režiséra Jana Prušinovského romantické drama Chyby, životopisné drama Zátopek Davida Ondříčka v hlavní roli s Václavem Neužilem a také nový film slovinského režiséra Olma Omerzu etablovaného v Čechách.

Vedle celovečerních filmů půjde do kinodistribuce letos v létě i více než deset českých dokumentů. Do kin právě vstupuje portrét stárnoucí prostitutky Anny režisérky Heleny Třeštíkové, následovat ho bude celovečerní dokumentární snímek Nebe novináře Tomáše Etzlera z malé vesnice na severovýchodě Číny. Ještě v červnu se do kin podívá FREM dokumentaristky Viery Čakányové, audiovizuální rekviem za druh Homo sapiens oceněný Cenou Pavlou Kouteckého, nebo Nová šichta, nejlepší snímek z uplynulého festivalu dokumentů v Jihlavě o horníkovi, který se rekvalifikuje na ajťáka. Léto v kinech čeká i Svéráz českého rybolovu, dokumentární sonda o fenoménu rekreačního rybolovu v Norsku nebo snímek Každá minuta života režisérky Eriky Hníkové nastolující řadu otázek ohledně smyslu výchovy dětí v dnešní době.

Zatím bude možné naplnit v sálech polovinu sedadel. Při vstupu do kina se budou moci lidé prokázat platným očkováním, všemi druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestným prohlášením. Dále budou kina dodržovat všechna aktuální opatření nařízená vládou.

-red-
zdroj: M. Ch. Reková
foto/video: Totalfilm, archiv